Nowoczesne okna w starych kamienicach
Nowoczesne okna w starych kamienicach

Mieszkania w kamienicach kojarzymy z przestrzennymi, wysokimi pomieszczeniami oraz charakterystycznym stylem okien. Stąd w tych specyficznych lokalach często pojawia się potrzeba zastosowania niestandardowych rozwiązań okiennych. O tym, jaką stolarkę otworową wybrać do kamienicy, by spełniała ona wszelkie wymogi termoizolacyjne oraz estetyczne, opowiada Rafał Buczek – ekspert firmy AWILUX Polska.

Odrestaurowane oblicza kamienic coraz częściej stanowią element nowoczesnej zabudowy miast, a znajdujące się w nich mieszkania przyciągają uwagę inwestorów. Z tego względu poszukują oni odpowiednich rozwiązań okiennych, pasujących zarówno do stylu oraz wyglądu wnętrz, jak i nierzadko zabytkowej elewacji. Jednak prócz konieczności dopasowania do oryginalnego wyglądu, okna tego typu muszą spełniać szereg wymogów nowoczesnej oraz energooszczędnej stolarki. Na co więc szczególnie zwracać uwagę przy zakupie przeszkleń do mieszkania w kamienicy?

Ciepło i bezpieczeństwo

Jednym z podstawowych i jednocześnie najważniejszych aspektów wyboru okna jest współczynnik przenikania ciepła. Oznaczony symbolem Uw, informuje nas o utracie ciepła przez całe okno, a nie jedynie przez samą szybę. Warto wspomnieć, że współczynnik różni się w zależności od rozwiązania, wskazując tym samym jak duża jest strata ciepła z wewnątrz na zewnątrz budynku.  

- Przy wyborze dobrych i dopasowanych okien powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi, a dopiero w drugiej kolejności skupić się na walorach estetycznych. To właśnie przez okna uciekać może nawet do 40% ciepła, co zwiększa wydatki na ogrzewanie. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna i wybrać te, z jak najniższym współczynnikiem Uw – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX Polska.

Warto wziąć pod uwagę również to, jakie zabezpieczenia oferuje dane okno czy drzwi. Kamienice są często pierwszymi obiektami, które znajdują się na celowniku włamywaczy. Stare i nieszczelne okna nie zawsze odpowiednio zabezpieczają mieszkania, a niekiedy ułatwiają przedostanie się do środka nieproszonym gościom.  

- Dzisiejsze modele okien są wyposażone w różne, nowoczesne rozwiązania antywłamaniowe, takie jak ukryte okucia, wzmacniane szyby antywłamaniowe, trzpień antywłamaniowy czy zamki w klamkach. Dzięki ich zastosowaniu dokładnie zabezpieczymy nasze mieszkania przed włamywaczami, którzy stanowią szczególne zagrożenie dla lokali na najniższych piętrach - dodaje ekspert AWILUX.

Jak zadbać o piękny wygląd okien każdej kamienicy?

 

Okna w kamienicy
Fot. Awilux Polska

Wymieniając okna w lokalu znajdującym się w kamienicy, należy zwrócić uwagę na styl okien w pozostałych mieszkaniach. Podczas renowacji kamienic, bardzo ważne jest bowiem zachowywanie dotychczasowego, wyjątkowego wyglądu i charakteru zabytkowych budynków.

 

- W kamienicach dobrze prezentują się zazwyczaj okna krosnowe lub skrzynkowe. Ciekawym rozwiązaniem są również szprosy, które w charakterystyczny sposób „dzielą” okno na mniejsze części. Warto zaznaczyć, że w starszych kamienicach zazwyczaj wybiera się ramy bez zdobień i ornamentów. Przed rozpoczęciem prac należy dowiedzieć się również czy dany obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków – mówi Rafał Buczek.

Nowoczesne rozwiązania okienne pozwalają na zachowanie lub odwzorowanie oryginalnego wyglądu okien kamienic, oferując równocześnie ochronę przed ucieczką ciepła, hałasem i włamaniem.

- W przypadku starszych budynków, w tym obiektów zabytkowych, warto wybrać okna o wąskich ramach, takich jak MasterSlim od AWILUX. Cienkie profile umożliwiają dokładne odwzorowanie stolarki okiennej kamienicy oraz dopasowanie jej do indywidualnego stylu budowli. Aluminiowe okna MasterSlim gwarantują również wysoką termoizolację oraz energooszczędność, a także  zabezpieczenia antywłamaniowe w klasie RC2. To nasze najnowsze rozwiązanie łączące jakość, bezpieczeństwo oraz wysoką estetykę – wyjaśnia ekspert AWILUX.

Cisza i spokój, nawet w centrum miasta

Kamienice zazwyczaj umiejscowione są w centrum miasta, gdzie mieszkańcy narażeni są na hałas dobiegający z ulicy. Dlatego też, wybierając nowe okna warto zwrócić uwagę na ich dźwiękoszczelność.

- Na izolacyjność akustyczną okna wpływa wiele czynników. Między innymi jest to: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, a także sposób montażu. Pamiętajmy, że poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy – dodaje ekspert AWILUX.

Mieszkania w kamienicy stanowią atrakcyjną alternatywę dla osiedli oddalonych od centrum miasta. Nietypowe aranżacje i układy oraz lokalizacja w starej, niekiedy zabytkowej części miasta oferuje wiele atutów oraz możliwości, które podkreślimy odpowiednią stolarką okienną. Dobrze dobrane okna nie tylko pozwolą na zachowanie spójnego wyglądu elewacji, ale również zagwarantują bezpieczeństwo, termoizolację, energooszczędność i komfort akustyczny.

 

źródło: Awilux Polska