PREZ-MET - poprostu maszyny
PREZ-MET - poprostu maszyny

Doskonała znajomość rynku i sygnały płynące od producentów pozwoliły firmie Prez-Met zidentyfikować potrzebę usprawnienia procesu wytwarzania stolarki okiennej i drzwiowej, obniżyć jego koszty, a także poprawić jakość samego wyrobu finalnego. Powodami zaproponowanych przez przedsiębiorstwo innowacji były między innymi zaostrzające się normy zwiększania izolacyjności termicznej dla stolarki budowlanej, jakie zaczęły obowiązywać wszystkich europejskich producentów, jak również płynące z rynku sygnały o wzroście wymagań klientów w sferze estetyki gotowego wyrobu. Obecne perspektywy w tym sektorze skłaniają się w kierunku stolarki otworowej energooszczędnej, na którą rośnie zapotrzebowanie szczególnie na rynkach zagranicznych. Dotychczas podczas wytwarzania elementów stolarki powstawały wady wynikające ze sposobu zgrzewania naroży. Pojawiające się problemy dotyczyły przede wszystkim zewnętrznej wypływki, która odbiegała od obecnie panujących trendów. Rozwiązania tradycyjnej technologii czyniły detal mało estetycznym. Mając powyższe na uwadze, firma Prez-Met zaoferowała jakiś czas temu producentom stolarki otworowej nową zgrzewarkę czterogłowicową - ZGP 760, pracującą w oparciu o innowacyjną technologię Precision Line, która eliminuje wymienione powyżej problemy wpływające na jakość użytkową wytwarzanej stolarki.

Warto zaznaczyć, iż zgrzewanie w tradycyjnej technologii charakteryzuje się tym, że odległość pomiędzy nożami formującymi dochodzi nawet do 2 mm. Skutkuje to tym, że aby usunąć materiał, który wypłynął ponad profil okienny stosuje się noże ścinające o szerokości 2,5 mm lub 3,5 mm.
Nóż ścinający 2,5 mm jest trudny do ustawienia, ponieważ jeżeli nie trafi w odległość uformowaną przez noże formujące (odległość 2 mm), to zostawia materiał i tworzy nieestetyczną powłokę. Wpływ na taki stan rzeczy mają również nierzadko występujące różnice w obrębie szerokości / wysokości danego profilu. W związku z tym często przez producentów okien używany jest nóż ścinający 3,5 mm (charakteryzuje się znacznie szerszym rowkiem). Ponadto zmniejszając odległość noży w starszej technologii producenci okien narażają się na ryzyko niskiej wytrzymałości naroży na przenoszenie obciążeń. Wynika to z konieczności użycia noża ścinającego, który tworzy głęboki rowek po usunięciu nadlewki. Należy podkreślić, że noże ścinające czyszczą materiał, który wypłynął w skosach czy łukach w narożach i tam również tworzą się głębokie rowki. W każdym rogu należy z kolei czyścić nadlewkę.


              

  W technologii Precision Line firmy Prez-Met do zgrzewania wykorzystywane są wymienne stemple, które formują wypływający materiał. Szerokość zgrzewania w nowej technologii wynosi 0 mm. Dzięki temu innowacyjnemu w skali światowej rozwiązaniu nie występuje rowek, gdyż wyeliminowano używanie noży ścinających. Materiał, który wypłynął ponad profil okienny jest usuwany bezpośrednio na zgrzewarce, bądź odpada podczas transportu do oczyszczarki. W przypadku tradycyjnej technologii w miejscu zgrzewania, gdzie po oczyszczeniu powstaje rowek, występują znaczne różnice w przewodzeniu cieplnym ze względu na to, że został tam ścięty materiał profilu na głębokość co najmniej  0,5 mm.

Zastosowanie stempli formujących wewnętrznych zapewnia szereg zalet dla formowanej ramy i skrzydła okiennego. Jest nią z pewnością uniemożliwienie deformacji kształtu wewnętrznego profilu (łuku lub skosu) podczas nagrzewania i zgrzewania. Inną zaletą jest ograniczenie wypływki pomiędzy ramiakami do zadanego wymiaru. Całkowite zbliżenie do siebie stempli skutkuje obcięciem wypływki na zgrzewarce, natomiast ustawienie na zadaną, niewielką odległość (korzystnie A<=2mm) skutkuje ograniczeniem rozlewania się wypływki i utrzymaniem jej w żądanych granicach.
Tym samym taka wypływka jest znacznie prostsza do wyrównania za pomocą narzędzi skrawających lub też może być nieusuwana i stanowić element estetyczny okna – posiada ustalone, przewidywalne wymiary. Wymienne stemple formujące wewnętrzne umożliwiają łączenie profili o różnorodnych kształtach.

Innowacyjny proces technologiczny wykorzystujący nową zgrzewarkę ZGP 760 w stosunku
do standardowej linii zgrzewająco-czyszczącej cechuje szereg rozmaitych zalet, do których możemy zaliczyć:
- brak zużycia noży ścinających, noży do skosu, noży do łuków, dłuta powierzchni zlicowanej,
- brak kosztów reklamacji złego oczyszczenia powierzchni widocznych (szczególnie w kolorach),
- brak potrzeby stosowania mazaków – korektorów (niższe koszty produkcji poprzez brak tych produktów),
 - brak porysowania czy zdarcia okleiny spowodowany jej nadmierną ciągliwością lub łamliwością podczas oczyszczania,
- praktycznie brak ograniczeń w kształtach profili, które chce się zgrzewać,
- możliwość zgrzewania profili z automatyczną wypływką w zakresie od 2 mm do 0 mm
(ważne w przypadku zgrzewania profili białych),
- system formowania powierzchni poprzez stemple, które spełniają funkcje wyrównania powierzchni dwóch łączonych profili,
- możliwość automatycznego zaprogramowania sposobu pracy stempli – z usunięciem wypływki
lub bez usunięcia,
- kontur profilu formowany jest specjalnym stemplem kształtowym, który znacząco podnosi jakość wykończenia powierzchni,
- możliwość zgrzewania profili z powłokami i okleinami,
- możliwość regulacji różnych sekwencji łączenia w zależności od rodzaju okleiny (różne dla oklein miękkich, oklein twardych czy gładkich),
- zgrzewarka gwarantuje równy pobór materiału, dzięki czemu wykonane przed zgrzaniem otwory technologiczne będą w żądanym miejscu. W technologii tradycyjnej profile mogą się przemieszczać
w sposób niekontrolowany, co skutkuje przesuwaniem się otworów wykonanych przed zgrzaniem,
- sposób łączenia profili gwarantuje uzyskanie wyższych parametrów wytrzymałości naroży
na łamanie,
- niespotykana do tej pory jakość połączenia jest jednym z podstawowych argumentów w marketingu i sprzedaży najnowocześniejszej stolarki (niebywałe walory estetyczne, izolacyjne
oraz konstrukcyjne).

Wszystkie podzespoły w urządzeniu do zgrzewania profili – pneumatyka, automatyka, systemy łożyskowania itp. opierają się o światowych liderów w swych dziedzinach. Maszyna pracuje w oparciu o autorski program, będący owocem pracy automatyków firmy Prez-Met. Jak podkreślają osoby z branży mające styczność z ZGP 760, interfejs jest przejrzysty, a sam program prosty w obsłudze dla operatora. Ma to niebagatelne znaczenie w ułatwianiu procesu produkcyjnego jakim jest zgrzewanie. Raport błędów przedstawiony jest w formie graficznej dla każdej głowicy osobno, co ułatwia diagnostykę błędów i ich szybkie usunięcie, bez przestojów i szukania w grubych księgach serwisowych. Ogólnie rzecz biorąc urządzenie, jak podkreślają jego użytkownicy, wykorzystuje rozwiązania charakteryzujące się łatwością obsługi całego procesu zgrzewania, bazujące na szybkiej diagnostyce błędów oraz pełnej kontroli zgrzewu na każdym etapie, co w ostatecznym rozrachunku daje produkt finalny będący trwałym i estetycznym. Producenci korzystający ze zgrzewarki czterogłowicowej ZGP 760 w technologii Precision Line zwracają uwagę na jeszcze dwa bardzo ważne aspekty – zakupiony sprzęt nie podnosi znacząco ceny gotowego wyrobu i co najważniejsze, nie obniża wydajności linii zgrzewająco-czyszczącej, bowiem czas wykonania jednej zgrzewki wynosi 2 minuty.

Rosnące zainteresowanie produktami firmy Prez-Met i kolejne spływające zamówienia sprawiają, iż w chwili obecnej cykl produkcyjny zaplanowany jest już na najbliższe półrocze. Przedsiębiorstwo nie spoczywa jednak na laurach i aktualnie pracuje nad kilkoma nowymi maszynami – między innymi nowatorskim centrum obróbczym, które z pewnością zrewolucjonizuje branże stolarki otworowej.

 

źródło: PREZ-MET

OKNO 4/2019