Komfortowe poddasze krok po kroku – o czym pamiętać
Komfortowe poddasze krok po kroku – o czym pamiętać

Wrzesień to czas na ostatnie prace remontowo-wykończeniowe. Jeśli planujemy urządzenie poddasza, w tym wstawienie lub wymianę okien dachowych, pamiętajmy że jest to inwestycja długofalowa. Warto dobrze się do niej przygotować – zadbać o wybór wysokiej jakości okien dachowych i ich prawidłowy montaż. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, by później cieszyć się komfortem na poddaszu. 
 

Krok pierwszy - wybór odpowiednich okien dachowych 

Wybór odpowiedniego okna to pierwszy krok to zapewnienia światła i świeżego powietrza na poddaszu. Stolarka dobrej jakości będzie nam służyć wiele lat, dlatego przed zakupem powinniśmy przemyśleć wybór  i porównać najważniejsze parametry okien.  
„Jedna z najważniejszych kwestii dla mieszkańców to izolacyjność okna i rodzaj zastosowanej szyby. Jeśli zależy nam na efektywności energetycznej, najlepszym wyborem będą okna energooszczędne z pakietem 3-szybowym, które pozwalają jeszcze łatwiej utrzymać ciepło w domu. Takie okna dostępne są teraz w bardzo atrakcyjnych cenach, niezależnie od wybranego sposobu otwierania” – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt  z firmy VELUX. 

Na komfort użytkowania okien dachowych wpływa sposób ich otwierania. Okna powinniśmy otwierać i zamykać swobodnie, bez potrzeby schylania się lub sięgania zbyt wysoko. Przed zakupem sprawdźmy wysokość ścianki kolankowej i upewnijmy się, na jakiej wysokości zostanie zamontowane okno. Górny system otwierania sprawdzi się w przypadku montażu na wysokości od 80 do 130 cm. Pod oknem możemy ustawić wtedy biurko czy stół, gdyż meble nie utrudnią jego otwierania. Gdy okno zamontowane jest wyżej, lepszy będzie model  z klamką na dole. Wtedy jednak lepiej nie ustawiać mebli pod oknem, by mieć łatwy dostęp do klamki.  Dla większej wygody możemy także zdecydować się na okna elektryczne, które można otwierać i zamykać zdalnie za pomocą klawiatury naściennej lub specjalnej aplikacji w telefonie np. VELUX ACTIVE with NETATMO. Często jednak nie decydujemy się na takie rozwiązania od razu, gdyż budżet remontowy zakłada przeprowadzenie innych, pilnych prac. Wystarczy jednak, że podczas prac na poddaszu doprowadzimy do okna przewód elektryczny. Nie będzie to wielki wydatek, a dzięki temu później, w dowolnym momencie, będziemy mogli wyposażyć okna z górnym systemem otwierania w sterowanie elektryczne i cieszyć się większą wygodą użytkowania.  

Jeśli mamy już okna elektryczne pomyślmy o inteligentnych rozwiązaniach, które umożliwiają zarządzanie klimatem w domu np. VELUX ACTIVE, który jest przystępny cenowo i bardzo prosty w obsłudze. Jest to system,  który sam dba o klimat na poddaszu, dzięki czemu mieszkańcy czują się komfortowo i mają dobre warunki do pracy, zabawy lub snu. VELUX ACTIVE umożliwia automatyczne wietrzenie pomieszczeń, otwieranie  i zamykanie okien i rolet, sterowanych elektrycznie lub solarnie, za pomocą aplikacji w telefonie. System działa w oparciu o dane wewnętrzne - pochodzące z czujników zainstalowanych w domu i zewnętrzne – pobierane ze stacji pogodowych. Czujniki nieustannie monitorują poziom temperatury, wilgotności i stężenia CO2. Gdy wykryją, że w domu jest np. zbyt wilgotno automatycznie otworzą okna, by przewietrzyć pomieszczenie lub opuszczą markizy, gdy otrzymają informacje ze stacji pogodowej o zbliżającej się fali upałów. System pozwala także na tworzenie dowolnych programów, dopasowanych do naszego stylu życia np. wietrzenie wnętrz  o określonej godzinie, odsłanianie rolet o poranku, a zasłanianie o świcie.  

Okna dopasujmy także do rodzaju pomieszczenia i sposobu użytkowania. Najpopularniejsze są drewniane, ale tam, gdzie często gromadzi się para, czyli w kuchni i łazience, lepiej sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe, które są odporne na wilgoć. Zwróćmy również uwagę czy okno ma wbudowany system wentylacji, który umożliwia doprowadzenie świeżego powietrza nawet, gdy jest zamknięte, co znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo.  


 

Drugi krok – ciepły montaż  

Wysokiej jakości okna dachowe są tak zaprojektowane, aby zapewnić komfort i służyć domownikom przez dziesięciolecia. Jest jednak jeden warunek – dobry i ciepły montaż. Od niego zależy, czy okno będzie szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone. Jeśli chcemy mieć pewność, że okno dachowe zostanie poprawnie zainstalowane, zadbajmy o wysokiej jakości, kompleksowy system montażu: kołnierz uszczelniający, dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne, które umożliwią wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu.  

„Dużo czasu poświęcamy na wybór okna dachowego, a zapominamy, że gwarancją sukcesu i długoletniego korzystania z okna jest jego poprawny montaż. Nawet najlepsze okna nie ochronią domu przed stratami ciepła, jeśli będą źle zamontowane. Dla pewności procesu instalacji warto korzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np.  systemu ciepłego montażu VELUX BDX wraz z paroizolacją BBX, które zapewniają szczelne połączenie okna z dachem i ochronę przed stratami ciepła. Wymienione rozwiązania wpływają również na to, że montaż jest szybki i bezbłędny” – radzi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny z firmy VELUX. 

Montaż okna wymaga wiedzy i przygotowania, dlatego zadbajmy także o wybór dobrej ekipy wykonawczej.  O polecenie dekarza możemy zapytać w hurtowniach i punktach dystrybucji okien dachowych. Jeśli wolimy szukać wykonawcy na własną rękę, możemy skorzystać z lokalizatorów dekarzy dostępnych na stronach internetowych producentów okien np. www.znajdzdekarza.velux.pl. Za pomocą kilku kliknięć, znajdziemy fachowca w swojej okolicy.  
 
 Trzeci krok – dodatkowe wyposażenie  

Urządzanie poddasza to dobra okazja, by zadbać o komfort związany z ilością światła, które możemy wygodnie kontrolować dzięki dodatkowemu wyposażeniu okien dachowych. Aby chronić się przed upałem, latem doskonałym rozwiązaniem są zewnętrzne przesłony okienne np. markizy, które zatrzymują ciepło zanim przedostanie się do wnętrza przez szybę. Siateczka, z której są wykonane absorbuje promienie słoneczne, redukując ilość ciepła wnikającego do pomieszczenia nawet o 76%. Markiza jest bardzo wygodna w użytkowaniu - chroni przed gorącem nie ograniczając widoku przez okno.  

Innym, coraz częściej wybieranym rozwiązaniem o jeszcze szerszych korzyściach, są rolety zewnętrzne. Bez względu na porę roku zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu - w lecie redukują ilość wpadającego ciepła aż o 94 proc., zaś w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 17 proc. Dodatkowo, dają efekt całkowitego zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz, odgłosy padającego deszczu, a także poprawiają bezpieczeństwo.  

Czwarty krok – dobra oferta  

Zakup okien dachowych to inwestycja w komfort na długie lata, dlatego warto wybierać dobrej jakości, energooszczędne produkty. Poświęćmy trochę czasu, by porównać oferty różnych producentów i znaleźć optymalne rozwiązanie. Wygodnym narzędziem są konfiguratory, dostępne na stronach producentów okien. Dzięki nim szybko i wygodnie można porównać wybrane modele okien.  W punktach dystrybucji pytajmy także  o aktualne promocje – jeżeli znajdziemy dobrą ofertę, warto przyspieszyć zakup, by otrzymać więcej korzyści. Przykładem atrakcyjnej oferty na rynku jest promocyjny Pakiet Komfort: energooszczędne okno trzyszybowe VELUX z linii Standard Plus wraz z markizą przeciwsłoneczną, z wliczonym w cenę systemem ciepłego montażu BDX*. Dodatkowo, po zarejestrowaniu zakupu na stronie velux.pl, gwarancja na okno zostanie przedłużona o 10 lat (łącznie będzie to więc 20 lat). Promocja potrwa do końca października, szczegóły na stronie: www.velux.pl/pelnykomfort 

*cena detaliczna pakietu została pomniejszona o równowartość produktu BDX. 

 

źródło: Velux