Pod słowem modernizm kryje się ogólne określenie prądów w architekturze światowej. Nurt ten, zakładał całkowite odejście od ornamentyki i niefunkcjonalności budynku.
Architekci modernistyczni uważali, że o pięknie budynku stanowi przede wszystkim jego funkcjonalność. Głównymi założeniami tego nurtu jest ograniczenie w używaniu detali, duże i jednolite powierzchnie elewacji, okna zlicowane z fasadą
i pozbawione wewnętrznych podzialów. We współczesnym świcie nadal wiele budowli budowanych jest własnie w tym stylu, a przedstawiciele branży stolarki okiennej ślędząc trendy, co roku szykują odpowiedź na takie zapotrzebowanie architektów i projektantów.
Światło
Zgodnie z modernistycznym trendem okna powinny być szerokie, wpuszczające do wnętrza dużo światła. Światło odgrywa wielką rolę i to ono współtworzy charakter i klimat pomieszczenia. W takim budownictwie okna są zamontowane na całej wysokości budynku, a często jest to po prostu przeszklona ściana. Aby spełnić oczekiwania klientów oraz architektów producenci stolarki okiennej oferują takie możliwości - mówi Sebastian Dulik, koordynator sieci sprzedaży Polskie Okna.
Modernizm, to nowoczesność
Nowoczesność, definiuje stosowany do współczesnych okoliczności sposób działania oraz formę bryły. Dlatego też okno ma dziś nie tylko zapewniać odpowiednią ilość światła
w pomieszczeniu i chronić przed utratą ciepła. Ma też posiadać odpowiednie parametry, które zapewnią użytkownikowi komfort na wiele lat. Jeszcze większym wyzwaniem dla producentów okien są wymagania architektów i projektantów wnętrz, którzy oczekują nieszablonowych rozwiązań, ciekawych stylizacji i wyrafinowanych szczegółów. Producenci okien i dostawcy profili, zauważając widoczną na rynku tendencję do zaokrągleń, proponują profile pozbawione krawędzi i kątów, z owalnymi ramami, skrzydłami i listwami przyszybowymi, dzięki którym wnętrza wydają się bardziej przytulne. Zaokrąglone linie nadają oknom nowoczesny i harmonijny wygląd. Jednak w nurcie modernizmu, ostateczny efekt powinien być funkcjonalny dla użytkownika. Stosowana obecnie technika gięcia profili umożliwia wyprodukowanie także okien łukowych lub okrągłych. Okiennym hitem stają się wielokomorowe pakiety szyb, czyli połączone ze sobą minimum trzy tafle szkła oddzielonego tzw. ramkami dystansowymi. W ostatnich latach odnotowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży szyb wielokomorowych, czyli pakietów trzy- i więcej szybowych – mówi S. Dulik, koordynator sieci sprzedaży Polskie Okna. Począwszy od roku 2006 sprzedaż tego typu zespoleń w kolejnych latach ulega niemal podwojeniu. Obecnie ich udział
w ogólnej wielkości sprzedaży szyb okiennych waha się na poziomie od 13 do 15 procent
i przewidujemy, że będzie on nadal wzrastał. Związane jest to z poszukiwaniem oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie budynków. Zastosowanie takich szyb pozwala zmniejszyć ilość traconego ciepła. Oszczędzamy więc i pieniądze, i energię, a jednocześnie dbamy o środowisko – dodaje S. Dulik.
Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii możliwe jest wykonanie praktycznie każdego okna w dowolnym kształcie, podkreślającego dowolnie wybrany styl w architekturze.