Mieć oczy szeroko otwarte – 25 lat Fimtec Polska
Mieć oczy szeroko otwarte – 25 lat Fimtec Polska

Specjalną, jubileuszową strefę „Fimtec Friends Area” pełną nowych maszyn, urządzeń i rynkowych premier - w związku z 25-leciem istnienia planuje podczas zbliżających się targów WINDOOR-TECH firma Fimtec Polska. O tym jak zmieniała się branża w ciągu minionego ćwierćwiecza oraz jakie wyzwania stoją obecnie przed przedsiębiorstwami z branży stolarki otworowej a także co jubilat planuje zaprezentować podczas targów, mówi Grzegorz Osada, właściciel Fimtec Polska.

Fimtec na targach WINDOOR-TECH planuje huczne obchody swojego Jubileuszu 25 – lecia. Jakie najważniejsze zmiany w branży zaobserwowali Państwo w ciągu tego ćwierćwiecza?

Przez 25 lat można było zaobserwować zmiany nawet w skali makro, zarówno w branży jak i gospodarce. Myślę, że etos pracy, zaangażowania i rozwoju pracowników, z którym mieliśmy do czynienia w końcówce lat 90-tych jest jednym z najważniejszych aspektów do utrzymania w tych czasach. Wartym przywołania jest ciągły spadek cen stolarki. Można by rzec, że 25 lat temu stolarka była dużo droższa niż przez kolejne dwie dekady, po to by w ostatnich kilku latach wejść (we właściwy dla wszystkich pozostałych materiałów budowlanych od lat) w trend wzrostowy. Ogromna zmiana zaszła w sposobie produkcji, którą w latach 90-tych opisać można było stwierdzeniem: las pojedynczych urządzeń i armia pracowników. Dziś to ciągi technologiczne zawansowanych automatów, które obsługuje niewielka (relatywnie) grupa operatorów. Jako ostatnią, istotną z mojego punktu widzenia dużą zmianę wymienię różnorodność produktową, którą wytwarzają polskie zakłady. Onegdaj, 25 lat temu producent stolarki używał dwóch, trzech ram i kilku profili skrzydeł, najczęściej od jednego przedsiębiorcy i wytwarzał z nich podstawowe wyroby stolarskie. Dziś w magazynach leżą profile różnych producentów, w ogromnej odsłonie kształtów i zastosowań. Jest to w oczywisty sposób powiązane z różnymi rynkami, które polscy przedsiębiorcy obsługują i ku naszej radości odnoszą tam duże sukcesy.

Jaki jest najważniejszy punkt Państwa strategii w ekspansji w Polsce i nie tylko, ze swoimi produktami?

Działać, realizując konsekwentnie przyjętą strategię dostarczania najlepszych dla danego typu produkcji i produktów technologie ale i wsparcie techniczne, oparte o profesjonalną kadrę. Obecnie pracuje z nami 20 techników, którzy dostarczają wsparcie klientom. Dzięki zastosowaniu rejonizacji dostarczają pomoc mieszkając w pobliżu ich fabryk. Prawidłowa opieka nad sprzedanymi i zainstalowanymi maszynami, to kwestia odpowiedzialności za to co robimy i kim jesteśmy. Budując powoli siatkę wsparcia technicznego, szkolimy zarówno samych siebie, jak i pracowników naszych klientów. W efekcie końcowym chodzi o jakość produkcji oraz bezpieczeństwo nasze i naszych partnerów, co przekłada się na dynamiczny rozwój każdego z nas.

Co jest obecnie najbardziej widocznym trendem w stolarce otworowej z punktu widzenia Fimtec?

Eliminacja wpływu czynnika ludzkiego na efektywność i jakość produkcji stolarki. Dynamiczne zmiany rynkowe, ekspansja polskich firm na rynkach zagranicznych i w konsekwencji ogromna różnorodność produktów, które można w Polsce wytworzyć. To powoduje, że automatyzacja procesów staje się nie najlepszym, ale wręcz jedynym rozsądnym wyjściem. Ten trend wydaje się być obowiązującym na kolejne lata.

Automatyzacja to jedno, ale które inwestycje dla firm z branży stolarki powinny być teraz w firmach priorytetowe? Jakie wyzwania są w tej chwili najistotniejsze?

Najważniejsza jest rentowność. Na szczęście polskie firmy bardzo inwestują w eksport, a co za tym idzie, przygotowanie się we właściwe komponenty i sprzęt produkcyjny. Oznacza to przykładowo, że w Anglii należy sprzedawać stolarkę otwieraną na zewnątrz, w Stanach Zjednoczonych okna kasetowe, będąc konkurencyjnym cenowo, w stosunku do innych firm z danych rynków. W związku z tym dbamy o rozwój producentów rozwijając ich parki maszynowe, by można było na nich wydajnie produkować bardzo różnorodną stolarkę. W czasach spowolnienia, które mamy od jakiegoś czasu to nasza polska elastyczność i umiejętność dostosowania się do szybko zmieniających się warunków będzie naszą siłą i przewagą.

Jakie premiery szykuje Fimtec na zbliżające się targi WINDOOR-TECH?

Przede wszystkim gwiazda targów czyli FABCUT 3B RS. To kompletne i kompleksowe centrum tnąco – obróbcze, zapewniające niespotykaną dokładność cięcia i obróbki ale też dużą wydajność pracy. Maszyna ma swoją premierę światową u nas w Polsce, podczas targów WinDoor-tech. Kolejna nowość to 6 i 8 głowicowy robot do kształtowego łączenia profili. Wychodząc naprzeciw potrzebom eksportowym naszych klientów wprowadzamy te warianty do oferty. Przypomnę maszyny te zgrzewają ramę ze słupkiem lub dwoma słupkami w technologii V-PERFECT, więc w najlepszej obecnie na świecie. Nowej odsłony doczekała się zagniatarka cyfrowa, która w nowej wersji nosi oznaczenie produkcyjne DCM2. Wiele firm przekazało nam swoje doświadczenia i obserwacje dotyczące jej poprzednika i obecny model to rozwiązanie biorące wiele z tych cennych informacji pod uwagę. To nowa jakość w zagniataniu aluminium.

Te produkty to tylko dowód na dynamiczny rozwój firmy. Jak więc wygląda recepta na sukces według Fimtec?

Działać powoli i mieć oczy szeroko otwarte, by w odpowiednim czasie reagować na zmiany rynkowe. Konsekwentnie budować zaplecze składające się z silnej i doświadczonej kadry, która jest stabilnym i zaufanym partnerem. Czas weryfikuje obietnice i postawy najlepiej ze wszystkich czynników, więc budowanie firmy należy oprzeć na wiarygodności i dostosowaniu oferty do wymagań rynku.

 

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zapraszamy do odwiedzin firmy FIMTEC-POLSKA na targach WINDOOR-TECH: Pawilon 5, stoisko 1.

 

źródło: WINDOOR-TECH