Współczesny rynek materiałów budowlanych wymaga od producentów stałego śledzenia zmieniających się trendów. Obecnie to potrzeby klientów nakreślają rozwój oferty produktowej. Producenci udoskonalają swoją ofertę, aby w możliwie najwyższym stopniu odpowiadać na płynące z rynku sygnały. Dziś słowem kluczem zdaje się być energooszczędność.
W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele produktów oznaczonych jako energooszczędne. Również producenci okien coraz częściej promują swoje produkty w ten sposób, nic w tym dziwnego, bowiem około 75% kupujących traktuje termikę jako podstawowe kryterium wyboru. „Tak jak w wielu przypadkach na pierwszy rzut oka możemy nie rozróżnić okien poszczególnych producentów, podobnie okno energooszczędne nieznacznie różni się od standardowego– komentuje Tadeusz Mozerski kierownik działu rozwoju firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A.- W obydwu przypadkach diabeł tkwi w szczegółach. To one decydują o trwałości, niezawodności i parametrach.” Jakie elementy sprawiają więc, że parametry okna ulegają poprawie, na co zwrócić uwagę wybierając energooszczędną stolarkę?
Energooszczędne, czyli jakie
Poszukując okien energooszczędnych powinniśmy zacząć od określenia parametrów termicznych jakie nas interesują. Najważniejszy z nich to Uw, czyli przepuszczalność termiczna dla całego okna. Im współczynnik ten jest niższy, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu. Obecnie wg wymagań technicznych okno powinno mieć Uw=1,8 lub 1,7 W/m2K w zależności od regionu. Standard oferowany przez większość firm to okno o lepszej termice niż wymagana w przepisach (Uw ok. 1,4 W/m2K). O oknach energooszczędnych możemy mówić, kiedy współczynnik ten oscyluje pomiędzy 0,85-1,0 W/m2K. Okna o Uw=0,8 Wm2K i niższej projektowane są z myślą o najbardziej energooszczędnych budynkach tworzonych w technologii pasywnej. Ich zastosowanie wymaga specjalnej wentylacji mechanicznej.Decydując się na energooszczędne okna robimy to ze względu na oszczędności w ogrzewaniu, których mają być one gwarancją oraz coraz częściej, ze względów ekologicznych. Ciekawym narzędziem, ukazującym na jak duże oszczędności możemy liczyć, jest kalkulator energetyczny dostępny na stronie internetowej Sokółki www.sokolkasa.pl/kalkulator. Przeliczymy tam jak w zależności od kubatury budynku, położenia względem stron świata, województwa, paliwa, a przede wszystkim termiki okien zmieniają się koszty ogrzewania.
Kiedy przemyślimy już na jakim poziomie energooszczędności nam zależy, powinniśmy sprawdzić badania i certyfikaty potwierdzające deklarowane przez sprzedawcę parametry. Większość dużych producentów, w tym Sokółka posiada potrzebne dokumenty, jednakże warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza jeżeli decydujemy się na mniej znaną markę lub parametry, które nam zaoferowano są wyjątkowo dobre.
Energooszczędne rozwiązania
Oferta producentów okien jest zbliżona. Mają oni możliwość zastosowania tych samych pakietów szybowych, farb, okuć. To co naprawdę wyróżnia okno to jego rama. To w niej kryją się najistotniejsze rozwiązania. Rąbka tajemnicy uchyliła nam firma Sokółka Okna i Drzwi S.A., która w ostatnich miesiącach wprowadziła na rynek 9 nowych linii energooszczędnych okien drewnianych i drewniano- aluminiowych.Pierwszy czynnik mający bardzo ważny wpływ na termikę okna to grubość ramy. Standardowo okna drewniane mają ramę o grubości 68mm ale mogą mieć grubość nawet powyżej 100mm (okna pasywne GOLDPLUS Sokółka S.A.). Im rama jest grubsza, tym cieplejsze będzie nasze okno. Szersza rama daje też możliwość zastosowania energooszczędnego 3-szybowego pakietu szyb zespolonych, co ma ogromny wpływ na poprawę parametrów termicznych całego okna. Przepuszczalność termiczna pakietu 3-szybowego wypełnionego argonem może wynosić nawet Us= 0,6 W/m2K. Co ważne nie należy mylić parametrów szyb z parametrami całego okna.
Następne, czemu warto się przyjrzeć, to uszczelki. Im jest ich więcej i im większa jest ich łączna powierzchnia, tym mniej chłodnego powietrza ma szansę przeniknąć do naszego domu. Standard rynkowy to pojedyncza uszczelka wrębowa o powierzchni styku z ramą 8mm. Sokółka w swoich nowych systemach poszerzyła powierzchnię styku, a w liniach klejonych czterowarstwowo (grubość ramy drewnianej 80 lub 92mm) zastosowała dodatkową- drugą uszczelkę wrębową.
Innowacyjnym rozwiązaniem w oknach z Sokółki jest zastosowanie uszczelki krawędziowej, oraz uszczelki na połączeniu okapnika i ramy okna. Ta ostatnia zapobiega dostawianiu się nie tylko chłodnego powietrza, ale również wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna.Uszczelki są tym elementem, który możemy zweryfikować sami, zwyczajnie przyglądając się budowie okna. Trudniej będzie z oceną kolejnego elementu. A jest to głębokość osadzenia pakietu szybowego w ramie okna. Pogłębione osadzenie pakietu zespolonego minimalizuje występowanie mostka termicznego w tym newralgicznym miejscu.
Mogłoby się wydawać, że niewielka zmiana, jak poszerzenie uszczelki o kilka milimetrów to niewielka zmiana izolacyjności. Weźmy jednak pod uwagę cale okno, np. 1450x1470cm. Jego obwód to łącznie 5840cm. Po wymnożeniu obwodu przez 8mm dodatkowego styku uszczelki otrzymujemy prawie 470cm2 ponadprogramowego uszczelnienia. To właśnie sumaryczne oddziaływanie poszczególnych różnic w budowie okien różnych producentów jest tym, co polaryzuje ich oferty.
Rozsądne projektowanie
Okna energooszczędne przyniosą nam szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o najsłabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy zastosować w garażu, piwnicy- czyli w pomieszczeniach, których nie ogrzewamy. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/m2K. W ten sposób optymalizujemy wydatki na stolarkę- osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną sumę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.
Tu stajemy jednak przed dylematem- rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny być one harmonijne. Obecnie jedynym w Polsce producentem, który ma odpowiedź na takie zapotrzebowanie jest Sokółka Okna i Drzwi S.A.
Okna drewniane z Sokółki niezależnie od parametrów mają ujednoliconą wysokość profilu, co oznacza, że do momentu ich otwarcia są identyczne. Wszystkie dają też te same możliwości aranżacji (kształty, kolory, dodatkowe opcje np. szprosy). To sprawia, że możemy zamontować duże witryny z wyjściem na taras z okien np. o Uw=0,85 Wm2K, a pozostałe okna w salonie mogą mieć np. Uw=1,0 Wm2K.