Okna w dzisiejszych czasach mogą bardzo dużo – mało kto jednak potrafi rozeznać się w ofercie rynku; Roto: użytkownikom i inwestorom brakuje informacji na temat dostępnych rozwiązań technicznych
Indywidulane, kompleksowe rozwiązania okienne do domu
Na pierwszy rzut oka nowoczesna technika okienna to dla wielu właścicieli domów i inwestorów budowlanych ziemia niczyja. Potwierdza to ankieta Instytutu Psychologii Rynku (Institut für Marktpsychologie (IfM)) w Mannheim. W badaniu spontanicznej znajomości materii respondenci określają, że od okna oczekują, żeby po prostu sprawnie działało bez konieczności napraw przez cały okres eksploatacji budynku, w którym jest zamontowane. Ukierunkowanie uwagi respondentów na aspekty bezpieczeństwa albo komfortu pozwala mimo wszystko dogłębnie poznać różnorodne wymogi, jakie stawiają w odniesieniu do tego elementu budynku.
Okna powinny budować poczucie bezpieczeństwa, chronić strefę prywatną mieszkańców, ograniczać energochłonność budynków, izolować przed hałasem i zanieczyszczeniami; a jednocześnie umożliwiać łatwą i lekką obsługę oraz mycie i konserwację. W jakim stopniu już dziś dostępne na rynku standardy techniczne pozwalają na zaspokojenie tych oczekiwań, przeważająca liczba kupujących i użytkowników w ocenie kierującego instytutem IfM, Profesora dr-a Gerta Gutjahra, niemal w ogóle się nie orientuje.
Wiedzieć przy tym należy, że już dziś istnieją koncepcje, zgodnie z którymi zrealizować można niemal każdą wizję w odniesieniu do sytuacji użytkowania okien i korzystania z przestrzeni mieszkalnej. Z tą wiedzą najwidoczniej udało się dotychczas dotrzeć tylko do nielicznych inwestorów zarówno w sektorze nowego budownictwa jak i renowacji, jak wynika z badania przeprowadzonego wiosną 2006 roku przez IfM na zlecenie Roto. Bo czym dałoby się wytłumaczyć fakt, że dzisiaj jeszcze 70% wszystkich okien dachowych stanowią przestarzałe technicznie okna obrotowe, w których uderzenie się w głowę otwieranym skrzydłem jest niejako zaprogramowane? Bezpieczny komfort nowoczesnych uchylno-obrotowych okien dachowych z segmentu premium, które w pozycji uchylenia wychodzą całkowicie na zewnątrz, umożliwiając wyglądanie przez okno bez konieczności schylania się, to według danych producenta przywilej zbyt małej grupy użytkowników.
Również znacznie za mała grupa rodziców dysponuje obszernymi informacjami na temat sposobów na bezpieczne dla ich dzieci okna, mimo że w wystarczającym stopniu dowiedziono duże zainteresowanie rozwiązaniami właśnie w tej dziedzinie, a poziom zaawansowania technicznego pozwala w pełni, żeby wypadki wypadnięcia z okna dziecka należały całkowicie do przeszłości. Ponadto inteligentnym wynalazkom udaje się nawet samoczynnie reagować na wpływ otoczenia, pozwalając np. na kontrolę i optymalizację zużycia energii. Jest to jeden z tematów, który według Roto wciąż jeszcze drzemie w ukryciu.
Funkcjonalne okna i ich zastosowanie w konktretnym pomieszczeniu
W istocie wiele okien ukrywa swoje wewnętrzne walory – także między innymi dlatego, żeby nie zakłócać wyglądu pomieszczenia i elewacji. Właśnie dlatego zestawienia pojedynczych elementów, wywodzących się z modułowych systemów Roto, wymagają szczególnej uwagi i objaśnienia, jak podaje przedstawiciel wynalazcy rozwierno-uchylnej technologii okiennej. Z dalszych informacji wynika, że na bazie modułowych rozwiązań powstać mogą następujące wyspecjalizowane okna funkcjonalne:
- Do pokoju dziecinnego: za sprawą „technologii TiltFirst“ (uchylanie przed otwieraniem) skrzydło ustawiane jest zawsze najpierw w pozycji uchylnej. Zamykana na klucz klamka gwarantuje, że okno może być otwarte na oścież wyłącznie przez „posiadacza klucza” – efektywny wkład do zwiększenia bezpieczeństwa milusińskich.
- Do pokoju dziennego: komfortowe klamki z przeniesieniem obrotu na położenie skrzydła zapewniają wygodną obsługę okna bez wysiłku. Hamulec rozwarcia skrzydła sterowany klamką blokuje otwarte skrzydło pod dowolnym kątem otwarcia. Mechanizm wielostopniowego uchyłu umożliwia płynną regulację wielkości uchyłu przeciwdziałając jednocześnie zatrzaskiwaniu się okna np. przy gwałtownym podmuchu wiatru lub przeciągu. Niewidoczne na oknie zawiasy „Roto NT Designo“ nie tylko ułatwiają mycie i pielęgnację okna, ale nadają mu wyjątkowo szlachetny wygląd.
- Do kuchni: okna uchylno-przesuwne zapewniają również w przypadku poustawianych na parapecie przedmiotów bezproblemowe otwieranie na dużą szerokość, a tym samym możliwość intensywnego przewietrzenia.
- Do łazienki: mechanizm sterujący „E-Tec Drive“ umożliwia ustawienie, np. poprzez programator czasowy, „okresów“ w ciągu dnia, lub poprzez czujnik określonej wartości wilgoci – dla których okno ma być otwarte, a następnie zamknięte i całkowicie zaryglowane.
- Do sypialni: mechanizm wielostopniowego uchyłu zapewnia możliwość uchylenia skrzydła w wybranym położeniu, pozwalającym na dostosowanie strumienia napływającego powietrza z zewnątrz do potrzeb mieszkańców – np. w zależności od pory roku czy temperatury.
- Na klatkę schodową: dzięki mechanizmowi sterującemu „E-Tec Drive“ uruchamianemu za pomocą włącznika naściennego (jak ten, którym zapalamy światło w pomieszczeniu) bardzo wygodnie dają się otwierać i zamykać trudno lub w ogóle niedostępne okna, po to, by zapewnić naturalną wentylację także w tych centralnie usytuowanych rejonach domu.
- Do piwnicy: wielostopniowa mikrowentylacja pozwala na indywidualne ustawienie wielkości uchyłu, a tym samym na dopasowanie go do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
- Do garażu: otwierające się na zewnątrz okna gwarantują możliwość stałej wentylacji i eliminują utrudniające komunikację w tym pomieszczeniu skrzydła, otwierające się do środka.
- Na poddasze: dzięki mechanizmowi centralnego zamka można bardzo wygodnie, poprzez przekręcenie klamki do odpowiedniego położenia ustawić skrzydło w pozycji uchylnej, obrotowej do mycia lub zablokować w jednym z położeń szczeliny wentylacyjnej.
Niezależnie od tego, czy chodzi o speclane wymogi bezpieczeństwa, czy komfortu i estetyki: okucie i technologia okienna Roto zapewnia indywidualne rozwiązania do każdego profilu użytkownika i rodzaju oraz funkcjonalności wnętrza. Jednakże musi ona, jak podsumowuje koncern, zostać wydobyta na światło dzienne z komunikacyjnej ziemi niczyjej – konieczne jest zaangażowanie się w aktywne informowanie użytkowników o możliwych wykorzystania ich w codziennym życiu.
Roto Frank AG : Listopad 2006 / Styczeń 2007