Aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem w trakcie urlopu, skupmy się nie tylko na wyborze odpowiedniego hotelu czy bezpiecznej podróży. Zanim spakujemy walizki, zadbajmy o to, by podczas nieobecności domowników nasz dom opierał się zakusom nawet najsprytniejszych amatorów cudzego mienia. Jak się do tego przygotować? Starajmy się działać kompleksowo.
Jeszcze przed wyjazdem możemy zadbać
o to, aby nic nie zakłóciło nam wypoczynku.
Fot. Fotolia
Wyniki Polskiego Badania Przestępczości przeprowadzanego rokrocznie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pokazują, ze Polacy niezmiennie najbardziej obawiają się włamań. Jeżeli planujemy wakacje w lipcu lub sierpniu, w najpopularniejszym okresie wyjazdów, powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo naszych czterech kątów. – Pamiętajmy, że żadne mechaniczne zabezpieczenie antywłamaniowe nie gwarantuje nam stuprocentowej ochrony przed złodziejem – przestrzega Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta drzwi drewnianych – Przed wyjazdem na wakacje działajmy kompleksowo. Doposażmy dom w najlepsze zabezpieczenia oraz poprośmy członka rodziny lub zaprzyjaźnionego sąsiada, by raz na jakiś czas odwiedzał naszą posesję czy mieszkanie, by sugerować stałą obecność lokatorów – radzi.
Ukradnij czas złodziejowi
Sukces lub porażka planu włamywacza zależy od czasu, jaki zajmie mu pokonanie zabezpieczeń. Warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii, nie liczy się liczba zamków, ale ich odpowiednia kombinacja. – Obecnie jednym z najbardziej bezpiecznych rozwiązań jest uzbrojenie drzwi w zamek listwowy, który jest wyposażony w kilka punktów ryglowania – mówi Daniel Badek z łódzkiego Salonu Firmowego Sokółka Okna i Drzwi S.A. – Aby wzmocnić zabezpieczenie, możemy rozważyć zastosowanie antywłamaniowej klamki ze śrubami mocującymi od wewnątrz drzwi oraz wysokiej jakości wkładki do zamka np. o podwyższonym standardzie w klasie C – dodaje.
Pod nieobecność domowników w sezonie
urlopowym rośnie ryzyko włamania do domu.
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Unikaj kompromisów
Nawet najlepsze zabezpieczenia przed złodziejami zastosowane przy drzwiach niskiej jakości nie spełnią swojego zadania.
Skrzydło drzwiowe bez specjalistycznej konstrukcji antywłamaniowej można łatwo uszkodzić na przykład mocnym kopnięciem. – Wszystkie zabezpieczenia antywłamaniowe w drzwiach zewnętrznych muszą mieć zbliżoną klasę odporności na sforsowanie – mówi Czesław Suski z firmy CAL. – Wybierajmy wysokiej jakości modele drzwi, które wyposażone zostały dodatkowo w solidne zawiasy oraz systemy antywyważeniowe – dodaje.
źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL