PAGEN inwestuje w Cyfrowe Aluminium od FIMTEC Polska
PAGEN inwestuje w Cyfrowe Aluminium od FIMTEC Polska

19 listopada 2021 roku małopolski producent okien, drzwi, rolet i bram garażowych otworzył nową halę produkcyjną, zwiększając tym samym łączną powierzchnię produkcyjno-magazynową do ponad 22 tys. metrów kwadratowych. W hali nr 2 PAGEN zamierza produkować okna aluminiowe, rolety i bramy garażowe. Obiekt wyposażono m.in. w maszyny do produkcji ślusarki aluminiowej wdrożone przez FIMTEC Polska.

Budowa nowej hali produkcyjnej nie była jedyną inwestycją firmy zrealizowaną w ciągu ostatniego roku. Podczas inauguracyjnej prezentacji Dominik Chamioło – Prezes Zarządu PAGEN Sp. z o.o. poinformował o wyposażeniu nowej hali m.in. w dwugłowicową piłę BLITZ 60 z opcją cięcia automatycznego oraz centrum zagniatające do aluminium DCM1.  

Piła BLITZ 60 ze specjalnym pasem wyładunkowym dzięki systemowi cięcia automatycznego znacznie przyspiesza proces cięcia, zwiększając ponad dwukrotnie wydajność w stosunku do cięcia standardowego dwoma głowicami jednocześnie. Możliwe jest to dzięki temu, że program FSTCut optymalizuje powtórnie listę cięcia i piła tnie automatycznie całą sztangę – czynnik ludzki ograniczony jest do niezbędnego minimum, jakim jest odbieranie kolejnych uciętych elementów i naciśnięcie przycisku. Dzięki temu, że cały proces cięcia odbywa się automatycznie nie ma zagrożenia, że zabraknie na końcu materiału, aby wyciąć ostatni element, co w konsekwencji obniża stres pilarza, że może się pomylić. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort pracy – powiedział Jan Byrczek z FIMTEC Polska.

Co niezwykle istotne automatyczny system przestawiania docisków w zależności od kąta, który jest aktualnie cięty pozwala na optymalny docisk profilu zaraz obok miejsca cięcia – dodaje Sebastian Sosin, Dyrektor ds. Produkcji firmy PAGEN.

Nową halę wyposażono także w zestaw do cięcia listew przyszybowych, składający się z piły z tarczą 300 mm z posuwem automatycznym, stołu pomiarowego sterowanego numerycznie z panelem sterującym oraz mobilnej tyczki pomiarowej. Za pomocą tyczki wykonywane są pomiary długości listew przyszybowych, a wyniki przesyłane są za pośrednictwem technologii Bluetooth do panelu sterującego. Mobilna tyczka pomiarowa pozwala tworzyć biblioteki wysokości listew przyszybowych, aby każdorazowo móc przywołać wartość, którą system musi odjąć od pionowo ustawionych listew. Cały zestaw zapewnia bardzo dużą dokładność pomiarową i samego cięcia, skracając czas i ułatwiając pracę.

Najważniejszą częścią projektu Cyfrowego Aluminium w PAGEN, jest sterowane numerycznie centrum zagniatające do naroży – DCM1 (Digital Crimping Machine). Dominującą zaletą DCM1 jest szybkość i precyzja zmiany ustawień noży do założonego profilu mierzona w sekundach i natychmiastowa gotowość do wykonania zagniotu za każdym razem z tą samą dokładnością. Nad jakością i powtarzalnością połączenia czuwa szereg czujników, zabezpieczeń i urządzeń pomiarowych, których zadaniem jest kontrolowanie pracy operatora oraz zapobieganie ewentualnym błędom.

Nad poprawnością złożenia profili oraz sprawdzeniem dokładności wykonania połączenia profili czuwa specjalistyczny system wizyjny, z oprogramowaniem mierzącym szczelinę pomiędzy złożonymi profilami. Silniki ustawiające noże są zasilane sterownikami wykrywającymi zgubienie kroku, aby zapewnić każdorazowo precyzyjne ustawienie pod zadany profil. Trójfazowe silniki wykonujące proces zagniatania działają w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, zapewniając doskonałą synchronizację i rozkład sił, co z kolei gwarantuje najlepszą jakość połączenia oraz powtarzalność – tłumaczy Sebastian Sosin, Dyrektor ds. Produkcji PAGEN.

Halę nr 1 firmy PAGEN, w której prowadzona jest obecnie wyłącznie produkcja stolarki PVC, wyposażono w tym roku w 2 roboty SL-4 FF EVO RS GRAF SYNERGY, które umożliwiają zgrzewanie okien w opatentowanej technologii V-Perfect. Firma poinformowała podczas otwarcia nowej hali o zakontraktowaniu dostawy kolejnych robotów SL-4 FF EVO RS GRAF SYNERGY. W firmie w bieżącym roku wdrożono także pierwszy w Polsce robot ROTOX ROS 591, wspomagający montaż szyb zespolonych, wyposażony w automatyczną sortownię pakietów szybowych i tablicę świetlną wspomagającą kontrolę jakości pakietów szybowych przed wysortowaniem i zmagazynowaniem ich w regałach.