Jak dopasować napęd do bramy przesuwnej
Jak dopasować napęd do bramy przesuwnej

Brama automatyczna to już standard w nowoczesnym budownictwie. Jednak, aby odpowiednio funkcjonowała, musi być wyposażona we właściwy napęd, który będzie nią sprawnie sterował. Jaką automatykę powinniśmy wybrać do bramy przesuwnej?

Długo wyczekiwany projekt domu, świetnie dobrana elewacja oraz imponujące ogrodzenie. Brakuje jedynie czegoś, co zwieńczyłoby całą inwestycję. Czymś takim może być właśnie brama wjazdowa. Dziś sercem, które wprawia ją w ruch jest automatyczny napęd.  Prywatność zapewniamy sobie poprzez budowę ogrodzenia, a komfort – dzięki bramom wjazdowym z automatycznym otwieraniem. Odpowiednio dobrany napęd jest elementem odpowiedzialnym za wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.

Bramy przesuwne górą!

Jaką bramę wybrać, gdy działka jest szeroka, a odległość między wyjazdem a domem jest na tyle mała, że wrota uchylne mogłyby utrudniać swobodną komunikację? W tym przypadku doskonałym wyborem będzie brama przesuwna. Składa się ona z jednego skrzydła, które porusza się  po wewnętrznej stronie długości ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że ogrodzenie po jednej stronie powinno być tak długie, aby po otwarciu bramy zmieściło się za nim całe jej skrzydło lub skrzydło z przeciwwagą.

Bramy przesuwne cieszą się największym zainteresowaniem wśród wrót zautomatyzowanych. Ich funkcjonalność w zestawieniu z bramami skrzydłowymi jest niepodważalna. Zaoszczędzone dzięki nim miejsce na podjeździe czy posesji, można wykorzystać na wymarzoną altanę lub ozdobne donice i w ten sposób nadać posiadłości cieplejszego oblicza. Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się nad lokalizacją bramy wjazdowej. Najczęściej ustawia się ją w linii prostej do garażu, aby zagwarantować możliwie najkrótszą drogę, bez konieczności wykonywania zbędnych manewrów. Jedyny problem, jaki może nastręczać brama przesuwna, to konieczność każdorazowego wychodzenia z samochodu czy domu, aby ją zamknąć lub otworzyć. Jednak dla wszystkich, którzy mają dość ręcznego otwierania bramy, firma BFT przygotowała gamę napędów DEIMOS BT – To siłowniki dostępne w kilku modelach: z prostą centralą HAMAL czy SHYRA i z centralą z wyświetlaczem LCD – MERAK napędzane silnikiem 24V lub 230V . Przeznaczone do bram przesuwnych rezydencjalnych o masie 400, 600 lub 800 kg – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny w BFT Polska.

Jak wybrać napęd?

Aby system działał bezawaryjnie, napęd trzeba dopasować do konkretnej bramy. Warto zwrócić uwagę również na stan techniczny bramy. Planując montaż napędu, musimy mieć pewność, że brama nie jest mechanicznie uszkodzona. Mechanizm powinien działać bez zarzutu – sprawnie otwierać się i zamykać w całym zakresie, bez szarpania i problemów z ruszaniem.

Ważny jest sposób jej otwierania, wielkość i ciężar. Oczywiście głównym kryterium doboru automatyki jest częstotliwość użytkowania, czyli przybliżona dobowa liczba cykli (pełne otwarcie i zamknięcie bramy). Siłownik do pracy przemysłowej, gdzie wrota otwierają się nawet do kilkudziesięciu razy na dobę, będzie zdecydowanie mocniejszy od tego zamontowanego na prywatnej posesji. Innym ważnym parametrem jest ciężar bramy. Producent napędu w specyfikacji zawsze podaje maksymalne obciążenie, z jakim danym model może współpracować. Wybierając konkretny napęd warto zachować „zapas mocy”, czyli minimum 30-40%, aby automatyka nie pracowała na granicy swoich możliwości. Wiele zależy także od warunków atmosferycznych – By otwieranie i zamykanie bramy było bezpieczne w napędach zainstalowane są fotokomórki. Kiedy tylko w linii zabezpieczonej fotokomórką pojawi się przeszkoda: dziecko czy samochód, napęd bramy natychmiast się wyłączy – dodaje Andrzej Trojanowski.

 

źródło: BFT Polska