Pomieszczenia biurowe i domowe wnętrza, nad którymi górują wielkopowierzchniowe przeszklenia, stale narażone są na działanie promieni słonecznych. Z jednej strony wiąże się to z bardzo dobrym dostępem do światła dziennego, z drugiej jednak – z dużym przenikaniem ciepła poprzez szyby. Komfort termiczny i akustyczny w pomieszczeniach z oknami dachowym można zapewnić dzieki zastosowaniu produkowanego przez firmę Guardian szkła SunGuard SN 29/18 oraz LamiGlass Acoustic.
Duże okna dachowe, przeszklenia sufitowe czy niewielkich rozmiarów świetliki to popularna i sprawdzona metoda na zapewnienie dobrego dostępu światła dziennego w pomieszczeniach na najwyższych kondygnacjach budynku. Dzięki nim nawet najciemniejsze poddasze można zamienić w jasne i komfortowe biuro, gabinet, sypialnię czy pokój dziecka. Wielkopowierzchniowe przeszklenia w obrębie dachu mają jednak poważną wadę – narażają pomieszczenia na ryzyko przegrzania. Na szyby montowane poziomo czy skośnie, słońce działa bowiem znacznie silniej niż na te instalowane pionowo nie tylko oświetlając, ale i ogrzewając mocniej wnętrze pomieszczenia. Tymczasem zbyt wysoka temperatura znacząco wpływa na obniżenie komfortu pracy i może niekorzystnie odbić się na zdrowiu oraz samopoczuciu osób przebywających na poddaszu. Dobrym rozwiązaniem na zniwelowanie tego problemu jest zastosowanie w świetlikach specjalnego szkła ochrony przeciwsłonecznej SunGuard SN 29/18 firmy Guardian, które w dużym stopniu ograniczy przenikanie do wnętrza pomieszczenia energii cieplnej pochodzącej z promieniowania słonecznego. Szkło SunGuard SN 29/18 należy do grupy SunGuard SuperNeutral i zaprojektowane zostało z przeznaczeniem do instalacji w miejscach mocno nasłonecznionych. SunGuard SN 29/18 cechuje się wysokim stopniem ochrony przeciwsłonecznej i bardzo dobrą selektywnością. Zatrzymuje ponad 80% energii pochodzącej ze słońca i tym samym minimalizuje ryzyko przegrzewania pomieszczeń, nie ograniczając dostępu światła dziennego. Co więcej, szkło SunGuard SN 29/18 wyróżnia się neutralną barwą, która w żaden sposób nie zakłóca ani nie zniekształca widoku bezchmurnego nieba za oknem.
Cicho i bezpiecznie
Nie da się zaprzeczyć , że promienie słoneczne wpadające przez okno dachowe doskonale rozjaśniają wnętrze pomieszczenia, a same świetliki pozwalają cieszyć się wspaniałym widokiem błękitnego nieba. Niestety, gdy pogoda się psuje odgłos silnego deszczu czy gradu uderzającego w szybę dachową może być dla wielu osób irytujący. Skutecznym sposobem na ograniczenie takich niepożądanych hałasów jest dodatkowe zastosowanie szkła laminowanego bezpiecznego
o właściwościach dźwiękoizolacyjnych - LamiGlass Acoustic. Jeżeli w szybie zespolonej o budowie
6-16-8, tafla wewnętrzna float zostanie zastąpiona tej samej grubości szkłem laminowanym LamiGlass Acoustic 44,1 SR, to wartość izolacyjności akustycznej przeszklenia poprawi się aż o 5 decybeli, i zamiast 37 dB wyniesie 42 dB. W praktyce oznacza to, że wnętrze pomieszczenia będzie znacznie lepiej chronione przed hałasem z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że szkło LamiGlass Acoustic firmy Guardian, poza doskonałymi właściwościami akustycznymi, wyróżnia się też wysokim stopniem ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, a przy tym jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Firma Guardian udostępnia swoim Klientom praktyczne narzędzia on-line, ułatwiające dopasowanie rodzaju szkła do indywidualnych warunków danego projektu. Jednym z takich narzędzi jest bezpłatny pogram o nazwie GuardianKonfigurator, który umożliwia obliczenie parametrów dla poszczególnych szkieł. Program jest dostępny pod adresem:
http://www.sunguardglass.pl/ToolsandResources/OnlineTools/GlassConfigurator/index.htm Kolejnym jest Program doboru szkła, który pomaga wykonać niezbędne obliczenia metodami określonymi w normach. Wypełniając specjalny formularz można zgłosić zapotrzebowanie na wykonanie obliczeń statycznych lub analizę termiczną, a wchodząc w zakładkę „Akustyka”
i korzystając z udostępnionej bazy certyfikowanych danych, samodzielnie sprawdzić poziom ochrony przed hałasem.
Program doboru szkła dostępny jest po zalogowaniu na stronie Guardian Częstochowa pod adresem:
http://www.guardian-czestochowa.com/restrictedlogin.php
źródło: Guardian