Architektura bez granic
Architektura bez granic

Płynna architektura jest czymś więcej niż architekturą gotowych elementów... jest architekturą oddychającą, pulsującą, zmieniającą się z jednej formy w drugą… jest architekturą, która otwiera się, żeby mnie przywitać i zamyka się, by mnie ochronić …” (Marcos Novak, „Liquid Architectures of Cyberspace").

Czy tak opisywana architektura jest wciąż pieśnią przyszłości? A może już dziś – dzięki kreatywnemu myśleniu i nowoczesnym technologiom – jesteśmy w stanie projektować domy „żywe”, pozostające w harmonii z otoczeniem, a jednocześnie przyjazne dla użytkownika? Czy możliwe jest znalezienie płaszczyzny porozumienia architektury z naturą?

Bliżej …

Wystarczy wspomnieć koncepcje „otwartego planu” i „architektury organicznej” stworzone przez Franka Lloyda Wrighta – jednego z najważniejszych architektów modernistycznych XX wieku.
Czerpiący inspirację z natury i sztuki japońskiej Wright był prekursorem „architektury otwartej”, wkomponowanej w otaczające środowisko i zespolonej z naturą. Spójnej przestrzeni, płynnie łączącej to, co wewnątrz budynku z bogactwem otoczenia.
Najsłynniejszym przykładem tego podejścia jest rezydencja „Fallingwater” („Dom nad wodospadem”), zaprojektowana w taki sposób, by jej mieszkańcy mogli czuć się częścią otaczającej ich natury. Dla maksymalnej integracji wnętrza z otoczeniem okna zajmują większą część powierzchni ścian. „Dom nad wodospadem” miał być hołdem dla piękna przyrody, wyrażającym fascynację otwartymi przestrzeniami i wolnością.
I na tym polega fenomen projektów Wrighta – budynków i wnętrz oraz prac teoretycznych – które do dziś inspirują kolejne pokolenia projektantów.
 

Człowiek, natura, technologia …

Czy dziś, gdy coraz więcej z nas odczuwa potrzebę powrotu do natury, nowoczesne technologie w architekturze staną się naszym sprzymierzeńcem czy wręcz przeciwnie?
Jeśli jesteśmy gotowi do podjęcia „dialogu z otoczeniem” mamy do dyspozycji wiele możliwości architektonicznych.
Większe lub mniejsze otwarcie domu na otoczenie uzyskamy, dobierając odpowiedniej wielkości przeszklenia: okna i drzwi. Możemy również modelować widoczne przez nie tarasy, ogrodzenia, ścieżki, schodki i inne elementy małej architektury.
By osiągnąć spójny, harmonijny efekt „architektury otwartej” i uniknąć kosztownych błędów warto stosować rozwiązania systemowe.

Kompleksowa oferta produktów Inoutic / Deceuninck – polecana przez profesjonalistów i ceniona przez użytkowników na całym świecie – pozwala efektownie łączyć wnętrza budynków z otaczającą je przestrzenią, gwarantując jednocześnie najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki elastyczności zastosowań, wytrzymałości i doskonałym parametrom izolacyjności termicznej zarówno klienci indywidualni, jak i inwestorzy wielkopowierzchniowych obiektów mogą wybierać z bogatego wachlarza przemyślanych rozwiązań.


Od środka na zewnątrz … IN / OUT

Osiągnięcie efektu „architektury otwartej” z Inoutic / Deceuninck jest niezwykle łatwe, zarówno
w fazie projektowej, jak i wykonawczej.
Przenikanie zewnętrznej i wewnętrznej części budynku osiągamy m.in. dzięki dużym przeszkleniom, które wizualnie nie dzielą przestrzeni.
Drzwi balkonowe i tarasowe – stanowiące eleganckie, bezpieczne i efektywne energetycznie połączenie wnętrza z otoczeniem domu – pozwalają tworzyć nie tylko imponujących rozmiarów przeszklenia (maksymalna szerokość skrzydła to nawet 650 cm), ale także wybierać spośród różnych sposobów otwierania. Drzwi podnośno-przesuwne, których skrzydła podczas obrotu klamki unoszą się nad ościeżnicę i dopiero wtedy możliwe jest ich przesunięcie – cieszą się szczególnym uznaniem wśród Klientów stawiających wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa antywłamaniowego.
Harmonijnie komponują się z nimi systemy tarasowe, elewacyjne i ogrodzeniowe marki Twinson.

Systemy tarasowe Twinson mogą być montowane zarówno na podłożu gruntowym, jak i na tarasach oraz balkonach. Idealnie dopasowane elementy systemu zapewniają łatwy montaż, a także – w razie potrzeby – szybką wymianę pojedynczych desek.
Różnorodność zastosowań Twinson Terrace wydaje się być nieograniczona: można z niego budować nie tylko tarasy, ale także m.in. schody, podesty, ścieżki czy podłogi w ogrodowych altanach. Szeroka gama detali wykończeniowych pozwala nadać każdemu projektowi indywidualny rys.
Osiem naturalnych kolorów desek tarasowych Twinson harmonizuje z paletą barw systemu elewacyjnego Twinson Wall Premium i ogrodzeniowego Twinson Fencing.
Idealnie współgrają one również z innymi stosowanymi w ogrodach materiałami: kamieniami, kostką brukową czy brukiem drewnianym, dzięki czemu projektanci zieleni mogą kreować niepowtarzalne efekty wizualne.

A nam pozostaje … cieszenie się chwilami relaksu, spędzanymi w harmonijnie zaaranżowanej przestrzeni „bez granic”. Tam, gdzie architektura spotyka się z naturą…
 

Przenikanie …
Cytowany wcześniej Marcos Novak – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, pionier architektury wirtualnej – w pracy „Transmitowanie architektury” pisze, że natura ma „wieczną cierpliwość” do człowieka, który próbuje ją ujarzmić, a jest „tylko małym dzieckiem na jej placu zabaw”.
Czyż nie warto więc – tworząc projekty realizujące nasze, „ludzkie” potrzeby estetyki i komfortu – pokusić się o ich harmonijny „dialog” z otoczeniem? Z naturą, która – miejmy nadzieję – przetrwa, gdy nas już nie będzie…?

źródło:Inoutic / Deceuninck  Sp z o.o.