Jak zmniejszyć ślad węglowy budynków? System do ciepłego montażu okien i drzwi dla zrównoważonego budownictwa
Jak zmniejszyć ślad węglowy budynków? System do ciepłego montażu okien i drzwi dla zrównoważonego budownictwa

Budynki generują dwutlenek węgla na każdym etapie swojego cyklu życia – od procesu produkcji materiałów budowlanych, w trakcie budowy, podczas eksploatacji aż po okres utylizacji. Zrównoważone budownictwo wymaga zastosowania energooszczędnych rozwiązań o jak najmniejszym śladzie środowiskowym. Jakie systemy do ciepłego montażu okien i drzwi wybrać, żeby spełnić te wymagania?

Jak pokazują dane Światowego Forum Ekonomicznego, budowa i eksploatacja budynków odpowiada za 38% globalnych emisji dwutlenku węgla, z czego 28% emisji generuje użytkowanie obiektów, a 10% proces wytwarzania materiałów budowlanych. Zapotrzebowanie budynku na energię i jego ślad środowiskowy można ograniczyć poprzez zastosowanie rozwiązań spełniających wymagania zrównoważonego budownictwa, w tym systemów montażu okien i drzwi.

Czym jest deklaracja środowiskowa EPD?

Wiarygodnych informacji na temat oddziaływania produktu na środowisko dostarcza deklaracja EPD – Environmental Product Declaration. Nadawana jest ona rozwiązaniom, które spełniają wymogi zrównoważonego budownictwa. EPD bierze pod uwagę dane na temat wykorzystania energii i zasobów, stopnia w jakim produkt przyczynia się do efektu cieplarnianego, zakwaszenia, eutrofizacji, niszczenia warstwy ozonowej oraz powstawania smogu. Informacje te dotyczą całego cyklu życia danego wyrobu – od pozyskania surowców, poprzez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu.

EPD to uznawane na całym świecie, najbardziej wiarygodne świadectwo wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów Deklaracja nie jest obowiązkowa, ale jest weryfikowana przez niezależne instytucje, które posiadają wymagane kompetencje i wiedzę w tym zakresie (w Polsce jest to Instytut Techniki Budowlanej). Podmioty te są zrzeszone w międzynarodowej organizacji ECO-Platform.

Jakie są korzyści z deklaracji EPD?

Posiadanie deklaracji EPD to szereg korzyści. Produkty z EPD ułatwiają proces certyfikacji dla zrównoważonego budownictwa – obiekty, przy budowie których wykorzystywane są rozwiązania z EPD otrzymują więcej punktów w systemach certyfikacji DGNB, LEED, BREEAM i innych. Deklaracja EPD poprawia standard budownictwa, umożliwia ocenę śladu środowiskowego oraz łatwe porównanie przez projektantów, inwestorów i wykonawców różnych produktów i materiałów. Dzięki temu pozwala na podejmowanie świadomych decyzji przy wyborze konkretnych wyrobów. Stanowi również ważny wyróżnik danego rozwiązania na tle konkurencji i wpisuje się w wymogi prawne – wszystkie organy zamówień publicznych w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym są zobowiązane do stosowania EPD.

System do ciepłego montażu z certyfikatem EPD

Straty ciepła negatywnie wpływające na efektywność energetyczną budynku można skutecznie ograniczyć poprzez prawidłowy montaż okien i drzwi. Do ciepłego, warstwowego montażu okien przeznaczony jest system Tytan WINS, który jako jedyne rozwiązanie do izolowania i uszczelniania stolarki okiennej posiada deklarację EPD, przyznaną przez Instytut Techniki Budowlanej. – Tytan WINS oparty jest na standardzie izolacji na bazie folii płynnych i rekomendowany dla nowego budownictwa. System jest szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia. Nie wymaga przygotowania podłoża i chroni przed deformacją – mówi Maciej Pańczyk, Business Development Manager W&D firmy SELENA, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

W skład systemu wchodzą: piana montażowa oraz płynna folia wewnętrzna i zewnętrza, które zapobiegają tworzeniu się liniowych mostków termicznych na styku okna ze ścianą. Folie nakłada się łatwo i szybko, dzięki czemu montaż z ich użyciem jest szybszy niż przy zastosowaniu taśm. Tytan WINS zapewnia 20 lat gwarancji na szczelność styku i jest odporny na działanie promieniowania UV przez minimum 10 lat.

Wykorzystanie okien i drzwi o bardzo dobrych właściwościach termicznych ma istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku. Same, najlepsze nawet parametry wyrobu to jednak nie wszystko – liczy się ich prawidłowy montaż, zapewniający skuteczne uszczelnienie połączenia stolarki z murem. W rosnące wymagania środowiskowe i dotyczące energooszczędności budownictwa znakomicie wpisuje się system montażu okien i drzwi posiadający deklarację EPD.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/