Nowa technologia zgrzewania Precision Line® firmy Prez-Met®
Nowa technologia zgrzewania Precision Line® firmy Prez-Met®

Każdy producent stolarki okiennej zadaje sobie pytania: jak usprawnić produkcję, w jakie maszyny zainwestować, co zrobić aby podnieść wydajność i jakość swoich wyrobów, a przez to konkurencyjność, która wpłynie na większą sprzedaż i zyskowność firmy. Kolejnym dylematem jest także to, jakiego producenta maszyn i urządzeń należy wybrać aby osiągnąć pożądany efekt, który zamierzyliśmy. Decyzja nie jest prosta, wyboru trzeba dokonać po dogłębnej analizie, tak aby zakupione maszyny faktycznie spełniały nasze oczekiwania. Należy się zastanowić nad tym, czy  urządzenia które chcemy zakupić nie są o zbyt małej wydajności i zbyt skomplikowanej obsłudze, generując tym samym wyższe koszty produkcji.  

 

Estetyka gotowej stolarki okiennej z roku na roku ulega ciągłej poprawie, a jednym z dwóch głównych czynników warunkujących ten proces jest zgrzewanie profili i oczysz­czanie ze spoin powstałych w tymże procesie. Klienci są coraz bardziej wymagający zmuszając tym samym produ­centów okien do zakupu nowoczesnego parku maszynowego gwarantującego pożądany efekt.

Firmy produkujące maszyny cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, tak aby stolarka okienna i drzwiowa wyprodukowana na ich urządzeniach była jak najlepszej jakości. Każda z firm produkujących maszyny, ma inne spoj­rzenie na ten temat, wprowadzane rozwiązania jedne są lepsze, drugie nie do końca spełniające wymogi nowocze­snego zgrzewu i oczyszczenia zgrzanego ramiaka. Niektó­re technologie są drogie nie tylko w zakupie ale również w codziennej produkcji. Trzeba zwrócić uwagę na materiały eksploatacyjne, obsługę tych maszyn oraz ich wydajność. Zwłaszcza te ostatnie czynniki nie zawsze są brane pod uwagę przez kupujących, którzy w pierwszej chwili patrzą na zgrzewkę i kupują maszynę głównie kierując się walora­mi estetycznymi patrząc na gotowy ramiak. Później przychodzi codzienna produkcja i czynnik np. obsługi maszyny urasta do dużego problemu, bo często nowoczesne technologie wymagają wysoko wykwalifikowa­nych pracowników, których jest coraz mniej na rynku pracy. Poza tym nie zawsze innowacyjna technologia skutkuje podniesieniem wydajności i obniże­niem kosztów gotowego wyrobu jakim jest okno. Niestety cena nadal jest jednym z głównych kryteriów zakupu okna.

Jednym z wiodących producentów maszyn i urządzeń do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej jest firma Prez-Met®, która w ostatnim czasie wprowadziła  nową technologię zgrzewania profili - Precision Line®.

Technologia ta pomimo, że innowacyjna, opiera się o sprawdzone rozwiązania technologiczne będące długo w użyciu w procesie produkcji okien. Maszyna posiada 11 serwonapędów dzięki którym, na każdym etapie zgrzewania mamy kontrolę ruchu głowic zgrzewających z dokładnością do setnych części milimetra. Po zamontowaniu prowadnic systemowych operator zakłada również stemple wewnętrzne o kształcie odpowia­dającym kształtowi wewnętrznej powierzchni dociętych na wymiar ramiaków i zawierające w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny głównej płyty grzewczej wybranie na spoinę ograniczoną kołnierzem. Po nałożeniu profili operator włącza cykl pracy i rozpoczyna proces zgrzewania. Docięte ramiaki dosuwają się do lustra grzewczego, nagrzewają się po czym, dalszy cykl polega na usunięciu płyty grzewczej i połączeniu poprzez ruch głowic dociskających nagrzanych powierzchni profili. Ta część procesu zgrzewania profili jak wcześniej wspomniano jest „używana” od ponad 30 lat, a więc jest sprawdzona. Równocześnie kiedy łączy się sto­pione powierzchnie profili, dosuwane są stemple formujące wewnętrzne górne i dolne. Odsunięcie stempli wewnętrz­nych od zgrzanych ramiaków odpowiednio kształtuje wy­pływkę spoiny tworząc efektowny wygląd, który jest wynikiem zastosowania nowej technologii Precision Line®.

W tej innowacyjnej technologii nie ingerujemy w sam proces zgrzewania, który jest znany, sprawdzony i dopracowany. Wszystkie podzespoły użyte w maszynie takie jak na przykład: pneumatyka, automatyka, systemy ło­żyskowania itp. opierają się o światowych liderów w tej dziedzinie. Interfejs jest przejrzysty i prosty w obsłudze dla operatora, co też ma niebagatelne znaczenie w obsłudze maszyny. Raport błędów jest przedstawiony w formie graficznej dla każdej głowicy osobno co ułatwia diagnostykę błędów i ich szybkie usunięcie, bez przestojów i szukania w gru­bych księgach serwisowych.

Technologia firmy Prez-Met® Precision Line® jest in­nowacyjna poprzez wprowadzenie wewnętrznych stempli formujących, dzięki którym uzyskujemy bardzo estetyczny wygląd zgrzanego naroża. Wykorzystuje rozwiązania sprawdzone i już istniejące na rynku. Charakteryzujące się łatwością obsługi całego procesu zgrzewania, szybkiej diagnostyce błędów i pełnej kontroli na każdym etapie procesu zgrzewania.
Final­ny produkt jest trwały, estetyczny i jednocześnie nie podnosi znacząco ceny gotowego wyrobu i co najważniej­sze nie obniża wydajności linii zgrzewająco-czyszczącej. Co dwie minuty powstaje gotowa zgrzewka !!! Sprzedano już kilkanaście linii  wyposażonych w to nowatorskie rozwiązanie, a następne są zamawiane i produkowane.

Firma Prez-Met® pracuje obecnie nad dużymi projek­tami centr obróbczych oraz ciągu technologicznego do profili PVC. Powyższa innowacyjna technologia stawia firmę Prez-Met® w ścisłej czołówce światowych producentów maszyn i urządzeń do stolarki okiennej i drzwiowej.

źródło: Prez-Met 

OKNO 4/2018