Szukaj w serwisie:

Wiosenna wymiana okien

Jeszcze niedawno przygotowywaliśmy się na nadejście zimy i szczyt sezonu grzewczego, a już teraz za naszymi oknami ponownie zagościła słoneczna pogoda. Przełom wiosny i lata to dobry czas nie tylko na porządki, lecz również zmianę aranżacji pomieszczenia i prace remontowe. Jeśli podczas zimowych mrozów stara stolarka okienna nie spełniła właściwie swojej funkcji, dobrym rozwiązaniem może być jej wymiana na nowoczesne, energooszczędne wyroby.

Prawdziwy test każde okno przechodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jest szczególnie narażone na intensywne działanie czynników zewnętrznych. Pierwsze symptomy tego, że stolarka okienna najlepsze lata ma już za sobą, to najczęściej odczuwalne podmuchy zimnego powietrza, a także zawilgocenie. Gdy mimo działających grzejników, w pomieszczeniu panuje nieprzyjemny chłód, „winowajcą” może być właśnie nieszczelne okno. Jak przygotować się na jego wymianę?

Dopasuj okno do wnętrza

Z inwestycją w nową stolarkę okienną nie warto czekać aż do następnej zimy, gdy nieszczelności ponownie dadzą o sobie znać. Prace można przeprowadzić już teraz, korzystając ze sprzyjającej tego typu działaniom pogody.

Bardzo ważny element procesu wymiany starego okna na nowe stanowi kwestia doboru odpowiedniego wyrobu, tak aby spełniał on nasze oczekiwania i był dopasowany do specyfiki danego pomieszczenia. Dla przykładu – w kuchni dobrze sprawdzą się stosunkowo duże przeszklenia, umożliwiające dostęp naturalnego światła, przydatnego przy wykonywaniu kuchennych czystości. Pomocny będzie tu również szeroki parapet, na którym można swobodnie postawić np. doniczki z ziołami. W przypadku łazienki trzeba natomiast często połączyć funkcjonalność z potrzebą prywatności domowników. Wykorzystana tu stolarka okienna powinna być więc wyposażona w szyby satynowe (sprawiają, że wnętrze jest niewidoczne z zewnątrz), a także rozwiązania ułatwiające odprowadzenie wilgoci. Pokój dziecięcy to z kolei przestrzeń, gdzie odpowiednie będzie zastosowanie skrzydła z klamką zamykaną na kluczyk, która udaremni dziecku próbę samodzielnego otwarcia okna. Właściwie wzmocnione przeszklenie nie rozsypie się natomiast nawet wówczas, gdy trafi w nie ciężki przedmiot.

Prawidłowy montaż stolarki

Poza wyborem dobrze dopasowanych produktów, niezbędnym elementem inwestycji w nową stolarkę okienną jest jej prawidłowa instalacja. Na rynku dostępne są różnorodne systemy montażowe, dzięki wykorzystaniu których fachowiec wykona swoją pracę sprawnie, a my będziemy mogli cieszyć się z użytkowania „ciepłego”, funkcjonalnego wyrobu. Należą do nich systemy umożliwiające wysunięcie okna w strefę docieplenia (warstwę izolacji) budynku. Skutecznie eliminują one mostki termiczne wokół okna i zapobiegają przemarzaniu muru w jego okolicy.

Wiosenna wymiana okienWiosenna wymiana okienWiosenna wymiana okien

Przykładem takiego rozwiązania jest odmiana systemu SIMPLEX produkcji firmy AIB, umożliwiająca częściowe wysunięcie stolarki w warstwę docieplenia. Dedykowana jest ona przede wszystkim do zastosowania przy wymianie okien w starszych obiektach, gdzie występują przewiewy spowodowane pękaniem muru wokół otworu okiennego. W skład systemu wchodzą profile tworzące wokół okna szczelną ramę. – Zamocowane dzięki użyciu systemu okno znajduje się dokładnie na granicy pomiędzy murem a izolacją. Pozwala to na uzyskanie optymalnych parametrów energooszczędności, a jednocześnie zapewnia prosty, łatwy montaż. Trzeba bowiem pamiętać, że wymiana istniejącej stolarki okiennej jest często bardziej skomplikowana, niż instalacja okna w nowym budynku – mówi dr inż. Karol Kożuch, ekspert AIB. Utworzona poprzez wykorzystanie SIMPLEX, jednolita rama, pozwala również na naprawę ewentualnych niedoskonałości – zarówno tych powstałych podczas budowy domu, jak i tych, które mogą pojawić się wraz z upływem czasu.

Przełom wiosny i lata to dobry moment na inwestycję w wymianę stolarki okiennej w domu. Dzięki temu, już w następnym sezonie grzewczym odczujemy oszczędności w domowym budżecie przewidzianym na ogrzewanie. Optymalnym rozwiązaniem jest zadbanie o kompleksową termomodernizację budynku – zastąpienie nieszczelnych okien nowymi oraz wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych. Efektem będzie nie tylko wzrost komfortu domowników, lecz również czystsze powietrze w naszej okolicy.

 

źródło: AIB

 
Jak wzór drzwi podkreśla styl wnętrza
 • Jak wzór drzwi podkreśla styl wnętrza
 • Na cztery strony świata – jak rozplanować okna w projekcie domu?
 • Okno jako indywidualny akcent architektoniczny
 • Automatyka okienna z BDT-Advanced
 • Otwieraj drzwi i okna za pomocą inteligentnego głośnika Google
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
  -->