Grunwaldzki Center na miarę współczesnego Wrocławia
Grunwaldzki Center na miarę współczesnego Wrocławia
Dzisiejszy Wrocław to połączenie ponad tysiącletniej historii z dynamiką nowoczesnego ośrodka życia gospodarczego. W mieście powstaje coraz więcej funkcjonalnych kompleksów biurowych – jednym z nich jest Grunwaldzki Center, do którego firma Reynaers Polska dostarczyła specjalnie zaprojektowane systemy aluminiowe.

Otwarcie nowoczesnego biurowca Grunwaldzki Center miało miejsce 22 maja 2009 roku. Grunwaldzki Center to funkcjonalny kompleks klasy A, zlokalizowany przy Placu Grunwaldzkim, przy zbiegu dwóch głównych ulic Wrocławia, ul. Marii Skłodowskiej-Curie i Cypriana Kamila Norwida. Obiekt składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni 26 000 m2. Najwyższy, 55-metrowy, posiada 16 kondygnacji, pozostałe budynki odpowiednio 4 i 5 pięter. Każdy z budynków może funkcjonować niezależnie lub stanowić jedną całość biurową. W trzypoziomowych podziemnych garażach znajduje się 470 miejsc postojowych.
Grunwaldzki Center został zbudowany na terenie stanowiącym lukę przestrzenną, powstałą jeszcze w czasach II wojny światowej. Architekci – Roman Woźniak, Andrzej Hubka i Marek Kołłątaj – zadbali o to, by kompleks dobrze wpisywał się w otaczającą przestrzeń. Na budynku zostały wyeksponowane poziome linie, które są nawiązaniem do modernistycznej architektury Wrocławia lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku (Erich Mendelssohn). Natomiast wysoka część kompleksu to idealne dopełnienie zabudowy placu, stanowiące dominantę przestrzenną otoczenia.
Jednym z atutów biurowca Grunwaldzki Center jest możliwość efektywnego zagospodarowania powierzchni wewnątrz budynku. Modułowy podział okien (co 2,50 m) stwarza wiele sposobów aranżacji powierzchni w ramach jednej kondygnacji. Na tym samym piętrze najemca może stworzyć albo jedno ogromne (ponad 4 000 m2) pomieszczenie biurowe albo kilka czy kilkadziesiąt mniejszych biur z możliwością podziału przestrzeni co 1,25 m.

Systemy Reynaers „szyte na miarę”

Do budowy Grunwaldzkiego Center wykorzystano 4 systemy Reynaers: CW 50-HI, CS 86-HI, CS 59 oraz CS 68. Oprócz tego, specjalnie na potrzeby obiektu wytłoczono nowe profile do systemu CS 86-HI, aby umożliwić wpięcie panelu o grubości 80 mm i ułatwić montaż elementów architektonicznych na zewnątrz elewacji. Modyfikacji uległ również system CS 86-HI, który posłużył do wykonania ścian osłonowych od pierwszej do trzynastej kondygnacji a także system CW 50-HI, w którym wykonano świetliki. Całkowita powierzchnia elementów elewacyjnych w systemach Reynaers to około 11 000 m2. Na parterze do wykonania ścian osłonowych zastosowano system CW 50-HI. Uzyskano dla niego parametr Uf na poziomie 1,1W/m2K, dzięki czemu jest on najbardziej energooszczędnym systemem w swojej klasie. W Grunwaldzkim Center został on uzupełniony w okna rozwierano-uchylne systemu CS 86-HI, co dało kompletną elewację o bardzo wysokich parametrach cieplnych – oznaczana umownie HI – high insulation. Wybór takiego rozwiązania zagwarantował inwestorowi uzyskanie wymiernych korzyści z niższych kosztów ogrzewania i klimatyzacji budynku. Drzwi automatyczne na parterze wykonano w trójkomorowym, wytrzymałym systemie CS 59. Dzięki wulkanizowanej komorowej uszczelce centralnej system charakteryzuje się doskonałą szczelnością – izolacja termiczna została wykonana z pasów poliamidowych w kształcie litery ? o szerokości 14 mm. Listwa przyszybowa ma wysokość 25 mm, co znacznie poprawia parametry antywłamaniowe konstrukcji. Drzwi rozwierne zostały zrobione w trójkomorowym systemie okienno-drzwiowym CS 68 z paskami termoizolacyjnymi. System CS 68 należy do serii Concept system®, systemu modułowego do stolarki aluminiowej, zawierającego szeroki wybór w pełni zamiennych profili aluminiowych i akcesoriów. System ten to połączenie wysokiej izolacyjności termicznej z optymalnym poziomem bezpieczeństwa. Tak różnorodne połączenia profili były możliwe dzięki wzajemnej kompatybilności systemów Reynaers. Pozwoliło to na swobodę projektowania i zestawienie systemów okiennych, drzwiowych i ściennych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu systemów w klasie HI (high insulation) poprawiono izolacyjność cieplną całości budynku: zminimalizowano koszty ogrzewania oraz straty ciepła na zewnątrz.
Grunwaldzki Center to nie jedyna wrocławska inwestycja, do której firma Reynaers dostarczyła swoje systemy. Jedną w większych realizacji firmy są Arkady Wrocławskie z imponującym wieżowcem z rzadko spotykaną w Polsce podwójną elewacją. Elewacja, pełniąca rolę bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem dobiegającym z ulicy, została wykonana na bazie systemu CW 50-SC z podziałem na pół między kondygnacjami. Wewnątrz użyto konstrukcji słupowo-ryglowej systemu CW 50, mocowanej między stropami i wypełnionej co drugi moduł oknami uchylnymi. Pomiędzy dwoma warstwami szkła umieszczono żaluzje systemowe.

Przez ostatnie lata Wrocław stał się dynamicznym ośrodkiem życia gospodarczego, naukowego, politycznego, kulturalnego a także miejscem wielostronnych kontaktów międzynarodowych. Grunwaldzki Center wpisuje się w tę zmieniającą się tożsamość miasta, która – z jednej strony – przyciąga turystów średniowiecznymi zabytkami Ostrowa Tumskiego, a z drugiej, zachęca inwestorów atrakcyjnymi architektonicznie nowoczesnymi biurowcami.

Grunwaldzki Center
Architekci: Roman Woźniak, Andrzej Hubka, Marek Kołłątaj
Zamawiający: Skanska Property Poland Sp. z o. o
Wykonawca: Skanska S.A.
Wykonawca ślusarki aluminiowej: Opal Wrocław Sp. z o. o
Systemy Reynaers: CW 50-HI, CS 86-HI, CS 59, CS 68 oraz rozwiązania projektowe
Prace budowlane: październik 2007 – styczeń 2009 (dotyczy udziału Reynaers Polska)