Vetrex dostarczył okien do pierwszego w Europie Centralnej montażu w warstwie izolacji z wykorzystaniem nowatorskich materiałów firmy Tremco Illbruck.
W dniach 20-21 listopada w Tczewie odbył się prekursorski montaż okien Vetrex metodą MOWO w prywatnym domu jednorodzinnym. Zainstalowane zostały energooszczędne okna V90+, których parametr izolacyjności termicznej wynosi Uw=0,76 W/m2*K.
„MOWO jest kompleksowym systemem umożliwiającym osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie izolacji budynku. Montaż w tej technologii wykonuje się bez użycia dodatkowych konsoli nośnych, wsporników, kotew i pianek PU. Elementy wchodzące w skład zestawu do MOWO (profile instalacyjne PR007, PR009 stanowiące element nośny, klin izolacyjny PR008 stanowiący element docieplający, klej szybkowiążący SP340, taśmy rozprężne Trio+ i Eco stanowiące uszczelnienie termiczne i przeciwwilgociowe oraz podkład gruntujący) zapewniają kompletne i prawidłowe wykonanie zarówno mechanicznego montażu jak i uszczelnienia” – wyjaśnia Krzysztof Smolnik, Dyrektor ds. Technicznych i Rozwoju, Vetrex.
Okno wstawia się do ramy wykonanej z elementów pakietu i zamocowanej do muru za pomocą łączników mocujących (wkręty, dyble) dobranych w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest ściana budynku. Stolarka osadzana w konstrukcji MOWO praktycznie nie podlega poziomowaniu, ponieważ to elementy systemu MOWO instalowane są z zachowaniem odpowiednich poziomów i geometrii. Okna wystarczy umieścić na profilu instalacyjnym, ustawić pion i zamocować za pomocą dedykowanych przez system wkrętów. Odpowiednią szczelność zapewnia taśma Illbruck Trio+, posiadająca 3 funkcje uszczelniające: paraizolację, izolację termiczną oraz wodoszczelność.
Wykonania montażu podjęła się ekipa z Autoryzowanego Salonu Sprzedaży Vetrex – WINDMAR. Firma od ponad 8 lat jest zaufanym Partnerem Handlowym producenta, dlatego bez obaw powierzono jej pracownikom pionierskie zadanie.
„Najbardziej obawialiśmy się o pogodę – wyjaśnia Pan Wojciech Żelechowski z WINDMAR. – Aby przeprowadzić montaż metodą MOWO temperatura powietrza, a właściwie powierzchni ściany musi wynosić minimum +5˚C, ponieważ takie warunki zapewniają odpowiednie związanie z murem podkładu gruntującego, który nanosi się na klejone ze sobą elementy.”
Na szczęście pogoda dopisała i ekipa mogła wykonać prace. Łącznie wstawiono 17 okien, w tym duże przeszklenie w systemie przesuwnym Vetrex SLIDE o wymiarach szer. 2980mm x wys. 2420mm i wadze 320kg. Instalacja zajęła łącznie 3 dni (ok. 25 godzin pracy).
„Montaż metodą MOWO trwa nieco dłużej niż np. standardowy montaż trójwarstwowy w warstwie konstrukcyjnej budynku. Wynika to z większej liczby elementów, które są w nim wykorzystywane. Najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem montażu jest prawidłowe wykonanie ram z elementów MOWO, do których zostanie wstawiona stolarka. Bezbłędne wykonanie tego zakresu prac zdecydowanie ułatwia kolejne czynności montażowe, ograniczając czas potrzebny na pozycjonowanie okien w otworze oraz montaż trójwarstwowego uszczelnienia” – tłumaczy Krzysztof Smolnik, Dyrektor ds. Technicznych i Rozwoju, Vetrex.
Dodatkowy wysiłek zainwestowany w montaż szybko przynosi profity, ponieważ stolarka osadzona w warstwie izolacji, z wykorzystaniem MOWO, istotnie ogranicza występowanie mostków termicznych, poprawia akustykę połączenia i zapewnia prawidłową izolację przeciwwilgociową, co łącznie gwarantuje osiągnięcie maksymalnej wydajności energetycznej budynku. Zwłaszcza, jeśli w ten sposób zainstaluje się wysoce energooszczędne okna takie jak Vetrex V90+. Wówczas innowacyjna metoda montażu pozwali w pełni wykorzystać termoizolacyjne właściwości stolarki.