Okna wykonane z PVC słusznie są uznawane za najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Tym bardziej warto o nie zadbać, aby służyły nam jak najdłużej. Szczególnie okres jesienny jest dobrym momentem, aby sprawdzić ich stan. Eksperci z sieci sprzedaży Polskie Okna doradzą, jak we właściwy sposób pielęgnować okna z PVC.
Okna z PVC spełniają wszystkie niezbędne wymogi i standardy. W związku z tym mamy pewność, że w trakcie użytkowania nie będą się odkształcały, a działanie promieni UV nie spowoduje zmiany koloru profilu. Okna z tego materiału są także odporne na czynniki atmosferyczne. Dlatego też właściwa pielęgnacja dwa razy do roku utrzyma je w dobrej kondycji przez wiele lat.
Walka z zanieczyszczeniami
Podstawową czynnością pielęgnacyjną okien jest utrzymanie ich w czystości. Podczas ich mycia (najlepiej przed i po zimie) bardzo ważne jest zastosowanie odpoiwednich środków czyszczacych. Należy unikać inwazyjnych płynów, zawierających środki ścierne lub rozpuszczalnik. – radzi Rafał Pruchnicki, ekspert sieci sprzedaży Polskie Okna. Użycie takich środków mogłoby spowodować nieodwracalne uszkodzenia w ramie okiennej. Stosowanie drażniących srodków mogłoby spowodować zarysowania, przebarwienia, czy zamtowienie ramy i powstania mikroporów – komentuje R.Pruchnicki. Do mycia okien najlepiej używać tradycyjnych płynów do mycia naczyń. Takich powierzchni nie należy także traktować szorstkimi gąbkami, czy szczotkami.
Pielęgnacja szyb
W oknach PVC stosuje się szyby zespolone, które nie tylko dzięki swoim walorom technologicznym mają wpływ na termoizolację, ale także są łatwiejsze w utrzymaniu i pielęgnacji. W przypadku mycia okien bardzo ważny jest nie tylko wybór płynu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także rodzaju materiału jaki będziemy używać do mycia okien. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, twardych – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej odpowiednie do tego typu czynności są ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. Nie powinno się stosować gazety. Sztywny papier może rysować powierzchnię. Jeżeli okno wymaga większej pielęgnacji, warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą gąbką i płynem do szyb. – powiedział R. Pruchnicki.
Renowacja uszczelek i okuć
Okna narażone są na liczne obciążenia mechaniczne. Bardzo często je otwieramy, uchylamy czy zamykamy. Okna poddawane są stale oddziaływaniom atmosferycznym – promienie słońca, deszcz, mróz. Szczególnie wrażliwe na czynniki pogodowe są okucia i uszczelki.
Odpowiednia pielęgnacja znacznie przedłuży okres ich przydatności. Aby zapewnić sobie niezawodne użytkowanie okien, warto raz do roku smarować i w razie potrzeby regulować okucia. Przegląd należy rozpocząć od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome warto nasmarować lub naoliwić. Następnie, jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka lub lekko się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili, szczególnie jest to ważne przed okresem zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych. – radzi R. Pruchnicki.