Projekt domu energooszczędnego - "Dom przy Cyprysowej 6"
Projekt domu energooszczędnego - "Dom przy Cyprysowej 6"

Projekt energooszczędnego Domu przy Cyprysowej 6 spełnia wymagania stawiane przez NF40. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania 1 m2 jego powierzchni nie powinno przekroczyć 40 kWh rocznie. Jest to możliwe dzięki zaplanowaniu dobrze przemyślanych rozwiązań. Z punktu widzenia energooszczędności dom ten ma bryłę o najkorzystniejszym kształcie - prostym, na planie prostokąta. W ten sposób już na etapie projektu zostało ograniczone ryzyko powstania mostków termicznych, które mogą znacznie zwiększyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu.  

Na koszty ogrzewania tego domu duży wpływ ma izolacyjność cieplna jego ścian zewnętrznych. Ich współczynnik przenikania ciepła U nie jest większy niż 0,15 W/(m2K). Zapewnia to wykonanie ścian zewnętrznych o szerokości 25 cm. Dodatkowo są one ocieplone warstwą styropianu o grubości 20 cm. 

W ścianach zewnętrznych zaplanowano okna o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, która wynosi 1,0 W/(m2K). Straty ciepła dodatkowo zmniejsza umieszczenie dużych przeszkleń od strony południowo-zachodniej, natomiast od strony północnej ograniczenie powierzchni okien do niezbędnego minimum.
Wpływ na energooszczędność Domu przy Cyprysowej 6 ma również prosty, dwuspadowy dach, którego współczynnik U wynosi 0,12 W/(m2K). Zimą pozwoli to zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu, a latem wnętrza na poddaszu nie będą się nadmiernie przegrzewać.

Obniżyć wydatki związane z zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania domu pozwoli zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.

Budowa domu według tego projektu jest objęta programem dopłat opracowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 

 

Projekt zakupić można w Biurze Projektowym Nasz Dom  tel. 534 536 958 

 

Więcej na www.galeriadomow.pl