Guardian najwyżej w Polsce
Guardian najwyżej w Polsce

Guardian Częstochowa dostarcza szkło na najwyższe i najbardziej prestiżowe apartamentowce 
w Polsce. Jednym z nich jest 212-metrowy drapacz chmur - Sky Tower we Wrocławiu, najwyższy budynek w Polsce i całej Europie Środkowej.

Szkło przeciwsłoneczne zapewnia w przeszklonym apartamentowcu odpowiedni klimat.

Fot. Guardian Częstochowa 

 


Budowanie wieżowców powyżej granicy  150 metrów to w Polsce nowość. Podczas gdy takie obiekty powstawały w USA jak grzyby po deszczu już w pierwszych latach XX w., na rozkwit tego typu konstrukcji  musieliśmy nad Wisłą poczekać aż do lat 90-tych. Opóźnienie to spowodowało jednak, że nasze wysokościowce są konstrukcjami bardzo zaawansowanymi technologicznie i spełniają rygorystyczne normy związane ze zużyciem energii, bezpieczeństwa oraz komfortem użytkowania.
Obiektem przełomowym, również symbolicznie, jest wrocławski Sky Tower, którego dach jako pierwszy w kraju znajduje się ponad 200m nad ziemią. Co więcej, budynek ten jest niemal w całości oszklony, co spowodowało konieczność zastosowania szkła kontroli słonecznej o najlepszych parametrach użytkowych tak, by zapobiec  nadmiernemu nagrzewania się wnętrz, a tym samym zwiększeniu kosztów związanych z klimatyzacją pomieszczeń. Biorąc to pod uwagę wybrano szkło SunGuard® SN 70/41. To wysokoselektywne szkło charakteryzuje się najwyższą transmisją światła widzialnego (70%) oraz wartością g (tzw. Solar Factor) równą 0,41, co oznacza, że przez oszklenie do wnętrza przedostaje się jedynie nieco ponad 40% procent energii pochodzącej ze słońca. Pozwala to zapewnić doskonałe warunki mieszkańcom – dostęp do naturalnego światła dziennego, przy jednoczesnej ochronie przeciwsłonecznej. 

Szkło z Guardian Częstochowa pozwoliło z powodzeniem zrealizować nowoczesny projekt.

Fot. Guardian Częstochowa

 

 

Bliżej słońca


Co istotne, SkyTower to niejedyny drapacz chmur w Polsce, do którego budowy użyto szkła przeciwsłonecznego oferowanego przez Guardian Częstochowa. Dwoma nowymi budynkami w krajobrazie Warszawy są Złota 44 oraz Cosmopolitan Tower, których fasady pokryte są szkłem SunGuard SN 62/34, stanowiącym jeszcze skuteczniejszą barierę dla energii słonecznej (g=0,31).
Innowacyjnym rozwiązaniem jest zróżnicowany układ szkła na fasadzie budynku Złota 44, zaprojektowanego przez pochodzącego z Łodzi amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda. Szkło przeciwsłoneczne (w zestawach 3-szybowych) zainstalowano tam od strony wschodniej, południowej i zachodniej, czyli tam, gdzie najbardziej doskwiera promieniowanie słoneczne. Od północy użyto natomiast (również w zestawach 3-szybowych) szkła ClimaGuard® Premium T (w wersji do hartowania)zapewniającego ochronę przed niepożądanymi staratami energii. 
Standardowo powłoka funkcyjna zapewniająca zatrzymanie ciepła w zestawach trzyszybowych znajduje się na pozycjach 
2 i 5, lecz w przypadku Złotej 44 przeszklenia zostały zaprojektowane z powłokami na pozycjach 3 i 5. Takie rozwiązanie zapewnia o około 7% większą całkowitą przepuszczalność  energii. Jest to szczególnie istotne właśnie od północnej strony, tradycyjnie najbardziej podatnej na wychładzanie. Rozwiązanie to odpowiada również najnowszym przepisom Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2014 r. maksymalna wartość współczynnika g wynosi 0,35 we wszystkich rodzajach budynków, z wyjątkiem strony północnej. 
Cosmopolitan Tower, trzeci co do wielkości apartamentowiec w Polsce (160 m) również wykorzystał zalety szkła przeciwsłonecznego produkowanego przez Guardian Częstochowa. W projekcie Helmuta  Jahna szkło SunGuard SN 62/34 o grubości 6, 8 i 10 mm znalazło się na fasadzie wieżowca, zapewniając wysoki komfort mieszkania w naturalnie doświetlonych pomieszczeniach i pozwalając na obniżenie kosztów klimatyzacji w gorących miesiącach.

 

Przyjemnie nawet na pustyni

 

Bardzo dobre parametry użytkowe szkła SunGuard® otworzyły mu drogę do najbardziej odważnej konstrukcji naszych czasów – drapacza Burj Khalifa w Dubaju. Ten najwyższy budynek świata, zlokalizowany a samym środku pustyni, jest dodatkowo wystawiony na działanie promieni słonecznych odbijanych od wód Zatoki Perskiej. Zamontowane na jego fasadach szkło SunGuard® Solar Silver 20 zapewnia mieszkańcom i użytkownikom budynku najwyższy komfort i znaczne oszczędności energii zużywanej energii.
Niezależnie od szerokości geograficznej zastosowanie na projekcie szkieł przeciwsłonecznych grupy SunGuard® pozwala na optymalizację wydajności energetycznej, zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych, polepszenie komfortu wewnątrz budynku oraz innowacyjność pod względem architektonicznym. 

 

źródło: Guardian Częstochowa