Klasyka – zawsze w modzie
Klasyka – zawsze w modzie

Wśród wielu aranżacyjnych pomysłów, nadal niegasnącą popularnością cieszy się styl klasyczny. Wbrew obiegowym opiniom jest on daleki od nudnych stylizacji i sztampowych rozwiązań, powtarzających się w każdym wnętrzu. Klasyka to wyjątkowość i niezmienne piękno.

Klasyka kojarzy się z rodzinnym ciepłem, atmosferą życzliwości i przytulnym wnętrzem, które napawa pozytywną energią i za nic ma nudne zasady aranżacyjne, które krępowały pomysły wnętrzarskie i ograniczały kolorem oraz wzorem. Styl ten wywodzi się z XVIII-wiecznego klasycyzmu, będącego przeciwwagą dla barwnego i frywolnego rokoko. Klasycyzm ma porządkować przestrzeń i być mieszanką harmonii, powagi i umiaru, a jednocześnie elegancji i neutralności. 
 

Pomysł na klasykę

Zaletą klasycznych wnętrz jest ich ponadczasowość i uniwersalność, ale też symetria i równowaga. Jak więc w praktyce zrealizować pomysł na klasykę? Przede wszystkim pamiętajmy o umiarze. Klasyka nie przytłacza ilością bibelotów, dodatków i wykwintnych detali, ale jednocześnie nie jest tak oszczędna i zdystansowana jest wnętrze minimalistyczne. Meble w stylu klasycznym to zazwyczaj sprzęty stylowe, ale stonowane w swej formie, często stylizowane na stare, drewniane, sprawiające wrażenie nieco ciężkich, ale niezwykle eleganckich. Próżno szukać tu będziemy ekstrawaganckich zestawień metalu czy zdecydowanych kontrastów kolorystycznych. Prym wiodą neutralne, dobrze komponujące się z innymi kolory, pozwalające stworzyć bazę dla dodatków. Oprócz drewna ważna jest skóra, szkło czy marmur, wykorzystywany  zwłaszcza na podłogach. Tłem dla mebli są jasne lub pastelowe ściany, które nadają wnętrzu lekkości. W salonie obowiązkowe będą masywne krzesła z obiciem, stylowe fotele i  stół. Całości dopełnią lustra oraz duże, kryształowe żyrandole. Ważnym elementem są drzwi. – Nasze wieloletnie doświadczenie w branży pokazuje, że klasyka wciąż jest chętnie wybierana. Dlatego w swojej ofercie mamy drzwi, które idealnie wpisują się w ten styl. Do wnętrz w stylu klasycznym polecamy kolekcje Malawi oraz Artena – mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. W oknach sprawdzą się długie, drapowane firanki, wyraziste zasłony oraz lambrekiny. Szczególnym elementem aranżacji może być zdobiony sztukateriami sufit, który zyskuje nieco pałacowy charakter oraz kominek, pozwalający stworzyć atmosferę ciepła i rodzinności.
 

Dodatki z klasą

Oprócz efektowych żyrandoli czy dekoracji okiennych, dobrze jest postawić na srebrne lub złote dodatki, wciąż jednak pamiętając o umiarze. Zbyt duża intensywność sprawi, że osiągniemy odwrotny – jarmarczny – efekt. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju eleganckie, ciężkie tkaniny, wzorzyste dywany oraz tapety położone na jednej, wybranej ścianie. Tu pamiętajmy jednak, aby pozostałe płaszczyzny zachowały jasny, ciepły kolor. Dobrze pasować też będą stylizowane ramy o misternych krawędziach i haftowane obrusy. Często we wnętrzach klasycznych stosowane są rzeźbienia czy misterne okucia. 

Pamiętajmy, że styl klasyczny to wybór ponadczasowości i piękno na lata, które będzie przeciwwagą dla aktualnych trendów i aranżacyjnych zmian.

 

źródło: Invado