Arkady Wrocławskie –  brama współczesnego Wrocławia
Arkady Wrocławskie – brama współczesnego Wrocławia

Polskie miasta coraz częściej przechodzą proces gruntownej modernizacji – powstaje wiele nowoczesnych świadomych inwestycji – wizytówek miast, które nie tylko znakomicie komponują się z otoczeniem, ale także odpowiadają współczesnym trendom w architekturze. Takie właśnie są Arkady Wrocławskie – jedna z największych komercyjnych inwestycji Wrocławia, zaprojektowana przy wykorzystaniu technologii firmy Reynaers Aluminium, czołowego dostawcy zintegrowanych systemów aluminiowych.

Arkady zlokalizowano w bardzo atrakcyjnym miejscu: blisko centrum, przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej, na zakończeniu ulicy Świdnickiej, będącej najważniejszą osią urbanistyczną śródmieścia. Ten ogromny handlowo-biurowo-usługowy kompleks mimowolnie stał się pierwszym etapem gigantycznych inwestycji w tej części miasta. Mają one w przyszłości stworzyć jedno z najważniejszych wrocławskich miejsc do mieszkania a także do pracy, handlu i rozrywki.

Swoją ogromną kubaturą Arkady Wrocławskie wypełniają niemalże cały kwartał śródmiejskiej zabudowy. Już same dane liczbowe świadczą o wielkości inwestycji. Na działce o powierzchni 17,5 tys. m2, powstało prawie 100 tys. m2 kompleksu handlowo-biurowo-usługowego z siedmiopoziomowym parkingiem (1100 miejsc) i całą potrzebną infrastrukturą techniczną. 30 tys. m2 to powierzchnia handlowa dla około 130 sklepów, 5 tys. m2 zajmuje zespół 10 sal kinowych, natomiast ponad 9 tys. m2 biurowiec. Ciekawostką części rozrywkowej jest akwarium mieszczące 120 000 litrów wody, w którym pływają m.in. rekiny, a największa szyba zbiornika waży 5 ton.

Architektonicznie Arkady Wrocławskie składają się z trzech brył: wieżowca, cylindra i płaskiego prostopadłościanu rozpościerającego się na pozostałej części działki. O ile wieżowiec to 13 kondygnacji przestrzeni biurowej, tak w pozostałych częściach zlokalizowano centrum handlowe, kino i parking.
Najbardziej imponujący wieżowiec został w całości zaprojektowany przy wykorzystaniu technologii Reynaers. Podwójna elewacja, nadal rzadko spotykana w Polsce, pełni tutaj rolę bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem (południowa ekspozycja) i hałasem dobiegającym z ulicy. Polskie przepisy przeciwpożarowe uniemożliwiają wykonanie takiej elewacji jako jednego ciągu wentylacyjnego biegnącego przez całą wysokość budynku. W przypadku Arkad, elewacja została podzielona na kondygnacje, a te z kolei na niezależnie wentylowane prostokąty, szerokie na dwa moduły szkła. Na zewnątrz zastosowano tafle szkła mocowane na wspornikach stalowych na bazie systemu CW 50-SC z podziałem na pół między kondygnacjami. Wewnątrz użyto typowej konstrukcji słupowo-ryglowej systemu CW 50, mocowanej między stropami i wypełnionej co drugi moduł oknami uchylnymi. Pomiędzy dwoma warstwami szkła umieszczono żaluzje systemowe. Dość dużym wyzwaniem dla wykonawcy było pofałdowanie elewacji, które rozwiązano przy pomocy płaskich tafli szkła ułożonych pod różnymi kątami. Dzięki podwójnej elewacji i pofałdowaniu, wieżowiec stojący na ważnym wrocławskim skrzyżowaniu uzyskał specyficzną głębię i interesujący światłocień, stając się w ten sposób rodzajem współczesnej bramy do centrum.

Pozostałe elewacje Arkad Wrocławskich wykorzystują z oferty Reynaers standardowy system słupowo-ryglowy CW 50. Wschodnia elewacja jest ogromną, dwuwymiarową, pozbawioną otwieranych okien taflą szkła ujętego w regularną siatkę wertykalnych i horyzontalnych podziałów. Elewacja części zachodniej składa się z barwionego i urozmaiconego sitodrukiem szkła, kilku podłużnym witryn na pierwszej kondygnacji oraz szklanych żaluzji zamocowanych przed właściwą fasadą. Podobna jest przeszklona część elewacji północnej, która oddziela wielopoziomową przestrzeń kompleksu kinowego od miasta, a w szczególności od torów kolejowych i hałasu przejeżdżających pociągów. Produkty Reynaers zastosowano również w dużej części budynku przeznaczonego na parking. Specjalnie zaprojektowane pionowe żaluzje aluminiowe, o wysokości równej kondygnacji parkingu, wykonane zostały w kilku rodzajach wieloelementowych paneli, które po zainstalowaniu stworzyły wrażenie nieregularnego rytmu o kolorze ciemnego brązu, dopełniającego w ten sposób jednolitą tonację obiektu.


Arkady Wrocławskie
Architekt: AP Szczepaniak Sp. Z o.o.
Zamawiający: LC Corp SA
Konstruktor budowlany: Alu-Partner, Riwal, Efekt Aluminium, Eurotechbud
Wykonawca: PORR Polska
Systemy Reynaers: CW50, CW 50-SC, CS 68, BS 100, OS
Data oddania: 28 kwietnia 2007 r.


SYSTEMY REYNAERS

System CW 50

CW 50 to system do wykonywania ścian osłonowych, połaci dachowych i konstrukcji przestrzennych, dający nie tylko nieograniczoną swobodę tworzenia, ale również, dzięki smukłym 50 mm profilom nośnym, wpuszczający do budynku maksymalną ilość światła. System dostępny jest w jedenastu indywidualnych rozwiązaniach, pozwalających na uzyskanie różnorodnych efektów estetycznych. Szeroki asortyment umożliwia łączenie ścian pionowych i połaci dachowych, jak również wpinania w nie elementów otwieranych. Dostępne są także rozwiązania techniczne dostosowane do innych wymogów parametrów elewacji.

Widoczna szerokość wewnętrzna i zewnętrzna: 50 mm

Dźwiękoszczelność (EN IS0 140-3, EN ISO 717-1)
Rw (C; Ctr) = 34 (-1;-4) dB / 48(-2;-8) dB, w zależności od rodzaju szklenia

Izolacyjność termiczna
Osobne testy dla każdej kombinacji profili

Infiltracja powietrza
A4 (EN 12153, EN 12152)

Wodoszczelność
RE900 (EN 12155, 12154)

System CW 50 S.C. (Structural Clamped)

Mocowanie mechaniczne - szyby bezpośrednio mocowane mechanicznie do konstrukcji wsporczej.
Widoczna szerokość wewnętrzna: 50 mm
Widoczna szerokość zewnętrzna: Fuga silikonowa lub uszczelka z EPDM szerokości 20mm