Chirurg, inżynier budowlany i informatyk dyskutowali, jaki zawód był na świecie pierwszy.
- Pierwszy był chirurg - mówi chirurg - dlatego, że z żebra mężczyzny została zrobiona kobieta, kto to mógł zrobić jak nie chirurg?
- Nie, na początku był inżynier budowlany - mówi inżynier budowlany - przecież wcześniej był chaos i ktoś z tego chaosu zbudował świat, kto, jak nie inżynier budowlany?
- Zaraz zaraz, ale chaos też ktoś stworzył, czy muszę mówić, kto? - z uśmiechem rzekł informatyk.
autor:
OKNOserwis.pl
słomiany rower
autor:
kwartalnik OKNO
Siedziba Franc Gardiner
Serdar Davran
Prezes firmy Seçil Polska Sp. z o.o.
Instalacja najbardziej zaawansowanego systemu zarządzania naturalnym światłem będzie częścią renowacji starych hal magazynowych brukselskiego dworca towarowego Gare Maritime.
Mimo że możemy cieszyć się większym bezpieczeństwem na polskich ulicach, co potwierdzają policyjne raporty, i rzadziej dochodzi na nich do bójek i pobić oraz rozbojów i wymuszeń, to jednak liczba włamań do domów i mieszkań stale rośnie. Niechlubne statystki wskazują, że w pierwszej połowie 2019 roku było ich ponad 40 tys. Łupem włamywaczy najczęściej pada elektronika, ale też rzeczy drobniejsze, biżuteria, zegarki, gotówka, a nawet inne sprzęty domowe. Już sama kradzież jest negatywnym doświadczeniem, jednak fakt, że intruzi wkraczają do intymnej przestrzeni, jaką jest nasz dom, przeglądają nasze rzeczy osobiste i niektóre z nich kradną, poważnie obniża nam poczucie zaufania i bezpieczeństwa. W tej sytuacji zastanawiające jest, że co czwarty Polak nie stosuje w swoim domu żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego.
Firma Guardian Glass uruchomiła cyfrową wersję swojego, popularnego wśród architektów, przetwórców szkła oraz wykonawców systemów fasadowych, poradnika GlassTime, który pomaga zrozumieć szkło i pracę z nim.
Otwarte przestrzenie w budynkach pozwalają na zabawę światłem, swobodny podział na pomieszczenia i strefy oraz aranżacyjne eksperymenty z użyciem prostych form. Wykorzystanie wyjątkowych materiałów, takich jak szkło i aluminium, umożliwia tworzenie modnych, komfortowych i funkcjonalnych wnętrz, eliminując jednocześnie problemy związane z akustyką, prywatnością czy bezpieczeństwem.
Zabytkowy budynek Hotelu Europejskiego zlokalizowany w Warszawie przy Trakcie Królewskim, dzięki kompleksowej renowacji i rewitalizacji odzyskał swój dawny blask. Obiekt, funkcjonujący obecnie pod nazwą Raffles Europejski Warsaw, to przede wszystkim hotelowa przestrzeń z przeznaczeniem na biura i lokale komercyjne. Dzięki renowacji oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań stał się niekwestionowanym synonimem najwyższych, światowych standardów architektonicznych i częścią żywej, pełnej energii tkanki miejskiej.
Szkła elektrochromatyczne są dostępne na rynku już od początku lat 90-tych. Pozwalają one na precyzyjną regulację przyciemnienia oraz przepuszczalności energii słonecznej bez kłopotliwej mechanicznej ochrony przed słońcem w formie rolet i żaluzji. Elektrochromatyczne powłoki z tlenków metali są umieszczone pomiędzy dwoma cienkimi taflami szkła płaskiego wraz z warstwami spełniającymi rolę przewodników jonów metali oraz anody i katody. Poprzez przyłożenie niewielkiego napięcia prądu stałego następuje aktywacja wymiany jonów pomiędzy warstwami, powodująca zmianę koloru i przepuszczalności światła warstwy elektrochromatycznej.
Sagittarius Business House oraz West Link to dwa nowoczesne obiekty biurowo-usługowe zlokalizowane we Wrocławiu. Budynki te łączy ze sobą nie tylko stolica Dolnego Śląska i ciekawa koncepcja architektoniczna, ale również zastosowane na fasadach szkło. W obu przypadkach jest nim SunGuard SN 70/35HT – wysokoselektywne szkło od Guardian.
CI 45 to system opracowany w Polsce, przez rodzimy dział techniczny. Po wprowadzeniu modyfikacji i udoskonaleń uzyskał Krajową Ocenę Techniczną, co oznacza oficjalne potwierdzenie parametrów deklarowanych przez Reynaers Aluminium.