To już ostatni dzwonek, by wygrać darmową modernizację windy
To już ostatni dzwonek, by wygrać darmową modernizację windy

Winda musi być bezpieczna i komfortowa dla podróżujących nią codziennie pasażerów. O ile w nowoczesnym budownictwie dźwigi zazwyczaj spełniają te wymagania, o tyle starsze modele już niekoniecznie. Rozwiązaniem jest okresowa modernizacja, która może znacząco poprawić poziom bezpieczeństwa i wygody ludzi. Dobre praktyki użytkowania wind promuje już trzecia edycja konkursu „Bezpieczna winda”, organizowanego przez firmę Schindler Polska pod patronatem medialnym czasopisma „Magazyn Dźwig”. Na zgłoszenia pozostały już niespełna dwa tygodnie.

Dziś rozwiązania budowlane przyjazne dla ludzi uwzględnia się już na etapie projektu. Naturalnym zjawiskiem jest tworzenie ergonomicznych przestrzeni, usuwanie barier dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy mam z dziećmi. Jednak w polskim budownictwie ten trend jest stosunkowo nowy. Wciąż wiele budowanych przed laty budynków mieszkalnych nie oferuje rozwiązań przyjaznych tym grupom. Wciąż duży odsetek użytkowanych obecnie w polskich blokach wind nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Budowane przed laty budynki stają przed koniecznością dostosowania, zarówno części wspólnych, jak i samych dźwigów, do dzisiejszych standardów.
  

 

Konkurs „Bezpieczna winda” powstał z myślą o wspieraniu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które stają przed wyzwaniem wdrażania innowacyjnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie społeczności. To inicjatywa, która w długofalowej perspektywie ma za zadanie budować świadomość zarządców wspólnot i spółdzielni na temat bezpieczeństwa swoich mieszkańców. W tegorocznej edycji konkursu wygrać można zestawy modernizacyjne zawierające kurtynę świetlną i czujnik 3D. Kurtyna świetlna podnosi bezpieczeństwo pasażerów, chroni przed wandalizmem i minimalizuje awaryjność napędu drzwi. Czujnik 3D inteligentnie monitoruje obszar dostępu do windy i uniemożliwia kolizję z zamykającymi się drzwiami dźwigu. System ten szczególnie usprawnia podróż windą osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, matkom borykającym się z dziecięcymi wózkami oraz ludziom starszym.

W konkursie „Bezpieczna winda” może wziąć udział każda wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, obiekt użyteczności publicznej bądź obiekt handlowo-usługowy, a także hotelowy, który ma w zasobach przynajmniej jeden dźwig osobowy, dowolnego producenta. Wystarczy wejść na stronę http://www.bezpieczna-winda.pl/, wypełnić formularz zgłoszeniowy i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne.

Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 31 sierpnia.

 

 

źródło: Schindler Polska Sp. z o.o.