W ciągu sześciu lat wszystkie nowo powstające budynki będą musiały być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, a już teraz szacuje się, że taka budowa tylko w niedużym stopniu ciągle jest droższa, natomiast korzyści z tego powodu mogą być naprawdę istotne – tylko właściwe użytkowanie okien pozwala na oszczędności rzędu 2 stopni. Zimą ogrzewając, a latem nie dopuszczając do zbytniego nagrzania.
A przecież nic tak zimą nie podnosi ciśnienia i temperatury w domu, jak rachunki za ogrzewanie. Zwłaszcza, jeśli dużą część z tych pieniędzy równie dobrze moglibyśmy puścić z dymem, bo tak są marnotrawione. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków już na etapie szukania lub projektowania domu szuka energooszczędnych rozwiązań dla swojej nieruchomości. Teraz chętniej niż kiedykolwiek wcześniej dzięki coraz niższym kosztom budowy takiej nieruchomości i specjalnym programom, dzięki którym można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie takich inwestycji.
Specjalistów w branży coraz mniej to dziwi, bo też i różnice w cenie między budownictwem energooszczędnym, a tym tradycyjnym z każdym rokiem coraz bardziej zbliżają się do siebie. Ciągle jednak nie dosyć powtarzania i przypominania, że o energooszczędność swojego domu warto zadbać już na etapie projektowania, a szukając mieszkania warto zorientować się chociażby czy deweloper przystosował okna do zainstalowania rolet przeciwsłonecznych. Zadbanie o to, oszczędzi nam dużo stresu i jeszcze więcej pieniędzy w przyszłości.
Zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości będzie nie tylko przywilejem i możliwością, ale obowiązkiem. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”.
A jeśli mówimy o energooszczędnych budynkach to w grę wchodzi zabezpieczenie okien i drzwi, montaż izolacji podłóg, ścian i stropów, instalacja nowoczesnych systemów grzewczych, wykorzystanie nowoczesnej technologii, która pozwoli na umiejętne wykorzystywanie światła dziennego.
Zarządzanie temperaturą
Tradycyjne metody grzewcze często przyczyniają się do strat energii wynikających ze zbędnego przegrzewania pomieszczeń, lub też do dyskomfortu z powodu ich niedogrzania. Inteligentne zarządzanie temperaturą pozwala na pełną optymalizację systemu, który potrafi dodatkowo dostosować się do aktualnych warunków atmosferycznych, dzięki czujnikom temperatury zewnętrznej.
Współczesne programowalne termostaty posiadają różne tryby pracy, często z możliwością dopasowania do dnia tygodnia. Jednak wykorzystanie w pełni ich potencjału jest możliwe dopiero po wpięciu ich do centralnego systemu sterowania, np. TaHoma, w technologii io-homecontrol. Ta integracja pozwala na dopasowanie temperatury w pomieszczeniach w zależności od obecności mieszkańców, od ich indywidualnych potrzeb i wymagań w określonej porze dnia.
- W domach są takie miejsca, które wykorzystywane są rzadziej niż pozostałe strefy lub też bardzo sporadycznie, na przykład pomieszczania gościnne. Inteligentny system wykrywając dłuższą nieobecność, przełącza ustawienie temperatury z trybu komfortowego na oszczędność energii lub też może wyłączyć ogrzewanie całkowicie. Straty ciepła minimalizowane są także, kiedy chcemy na przykład przewietrzyć mieszkanie. System wykrywa otwarte drzwi lub okna i wówczas wyłącza piec – podkreśla Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager Somfy Sp. z o.o.
Ogrzewaniem możemy również sterować godzinowo. Kiedy kładziemy się spać ogrzewanie się zmniejsza. Z kolei nad ranem tuż przed naszą pobudką system aktywuje ogrzewanie np. w sypialni i w łazience, by uprzyjemnić nam początek dnia. Dzięki indywidualnym ustawieniom temperatury dbamy o zdrowszy sen i zwiększamy komfort odpoczynku.
- Inteligentny system potrafi także korzystać z warunków atmosferycznych. Kiedy na przykład po jednej stronie domu jest silne nasłonecznienie, które podnosi nam temperaturę wewnątrz pomieszczenia, system dostosowuje się i wyrównuje temperaturę grzania – dodaje Tomasz Koziarek.
Centralny system zarządzania umożliwia sterowanie nie tylko termostatem, ale również roletami, które tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas dodatkowo przed nocnym chłodem czy wiatrem. Kiedy system odnotuje chłodniejszą temperaturę na zewnątrz o zachodzie słońca, może opuścić rolety do połowy, aby na przykład po 15 minutach zamknąć je całkowicie, izolując okno jak najwcześniej przed utratą ciepła.
Z badań firmy Somfy wynika, że realna oszczędność z tego tytułu może wynieść nawet 2 stopni ciepła więcej zimą.
Warto też zainwestować w rolety, które oprócz funkcji ochronnej przed złodziejami przyczynią się także do znacznej oszczędności energii w naszym domu. Somfy swoim klientom proponuje czujnik do rolet „Sunis Indor”, który mierzy temperaturę wewnątrz pomieszczenia oraz natężenie światła i dopasowuje do tego ustawienie rolet, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.
Nie przegap tych pieniędzy!
Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej warto zadbać o energooszczędność swojego budynku, bo można uzyskać na ten cel naprawdę spore dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Służy temu program „Poprawa efektywności energetycznej. Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” skierowany do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).
Dofinansowanie ma formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę czy zakup domu lub mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej.
Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych – do 31 grudnia 2022 r.
Warto się nad tą możliwością poważnie zastanowić. Zyskać możemy przede wszystkim dopłaty do kredytu, pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego, niższych kosztów eksploatacji budynku no i podniesienia wartości budynku.
Autorami tekstu są eksperci firmy Somfy