Dobry montaż wymaga wykwalifikowanych fachowców. Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ” zaplanowano egzaminy sprawdzające kompetencje monterów stolarki budowlanej – pierwszy z nich odbył się 21 listopada 2016 roku, w siedzibie firmy Hörmann Polska w podwarszawskim Piasecznie.
Certyfikacja monterów bardzo dobrze wpisuje się w założenia kampanii „DOBRY MONTAŻ”, mającej na celu promocję prawidłowego montażu stolarki budowlanej i poprawę jego jakości. – W ramach działania, Partnerzy akcji mogą wysłać na egzamin monterów stolarki budowlanej, rekomendowanych przez siebie bądź firmy, z którymi współpracują. Egzamin ma charakter teoretyczny i jest przeprowadzany przez Fundację VCC na komputerach, w następujących kategoriach: OKNA, DRZWI, BRAMY i OSŁONY. Każda z przystępujących do nich osób musi wcześniej ukończyć szkolenie praktyczne zorganizowane przez Partnera – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD, organizatora kampanii „DOBRY MONTAŻ”.
Pierwsza grupa, która wzięła udział w egzaminach to monterzy rekomendowani przez firmę Hörmann. Sprawdzali oni swoją wiedzę w dwóch kategoriach: BRAMY i DRZWI. Uczestnictwo w procesie certyfikacji oznacza dla specjalistów oraz zatrudniających ich przedsiębiorstw liczne korzyści. Fachowcy, którzy zdadzą egzamin, uzyskają status DOBRYCH MONTERÓW, zostaną umieszczeni i wyróżnieni w wyszukiwarce na stronie internetowej dobrymontaz.com. Otrzymają również imienną legitymację i certyfikat, którymi będą mogli posługiwać się w swojej pracy, wraz z logotypem DOBRY MONTAŻ. Zobowiązują się jednocześnie do przestrzegania zapisów Kodeksu Etyki Dobrego Montera Stolarki Budowlanej. Firmy zatrudniające DOBRYCH MONTERÓW zyskują natomiast potwierdzenie kompetencji zawodowych pracujących u nich fachowców oraz wyróżnienie w wyszukiwarce. Mogą również wykorzystywać logotyp DOBRY MONTAŻ np. umieszczając go na ubraniach roboczych monterów czy też na firmowych samochodach.
Przewidziano też system weryfikacji pracy DOBRYCH MONTERÓW. Po przeprowadzeniu montażu każdorazowo zostawią oni u korzystających z ich usług inwestorów specjalny dokument. Na jego podstawie inwestorzy będą mogli na stronie dobrymontaz.com ocenić pracę fachowca. Informacje te będą widoczne pod profilem montera w wyszukiwarce – im więcej pozytywnych ocen uzyska dany specjalista, tym wyżej pozycjonowana będzie zatrudniająca go firma.
Certyfikowanie monterów to ważne działanie z punktu widzenia podnoszenia umiejętności funkcjonujących na rynku specjalistów, a także istotny krok ku poprawie jakości montażu stolarki budowlanej. Trwa przyjmowanie zgłoszeń na kolejne egzaminy w ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ”.
źródło: POiD