Konstrukcja ogrodu zimowego<br>Najważniejszy jest fundament
Konstrukcja ogrodu zimowego<br>Najważniejszy jest fundament

Ogrody zimowe stają się coraz bardziej popularnym elementem konstrukcji polskich domów. Dotyczy to zarówno tych nowo budowanych jak i tych już stojących, gdzie dla postawienia oranżerii można zaadaptować istniejący taras. Bardzo ważne jest, by fundament pod taką konstrukcję spełniał określone parametry.

Coraz więcej Polaków realizuje marzenia o budowie ogrodu zimowego, który bardzo często powstaje przy już istniejącym budynku, a więc na podłożu wcześniej nieprzygotowanym lub w postaci wykonanego już tarasu. Istniejący fundament może wbrew pozorom utrudnić postawienie konstrukcji ogrodu ze szkła i aluminium. Warto więc wcześniej dokładnie ocenić jego stan. Krzywy fundament to dłuższe prace przygotowawcze, skomplikowany montaż i większe ryzyko późniejszych nieszczelności. Przyjrzyjmy się wszystkim parametrom prawidłowo wykonanego fundamentu.

Przy budowie ogrodu zimowego niezwykle istotna jest odpowiednia wytrzymałość podłoża. Od niej zależy, czy fundament przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenie wynikające z posadowienia szklanej konstrukcji oraz ewentualne obciążenia wiatrem i śniegiem. Dla ochrony przed przemakaniem i przemarzaniem warto wykonać zbrojoną ławę betonową oraz dobrą izolację przeciwwodną i termiczną. Izolacja przeciwwodna odpowiada za szczelność dolnych partii konstrukcji, natomiast termiczna zabezpiecza przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu oraz skraplaniem się pary wodnej w dolnych partiach pomieszczenia ogrodu zimowego. Równie ważny aspekt to sposób odprowadzania wody z konstrukcji. Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od podłoża nie zachlapywały ścian ogrodu, a woda przenikająca do profilu konstrukcji mogła z niego swobodnie wypływać. Radosław Klepko, Product Manager w Reynaers Polska (wiodący producent systemów i technologii budowy ogrodów zimowych), poleca również rozsypanie wokół zewnętrznych ścian ogrodu kamyków lub żwiru, które rozproszą upadające na nie krople deszczu, znacznie eliminując problem zabrudzenia konstrukcji.

Jeśli adaptowany taras jest za mały można go powiększyć wykonując dodatkowy fundament lub cokół. W celu zniwelowania nierówności wymiarowych dwóch powierzchni, wykonawcy ogrodów Reynaers stosują belkę podwalinową wykonaną np. z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna lub profilu aluminiowego. Wypoziomowany i dobrze przytwierdzony profil daje gwarancję poprawnego i łatwego postawienia głównej konstrukcji ogrodu zimowego.

Równie częstym problemem przy adaptacjach tarasów są (wynikające z wcześniejszego przeznaczenia) naturalne spadki odprowadzające wodę opadową. Aby zamaskować różnicę pomiędzy zastaną powierzchnią, a dobrze wypoziomowanymi profilami ogrodu zimowego, Radosław Klepko poleca zastosowanie parapetów lub okapników z aluminium lakierowanych na kolor konstrukcji.

Radosław Klepko zaznacza, że bez względu na założenia związane z przeznaczeniem ogrodu zimowego, nie powinniśmy łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem. W takim przypadku zastosujmy raczej szczelinę dylatacyjną, czyli przestrzeń o szerokości ok. 2 cm wypełnioną elastycznym materiałem (np. dwucentymetrowym styropianem). Rozwiązanie to będzie gwarancją, że przy jakimkolwiek osiadaniu nowego domu lub ogrodu nie będzie następowało pękanie konstrukcji.

Ostatnim bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Z uwagi na rozszerzalność termiczną płyty, w której umieszczamy grzejniki, powinna być ona wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych.

Budowa ogrodu zimowego, a zwłaszcza jego trwałego i solidnego fundamentu, nie jest przedsięwzięciem łatwym technicznie. We własnym zakresie możemy wykonać prace przygotowawcze i wykończeniowe. Natomiast zarówno przygotowanie fundamentów, jak i wykonanie głównej konstrukcji wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dobrze przeszkoleni fachowcy dadzą gwarancję, że inwestycja zakończy się sukcesem. Autoryzowani wykonawcy ogrodów zimowych Reynaers Polska przechodzą szkolenia prowadzone w Polsce i Belgii. Ich listę jak również ofertę 24 modeli ogrodów zimowych znajdziemy na stronie www.ogrodyzimowe.com.