Co to jest innowacja?
Co to jest innowacja?

Słowo „innowacja” pochodzi od łacińskiego „innovatis”, czyli odnowienie, tworzenie czegoś nowego. W Polsce słowo to definiowane jest jako „wprowadzenie czegoś nowego, rzecz nowo wprowadzona, nowość” . Potoczne rozumienie oznacza coś nowego i innego od dotychczasowych rozwiązań; kojarzy się z potrzebną zmianą na lepsze - synonim słowa „zmiana”.

Program „Ekskluzywna Stolarka VIP” to autorska inicjatywa portalu www.stolarkavip.pl oraz firmy GEC Consulting Grzegorz Cendrowski. Program oceny i weryfikacji produktów powstał z myślą o klientach indywidualnych poszukujących bardzo dobrych produktów stolarki: okien, drzwi, rolet, markiz i bram garażowych i technik montażowych. To również program edukacyjny, podkreślający wielką potrzebę dbania o środowisko i komfort, szczególnie w kontekście energooszczędności, dźwiękochronności i bezpieczeństwa. Produkty zgłaszane do programu mają spełniać nie tylko wymogi specjalnie powołanej Kapituły Programu Stolarka VIP, ale przede wszystkim oczekiwania Klientów, którzy przy wyborze stawiają na design, jakość, energooszczędność, trwałości i funkcjonalność. Najlepsza stolarka otworowa to taka, której producenci i dostawcy oferują to, co jest modne, nowoczesne, estetyczne, a nade wszystko funkcjonalne, trwałe i wykonane z najwyższą starannością. Jak mówi Grzegorz Cendrowski organizator programu: „Program ‘Ekskluzywna Stolarka VIP’ jest to także swoista promocja innowacji i wyjątkowości i indywidualnych rozwiązań oferowanych przez najlepszych producentów.” Patronat nad tym programem objęły firmy: Roto Frank Okucia Budowlane lider w branży okuć ; Effetor renomowany producent w zakresie powierzchniowej obróbki aluminium, szyb zespolonych i szkła hartowanego; firma Profix największych dystrybutorów narzędzi i elektronarzędzi w Polsce;  firma Exte lider w systemach roletowych .

W branży budowlanej laureaci konkursu Ekskluzywna Stolarka VIP noszą opinię produktów najlepszych z najlepszych. To budowlana liga mistrzów, przecież w skład wymagającej Kapituły konkursu wchodzą eksperci branży budowlanej, dziennikarze, a nawet architekci.

W tegorocznej edycji programu na uznanie w ocenie kapituły zasłużyły dwa produkty firmy Wiśniowski. W kategorii „Brama garażowa Energy Design&Innovation” – Brama garażowa segmentowa PRIME, a w kategorii „Kompleksowe rozwiązania dla domu” – Linia WIŚNIOWSKI HOME INCLUSIVE.  Najnowsza Kolekcja WIŚNIOWSKI HOME INCLUSIVE łączy jedną linię stylistyczną bramy, drzwi i ogrodzenia. To piękny przykład projektowania zorientowanego na spójność w przestrzeni użytkowej będącego odzwierciedleniem tendencji światowego designu. Brama garażowa PRIME to efekt poszukiwań równowagi między nowoczesną, techniką, jakością, bezpieczeństwem i designem. Wyróżnienie specjalne otrzymała dyrektor marketingu firmy Wiśniowski Pani Katarzyna Świderska za „innowacyjny marketing i PR".

Firma FAKRO, wicelider na światowym rynku okien dachowych została uhonorowana wyróżnieniami dla dwóch innowacyjnych produktów. Pierwszy z nich, okno do dachów płaskich DEF, doświetla naturalnym światłem wnętrze, daje możliwość przewietrzania pomieszczenia oraz łączy w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Każe pomieszczenie pod płaskim dachem może być ciepłe i pełne naturalne światło. Drugi z wyróżnionych produktów, markizo-roleta VMB Solar to specjalnie przygotowana konstrukcja przeznaczona do okien pionowych. Montowana na zewnątrz okien skutecznie chroni wnętrza domów przed nagrzaniem. Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że markizo-rolety są do 8-krotnie skuteczniejsze niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne.

Jury konkursu doceniło okno Prolux w kategorii Okno PVC Energy&Design za bardzo dobrą termoizolacyjność oraz estetykę. Nowy produkt OKNOPLAST, to innowacyjny system okienny wyróżniający się m.in. większą powierzchnią szyby i smuklejszymi profilami PVC. Dzięki tym rozwiązaniom do pomieszczenia wpada do 22 procent więcej światła słonecznego.

System Prolux to odpowiedź na trendy w nowoczesnym projektowaniu budynków, w których główne role odgrywają światło i przestrzeń.
Drugi raz z rzędu kapituła programu Ekskluzywna Stolarka VIP  doceniła zgłoszony przez firmę Awilux produkt. Tym razem było to okno SI 82 ALU Inside z ukrytym okuciem Schüco Variotec Inside. Kapituła konkursowa zwróciła uwagę nie tylko na parametry termoizolacyjne, ale również na nowoczesny i harmonijny design nagrodzonego okna.

Firma Petecki odebrała wyróżnienie za produkt drzwi wejściowe PVC Petecki Future. Drzwi do budynków energooszczędnych oraz pasywnych z dodatkowymi zabezpieczeniami antywyważeniowymi. Drzwi wykonane w systemie Softline 82, dzięki której osiąga się bardzo niskie współczynniki przenikania ciepła i dzwiękochronności.

Statuetka i wyróżnienie powędrowało do firmy RK Aluminium za produkt drzwi zewnętrzne RK Future Line 3000 Exclusive, które charakteryzują się obustronnym licowaniem, posiadają panel o grubości 75 mm oraz wpuszczany w skrzydło drzwi pochwyt, dzięki któremu widzimy jednolitą powłokę  aluminiową bez żadnych elementów wychodzących poza obrys drzwi. To prawdziwy design.

Niezwykłą innowacją na skalę europejską pochwaliła się firma Pinus producent okien drewnianych. Kapituła wyróżniła system TOTALGLASS czyli system okien drewnianych w okładzinie szklanej dedykowany architekturze modernistycznej. Istotą tego wyjątkowego systemu jest stworzenie idealnej harmonii pomiędzy tradycyjnym oknem drewnianym  a unikatowym wyglądem wpasowującym się w ultra nowoczesny styl architektoniczny. 

Oprócz innowacyjnych produktów nagrodzono także specjalny system montażu KIK. Powstał on przy współpracy i kooperacji dwóch firm KLINAR i KNELSEN GmbH - producentów produkujących komponenty do montażu stolarki otworowej. System ten pozwala na minimalizowanie mostków termicznych poprzez doskonałe uszczelnienie dolnej części okna, dzięki wysunięciu konstrukcji w warstwę ocieplenia  uzyskując optymalny przebieg izoterm.

Podczas Gali przyznano również nagrody salonom stolarki, które wybrano w oparciu o zobiektywizowane kryteria. Salony te zostały zweryfikowane przez specjalną kapitułę w Programie „Rekomendowane Salony Stolarki” i uzyskały tytuł Laureata Programu. „Klienci a inaczej konsumenci poszukują innowacyjnych, ale  sprawdzonych rozwiązań, lubią znane firmy, ale kupują lokalnie – te salony mają sprostać tym potrzebom i oczekiwaniom. Poprzeczka dla kandydatów ustawiona jest wysoko i nie jest łatwo sprostać wymaganiom naszego programu, ale to właśnie te salony maja być awangardą polskiej stolarki i świecić najlepszym przykładem. Najlepszy to najlepszy i już!”- mówi Grzegorz Cendrowski, organizator programu. Laureatami wyróżnienia zostały firmy, które zapewniają najlepszą obsługę klienta a  przede wszystkim którzy chcą się wyróżnić, którzy chcą być postrzegani jako lepsi niż konkurencja w tym samym mieście, regionie czy na tej samej ulicy. Do najlepszych dołączyło 5 salonów stolarki: salon Firmy Handlowo Usługowej ELTOR  Wojciech Wyrwich z Opola, salon firmy OKNOPOL S.C. G.K. Dumieńscy z Niepołomic, salon fabryczny PETECKI Sp. z o.o. w Łodzi, salon  firma STOBPOL Handel- Usługi Lesław Cyrek z Rzeszowa oraz salon  firmy NOVABP Sp. z o.o.  

Organizator Programu VIP Grzegorz Cendrowski podsumowując tegoroczną edycję powiedział: "Dziś polska stolarka jest stolarką przyszłościową, ponieważ jest innowacyjna, energooszczędna i proeksportowa. Polscy producenci są bardzo mobilni, dostosowują się do zmieniających się warunków i stają się tuzami w tej branży w Europie i na świeci”. Kolejna edycja tego nowatorskiego i wymagającego konkursu już za niespełna rok.

źródło: Ekskluzywna Stolarka VIP

OKNO nr 3/2015