Drzwi wejściowe uchodzą za jeden z najczęściej użytkowanych elementów budynku. Jeżeli chcemy, aby drzwi służyły przez wiele lat, musimy nie tylko postawić na dobry jakościowo, a zarazem estetyczny model, ale również na odpowiedni montaż drzwi zewnętrznych.
Dzięki przeczytaniu poniższego poradnika będziesz mógł dowiedzieć się więcej na temat montażu drzwi zewnętrznych - jak montować je na wielu rodzajach ścian, czy w jaki sposób prawidłowo usztywnić konstrukcję. Przeczytaj już teraz!
Jak montować drzwi wejściowe - czego będziemy potrzebować
Zanim przejdziemy do opisania procesu montażu, najpierw skupmy się na tym, jakich narzędzi i akcesoriów będziemy potrzebować do tej czynności.
Narzędzia i akcesoria potrzebne do montażu
-
wkrętarka,
-
nóż,
-
młotek,
-
poziomica,
-
wiertarka,
-
śrubokręt,
-
klucze imbusowe,
-
pistolet do silikonu,
-
kątownik.
Niezbędne akcesoria:
-
taśma malarska,
-
kliny drewniane,
-
kotwy montażowe,
-
silikon,
-
pianka montażowa,
-
klej montażowy,
-
listwy rozporowe.
Montaż drzwi zewnętrznych i rodzaj ściany - co warto wiedzieć
Okazuje się, że konstrukcja ścian budynku jest ważna w związku z poprawnym osadzeniem drzwi wejściowych. Ściany mogą być jedno, dwu, lub trójwarstwowe. Pomimo tego, jaka dana ściana jest, poprawne usytuowanie skrzydła w otworze drzwiowym jest bardzo ważne. Podczas osadzania należy pamiętać o wyeliminowaniu obwodowego mostka termicznego.
Podpowiedzi, jak montować skrzydło drzwiowe w zależności od ścian
Jeżeli nasza ściana jest jednowarstwowa, zamocowanie ościeżnicy wraz z drzwiami powinno odbyć się w połowie grubości muru.
W ścianie dwuwarstwowej, zarówno ościeżnicę, jak i drzwi montuje się najbliżej, jak się da zewnętrznej krawędzi muru.
Kiedy nasza ściana jest trójwarstwowa, ościeżnica i drzwi montowane powinny być w warstwie ocieplenia.
Jak zamontować drzwi zewnętrzne - do dzieła!
Kiedy posiadamy już niezbędną wiedzę na temat ścian, oraz tego, w jaki sposób montować w nich drzwi, czas przejść do konkretów. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest sprawdzenie wymiarów przygotowanego otworu do osadzenia ościeżnicy wraz z drzwiami. Należy mieć na uwadze, że jeżeli chcemy swobodnie, oraz prawidłowo zamocować futrynę, musimy zostawić po każdej ze stron około 1-1,5 centymetra większy wymiar, aniżeli wynosi zewnętrzna krawędź ościeżnicy.
Sam otwór, który przygotowujemy, również powinien być należycie wykończony. Najlepiej jeżeli będzie otynkowany, oczyszczony, jak i zagruntowany. Ponadto nie można zapominać o tym, aby przede wszystkim był równy. W przypadku, kiedy nie przygotowaliśmy odpowiednio otworu, wstawioną ościeżnicę z drzwiami należy zabezpieczyć folią polietylenową.
Po zakończonym etapie przygotowawczym, który został opisany powyżej, czas przejść do kolejnych kroków.
Wstępne zamontowanie ościeżnicy i sprawdzenie pracy drzwi
Kiedy sprawdziliśmy otwór i jego wymiary, możemy zabrać się za montowanie ościeżnicy. Takową osadzamy w otworze zgodnie z rodzajem posiadanej ściany. Kolejno ościeżnicę unieruchamiamy w otworze za pomocą drewnianych klinów.
Następnie musimy zweryfikować położenie futryny - czynność wykonujemy za pomocą poziomicy. W razie, gdy któraś krawędź nie będzie mieć dostatecznego poziomu, bądź pionu, regulujemy jej położenie, delikatnie dobijając kliny. Nie możemy ominąć również sprawdzenia poprawności otwierania i zamykania się drzwi. Podczas tej czynności najlepiej także od razu sprawdzić pracę zamków i rygli. Pamiętajmy, że podczas zamykania i otwierania nie mogą występować żadne opory, bez względu na to, z jakimi drzwiami mamy do czynienia (drewniane, stalowe, itp.).
Jeżeli chodzi o przestrzeń, która oddziela skrzydło od ościeżnicy, musi, być ona równa, na całej długości. W razie, kiedy osadzone drzwi niepoprawnie funkcjonują, być może należy przeprowadzić korekcję ustawienia ościeżnicy. Kiedy jednak wszystko poszło gładko i drzwi działają, jak należy, czas zdjąć je z zawiasów i przejść do kolejnych kroków montażu.
Poprawny montaż ościeżnicy
Przyda się wiertarka, gdyż będziemy musieli wywiercić otwory w ścianie, do których zaaplikujemy kotwy montażowe. Otóż poprzez otwory w ościeżnicy należy wywiercić dziury w ścianie, a kolejno osadzić w nich kotwy. Osadzone kotwy należy delikatnie dokręcić za pomocą odpowiedniego klucza. Omawiane kotwy najlepiej umieścić w krawędziach bocznych futryny (minimalnie umieszcza się trzy kotwy). To nie wszystko, gdyż takowe trzeba też umieścić w górnych krawędziach futryny (minimalnie umieszczamy jedną kotwę). Kotwy powinny wchodzić w mur od 10, do 20 centymetrów - w zależności, z jakiego materiału została wykonana ściana.
Jako ciekawostkę, warto zapamiętać, że zanim przystąpimy do wykonania otworów w ścianie możemy dodatkowo sprawdzić kąty położenia ościeżnicy - np. za pomocą kątownika.
Więcej o montażu drzwi wejściowych i usztywnieniu konstrukcji
Montując drzwi wejściowe, nie można zapominać o prawidłowym usztywnieniu całej konstrukcji. Konkretnie chodzi o usztywnienie ościeżnicy. W tym przypadku przydadzą się listwy rozporowe, które umieszcza się pomiędzy futryną (jej bokami), a stojakami ościeżnicy. Montaż listew powinien odbywać się na tej samej linii, a pod ich krawędzie należy podłożyć podkładki z filcu, lub innego podobnego materiału, co skutecznie zapobiegnie zniszczeniu futryny.
Kolejnym etapem jest zamocowanie progu skrzydła zgodnie z ustalonym poziomem podłogi wewnątrz budynku. Próg montuje się za pomocą kleju montażowego. Dodatkowo możemy przypomnieć, że wysokość nadproża drzwi zewnętrznych minimalnie powinna wynosić około 222 centymetry (wpływ ma na to grubość górnej belki ościeżnicy, grubość wylewki, czy grubość izolacji cieplnej podłogi i nie tylko).
Czas na piankę montażową
Jej użycie jest bardzo istotne. Otóż jeżeli uporaliśmy się z usztywnieniem całej konstrukcji, zabezpieczamy ościeżnicę taśmą malarską. Ponadto, zanim przejdziemy do aplikacji pianki, warto jeszcze zabezpieczyć dodatkowo futrynę za pomocą taśmy malarskiej. Jeżeli chodzi o szczelinę, którą za moment wypełnimy pianką, ówcześnie warto ją oczyścić i zwilżyć - np. poprzez spryskanie wodą. Dzięki, wykonaniu takich czynności, przyczepność pianki się zwiększy.
Do wypełniania najlepiej zastosować piankę niskoprężną. Ponadto omawianą piankę aplikujemy jedynie do połowy, gdyż po czasie jej objętość się zwiększy.
Montaż drzwi zewnętrznych - ostatni krok, czyli prace wykończeniowe
Po przejściu wszystkich powyższych kroków czas przygotować drzwi do użytkowania. W tym celu należy ponownie osadzić je w zawiasach ościeżnicy, ponadto zamontować szyldy i ramkę, usunąć nadmiar pianki, pozbyć się klinów drewnianych, czy też usunąć taśmę malarską.
Samo skrzydło można przygotować wcześniej, natomiast inne opisane czynności prac wykończeniowych powinny zostać wykonane około 24 godziny później. Po takim czasie pianka odpowiednio zastygnie itp.
Warto wiedzieć, że miejsca, w których znajdowały się drewniane kliny, można także uzupełnić pianką montażową
Czas, aby przejść do sprawdzenia poprawności funkcjonowania wstawionego skrzydła drzwi. W tym momencie, w razie potrzeby można również skorygować pracę skrzydła poprzez regulację zawiasów. Warto zapamiętać, że przestrzeń znajdująca się pomiędzy skrzydłem, a futryną, nie powinna być większa jak 0,5 mm.
Dobrze jeżeli zapamiętamy też kwestie odnoszące się do uszczelniania drzwi zewnętrznych. Dokonać tego można, stosując specjalne uszczelki obwodowe. Takie, wykonane są z gumy, lub materiału termoplastycznego. Czasami również wykonane są z silikonu.
Jak widać, montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku wcale nie jest prosty i wymaga doświadczenia w takich czynnościach. Istnieje jednak prostszy sposób jeżeli chcemy zamontować nowe drzwi zewnętrzne do domu. Jaki? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Montaż drzwi wejściowych przez DomoStrefa
Jeśli nosimy się z chęcią montażu drzwi zewnętrznych do domu, warto zastanowić się nad wynajęciem firmy, która trudni się w tego typu pracach. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone prawidłowo, z dbałością o każdy szczegół.
Ponadto dobra firma montażowa poradzi sobie z drzwiami każdego typu - nawet z najnowszymi modelami. Taki fakt jest bardzo istotny, gdyż na rynku co rusz pojawiają się nowe drzwi zewnętrzne, w których zastosowane zostały rozmaite technologie.
Jeżeli zatem interesuje Cię profesjonalny montaż drzwi wejściowych do domu, zobacz tutaj: https://domo-strefa.pl/montaz
Podsumowanie
Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych to trudny proces, z którym na pewno nie każdy poradzi sobie we własnym zakresie. Czasami lepiej postawić na profesjonalną firmę montażową, która załatwi tę sprawę. Jeżeli jednak sami zechcemy spróbować swoich sił i zamontować drzwi zewnętrzne, pamiętajmy o kwestiach opisanych w tym poradniku!