Badania pokazują, że natężenie hałasu wzrasta z roku na rok. Problem ten dotyczy w szczególności wielkich, tętniących życiem miast. Nieprzyjemne dźwięki mogą nie tylko uszkodzić słuch, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływają na psychikę człowieka. Dla wielu ludzi są przyczyną rozdrażnienia, zmęczenia, a także stresu.
Hałas, definiowany jako szkodliwe dla zdrowia, głośne dźwięki, ma negatywny wpływ na organizm ludzki. Już w starożytności stosowano tortury polegająca na poddawaniu ofiary długotrwałemu działaniu głośnych dźwięków.
Próg bólu ludzkiego ucha wynosi 140 decybeli. Wzrost natężenia dźwięku tylko o 10 dB odbierany jest przez nas jako dwukrotne zwiększenie głośności dźwięku. Natężenie dźwięku zwykłej rozmowy to 60 dB, pracująca kosiarka spalinowa to 80dB, a startujący samolot to ponad 130 dB. Najbardziej uciążliwy dla człowieka jest hałas ciągły. Komunikacja drogowa to natężenie dźwięku w granicach od 75 (samochód) do 95 dB (autobus). W dużych miastach w ciągu dnia hałas utrzymuje się na poziomie 70-80 dB. U wielu osób hałas powoduje trwałe uszkodzenia zdrowia, jest także częstą przyczyną zmęczenia i zdenerwowania. Nawet zwykły szum wody (35dB) utrudnia koncentrację.
Według norm określających dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie może on przekroczyć 40 dB w ciągu dnia i 30dB w nocy. Niestety, prawie co drugi Polak żyje w hałasie wyższym niż dopuszczalne normy. Może się to trwale odbić na zdrowiu. Wyższe natężenie dźwięku często jest powodem zmęczeń i zaburzeń snu. Lekarze ostrzegają, że hałasu nie można lekceważyć. Działa on destrukcyjnie na układ nerwowy, doprowadzając w niektórych przypadkach do stanów lękowych, a nawet depresji.
Przy dzisiejszym stopniu rozwoju cywilizacyjnego nie sposób całkowicie uniknąć miejskiego hałasu. Dla niektórych rozwiązaniem jest wyprowadzenie się z miasta. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.
Coraz więcej producentów materiałów wykończeniowych posiada w swojej ofercie produkty, pozwalające zapobiegać skutkom hałasu. Większości źródeł hałasu nie sposób wyeliminować, jednakże można starać się zminimalizować ich wpływ. Pierwszy krok to wyciszenie mieszkania, miejsca, w którym spokój i cisza ma dla nas największe znaczenie. Izolacja ścian budynku jest dosyć droga i czasochłonna. Ponadto, gdy mieszkamy w bloku, w dużej mierze uzależnieni jesteśmy od pozostałych mieszkańców, którzy muszą wyrazić zgodę się na pokrycie części kosztów wyciszenia budynku. Dodatkowym utrudnieniem może być uzyskanie aprobaty zarządcy budynku, np. spółdzielni mieszkaniowej.
Najwięcej zewnętrznego hałasu dostaje się do naszych mieszkań przez drzwi i okna. Dlatego też zamiast izolować cały budynek można uzyskać podobny efekt dokonując wymiany stolarki okiennej i wstawiając okna o podwyższonej izolacji akustycznej. Rezultat będzie porównywalny, a koszty znacznie niższe. Na rynku istnieje wiele tego typu rozwiązań. O właściwościach okien akustycznych decyduje przede wszystkim współczynnik izolacji akustycznej RW.
Wartość współczynnika izolacyjności akustycznej okien wskazuje, o ile dB dane okno wytłumi hałas z zewnątrz. Na przykład, jeśli okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną RW 34dB, to hałas z zewnątrz o natężeniu 75 dB zostanie zmniejszony do poziomu 41 dB. Instalacji okien akustycznych można dokonać w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i w biurze. – tłumaczy Marcin Szymanowski z firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A.
Okna akustyczne z reguły wyposażone są w szyby dźwiękochłonne o wyższym współczynniku RW. Najczęściej oscyluje on w granicach 37-42 dB. Wyższy współczynnik tłumienia hałasu uzyskuje się poprzez ich specjalną budowę. Poszczególne tafle szkła sklejone są specjalnymi żywicami. Do produkcji tego typu okien wykorzystywane są szyby o różnej grubości, a do przestrzeni międzyszybowej wprowadzana jest specjalna mieszanka gazów (SF). Poza różnicami związanymi z izolacją akustyczną, charakteryzują się one identycznymi, w porównaniu ze zwykłymi oknami, właściwościami technicznymi (współczynnik przenikania ciepła, przepuszczalność świetlna).
Koszty zakupu i instalacji okien akustycznych są wyższe niż zwykłych okien. Różnica w cenie wynosi ok. 30%. Przykładowo okno o wymiarach 1,5m X 1,5m kosztuje ok. 1250 zł. Takie samo okno z szybami akustycznymi (współczynnik RW=40) kosztuje ok. 1650 zł (dane pochodzą z oferty firmy Sokółka Okna i Drzwi SA). Zastosowanie okien akustycznych gwarantuje podobne efekty jak izolacja akustyczna ścian budynku, a koszty realizacji są nieporównywalnie mniejsze.