Czujne oko  bezpieczeństwa
Czujne oko bezpieczeństwa

Nowe bezprzewodowe fotokomórki FAAC XP 15 W fot.FAAC
Są obowiązkowym zabezpieczeniem każdej zautomatyzowanej bramy, dlatego występują w każdym zestawie z napędem. Wiemy, że wykrywają przeszkody na drodze ruchu bramy, ale rzadko kiedy wiemy jak one naprawdę działają i czym różnią się  jedne od drugich. Wybór odpowiednich fotokomórek jest tak samo ważny jak samego siłownika i może mieć kluczowe znaczenie dla działania i bezpiecznego użytkowania bramy.

Napęd FAAC 415 do bramy skrzydłowej zabezpieczonej fotokomórką fot. FAAC
Przed wyborem fotokomórki warto poznać ich działanie. Te małe urządzenia wykorzystują efekt fotoelektryczny tzn. przekształcają światło w prąd elektryczny i mierzą częstotliwość wysyłania impulsu. Jeśli ulega ona zmianie, znaczy to, że na drodze wiązki światła pojawiła się jakaś przeszkoda. Wówczas do odbiornika, wysyłana jest natychmiast informacja, co powoduje zmianę kierunku obrotu silnika w napędzie, a tym samym odwrócenie ruchu skrzydła bramy. Fotokomórki różnią się między sobą częstotliwością mierzenia tego impulsu. Gdy jest ona zbyt duża, powoduje to zakłócenia pracy bramy np. podczas opadów deszczu czy śniegu. Wybierając fotokomórki do automatycznej bramy, nie warto oszczędzać, gdyż jak się okazuje tańsze wersje fotokomórek mogą być np. wrażliwe na światło słoneczne, padające pod małym kątem, co  może zakłócać ich pracę.

Napęd FAAC 740 do bramy przesuwnej zabezpieczony forokomórką fot. FAAC
Brama automatyczna to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo fot.FAAC

Do każdego zestawu automatyki, standardowo dokładana jest jedna para fotokomórek. Jednak, by mieć pewność, że użytkowanie  bramy automatycznej  naprawdę jest bezpieczne, warto zainstalować ich więcej. Do bramy skrzydłowej zalecany jest montaż nawet czterech par. Pierwszą zawsze umieszczamy w  świetle bramy, kolejne pary możemy zainstalować w bliskiej odległości od czoła skrzydła, oraz po jego długości, gdy znajduje się w pozycji otwartej. Tak rozmieszczone czujniki nie tylko gwarantują bezpieczny wjazd samochodu, ale także dają pewność, że wyczują  nasze dziecko czy ulubionego pupila.

Fotokomórki to bezpieczeństwo dla naszego samochodu fot.FAAC
Coraz chętniej wybieramy rozwiązania bezprzewodowe. Dzięki temu nie ma konieczności układania instalacji elektrycznej, która szczególnie na dworze, może ulegać uszkodzeniom. Dodatkowo brak kabli zmniejsza koszt montażu i upraszcza instalację. Dlatego firma FAAC Polska tej jesieni wprowadza na rynek NOWOŚĆ: bezprzewodową fotokomórkę XP 15 W. Zastosowanie najnowszych rozwiązań sprawia, że możemy podłączyć nawet 4 pary fotokomórek do urządzenia, które będą pracować bez żadnych zakłóceń między nimi. Nadajnik może być podłączony do standardowego zasilania lub opcjonalnie zasilany z 3V litowej baterii.

Niewielki rozmiar, estetyczny wygląd, oraz możliwość montażu natynkowego lub na kolumnie, sprawia, że fotokomórki XP 15 W pasują do każdego typu bramy, a praktycznie niedostrzeżone czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

www.faac.pl

Więcej informacji:
Beata Pyza
beata.pyza@bandera.pl
500 866 662