Coraz więcej inwestorów decyduje na się ciepły montaż stolarki okiennej. Dlaczego warto go wybrać i czym różni się od metod tradycyjnych? Na te pytania opowiada Rafał Buczek – ekspert z firmy Awilux.
Ciepły montaż nazywany jest również montażem warstwowym. Jest to technologia, która zapewnia dużo większą szczelność niż tradycyjny montaż stolarki otworowej. Sprawdzi się w przypadku budowy domów i mieszkań energooszczędnych.
Zwiększona ochrona przed wilgocią
Nowoczesne domy i okna są coraz cieplejsze. Stolarka energooszczędna posiada współczynnik przenikania ciepła Uw na poziomie 1,3 W/(m2.K), a pasywna - nawet poniżej 0,8 W/(m2.K). Coraz częściej spotykamy profile docieplone wkładkami termicznymi oraz potrójne szyby. By cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy zdecydować się także na ciepły montaż stolarki. Wstawienie okien tradycyjnym sposobem sprawi bowiem, że stracą one swoje parametry szczelności, co przełoży się na straty energii dla całego domu.
- Tradycyjny montaż oparty jest na piankach montażowych. Produkt ten przy dłuższym wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych zaczyna zmieniać kolor, a nawet rozsypywać się, ponieważ pochłania wilgoć. Sprawia to, że tracimy tak ważne uszczelnienie. W przypadku ciepłego montażu okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami. Od zewnętrznej strony montujemy folię paroprzepuszczalną, która wypuszcza wilgoć z przestrzeni między oknem a murem, natomiast od wewnątrz znajduje się folia paroszczelna, która sprawia, że naturalna wilgoć wytworzona w domu podczas codziennych aktywności nie przedostaje się do przestrzeni międzyokiennej. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, producenta okien i drzwi.
Coraz częściej stosuje się tzw. folię rozprężną, która eliminuje konieczność stosowania pianek montażowych. Posiada ona właściwości uszczelniające, a także ma funkcję paroszczelną i paroizolacyjną. Zastosowanie folii rozprężnej zdecydowanie przyspiesza montaż okien, bo zamiast klejenia taśm z obu stron profilu i muru stosujemy tylko jeden produkt. Folię taką nakleja się wzdłuż boku ościeżnicy przed zamontowaniem okna w otworze.
Dla kogo ciepły montaż?
- Decydując się na wymianę stolarki okiennej, warto zasięgnąć porady fachowca, który doradzi, co najlepiej się sprawdzi. Należy pamiętać, że przy montażu okien, ważna jest również kwestia grubości muru oraz warstwa ocieplenia, dlatego tylko specjalista może podpowiedzieć nam, jaki rodzaj montażu sprawi, że wszystko będzie ze sobą współgrało – mówi Rafał Buczek.
Ciepły montaż najlepiej zastosować do wszystkich okien w obiekcie. Ta technologia sprawdzi się w domach energooszczędnych i pasywnych. Jak dodaje ekspert z firmy Awilux: - Okna to newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło. Chcąc stworzyć ciepły dom czy mieszkanie, warto zdecydować się na ciepły montaż. Niewielki dodatkowy koszt takiego zabiegu bardzo szybko się zwróci. Kwestią decydującą o wyborze tradycyjnego montażu jest jego mniejsza czasochłonność, jednak producenci coraz częściej zaskakują nas wielofunkcyjnymi rozwiązaniami, które w przyszłości skrócą także czas ciepłego montażu.
Ciepły montaż jest coraz częściej wybierany przez inwestorów. W połączeniu z wysokiej jakości stolarką otworową, właściwym ociepleniem budynku oraz wyborem niskoemisyjnego wyposażenia daje on bowiem gwarancję kompleksowej energooszczędności.
źródło: Awilux Polska