Wytrwałą drogą - rozmowa z Waldemarem Lisem - prezesem firmy ELUMATEC Polska
Wytrwałą drogą - rozmowa z Waldemarem Lisem - prezesem firmy ELUMATEC Polska
- Elumatec Polska Sp. z o.o. to od dział niemieckiej firmy z 90-letnią tradycją, specjalizującej się w produkcji maszyn m.in. dla stolarki budowlanej. Proszę powiedzieć, jaki jest zasięg działania niemieckiego przedsiębiorstwa, jak wygląda struktura organizacyjna firmy, gdzie odbywa się produkcja oraz od kiedy elumatec działa na polskim rynku?

- Elumatec to holding działający na całym świecie. Obecnie firma posiada przedstawicielstwa w ponad 35 krajach świata, eksportując na te rynki swoje produkty. Warto podkreślić, że elumatec jest specjalistą w budowie maszyn nie tylko do obróbki profili PCW, ale przede wszystkim do obróbki aluminium. Odbiorcami oferowanych przez nas urządzeń są firmy produkujące okucia meblowe, meble ogrodowe, wyposażenie biurowe, przemysł samochodowy, lotniczy, kolejowy, szkutniczy.

Maszyny produkowane są w Muhlacker niedaleko Stuttgartu w Niemczech. Dysponujemy nowoczesnym i wysoce zautomatyzowanym zakładem, a najwyższej klasy linie technologiczne, jakie posiadamy, oraz gruntowna wiedza i ogromne zdolności naszych specjalistów i konstruktorów, umożliwiają naszej fabryce zaprojektowanie i wyprodukowanie sprzętu najwyższej jakości. W niemieckiej fabryce znajdują się jednak nie tylko hale produkcyjne, ale również wysokiej klasy zaplecze szkoleniowe. Chętnie gościmy naszych klientów w Muhlacker - organizujemy dla nich pokazy, prezentacje i szkolenia. Goście mogą dokładnie poznać zasady działania oraz zalety i możliwości oferowanych przez nas maszyn, a także wypróbować je - poszczególne urządzenia prezentowane są w salach pokazowych. Tam też szkolimy operatorów, którzy zostali przez naszych klientów wytypowani do obsługi zakupionych urządzeń. Zarówno firma-matka, jak i my, czyli jej polskie przedstawicielstwo, dokładamy wszelkich starań, by potencjalny klient przed zakupem mógł jak najlepiej poznać „swoją” maszynę. Na polskim rynku elumatec działa od ponad 12 lat. Współpracujemy z dużą grupą klientów, których liczba systematycznie rośnie. Przykładamy bardzo dużą wagę do tego, by klient był zadowolony z maszyny nie tylko w momencie zakupu, ale również w trakcie jej długoletniej eksploatacji. Dużą rolę odgrywa tutaj niekwestionowana jakość naszych produktów, ale istotne znaczenie ma również najwyższej klasy serwis. Z klientami współpracuje wysoce wykwalifikowana grupa serwisantów, których długoletnie doświadczenie i wiedza techniczna pozwalają na świadczenie profesjonalnych usług serwisowych i utrzymanie zaufania naszych odbiorców.

- Jest Pan od niedawna szefem firmy, jednak z branżą stolarki otworowej związany jest Pan dłużej. Czy doświadczenia, zdobyte w poprzednich firmach - w tym produkującej stolarkę okienną - pomagają w tworzeniu strategii i rozwijaniu działalności elumateca oraz dostosowywaniu oferty do potrzeb klientów?

- Zmiana, która zaszła w mojej działalności zawodowej jest o tyle mniej odczuwalna, że nadal poruszam się wśród znanych mi od lat producentów stolarki PCW. Ich aktywność i wieloletni kontakt pozwalają mi na dostosowywanie strategii naszego działania bezpośrednio do ich potrzeb. Przez wiele lat przyglądałem się branży maszynowej trochę „z boku”. Teraz mam okazję wyciągnąć daleko idące wnioski oferując działania, z których klient powinien być zadowolony. Wysoka jakość naszych produktów oraz profesjonalna obsługa przed, w trakcie, a przede wszystkim po zakupie to nasza domena; cecha, która powinna odróżnić nas od konkurentów. Wykorzystam, oczywiście, wszystkie znane mi sposoby promocji i sprzedaży. By sprzedawać, trzeba być dobrym, ale przede wszystkim lepszym od innych. Nieustannie będziemy optymalizować nasze szanse na sprzedaż produktów. Jestem przekonany, że wraz z liczbą sprzedanych maszyn będzie nam przybywać zadowolonych klientów, a to przecież najlepsza reklama i promocja naszych produktów.

- Zasadnicza część polskiego rynku maszyn dla stolarki budowlanej od lat podzielona jest między kilka firm. Jaką pozycję wśród nich zajmuje elumatec? Jaki jest Państwa udział w rynku i jak zmieniał się on przez cały okres obecności firmy w Polsce?

- Elumatec był jednym z pierwszych oferentów urządzeń do obróbki aluminium i PCW w Polsce. Satysfakcjonujący jest fakt, że klienci, którzy zakupili nasze maszyny nawet przed wielu laty, nadal z nich korzystają i są - co ważniejsze - z nich bardzo zadowoleni. Nie chcę oceniać minionych lat, bo przecież nie byłem za rozwój tej firmy odpowiedzialny. Dla mnie osobiście były to lata nieustannego rozwoju, poznawania potrzeb klientów i zdobywania doświadczenia w sprzedaży. Spoglądam optymistycznie w przyszłość, staram się rozpoznawać potrzeby klientów i dostosowywać do tego naszą ofert. Jedno jest pewne. Udział elumateca w polskim rynku będzie bez wątpienia wzrastać; zamierzamy też utrzymać pozycję lidera - dostawcy maszyn do obróbki aluminium.

- Proszę scharakteryzować asortyment oferowanych przez elumatec maszyn. Jakie atuty Państwa oferty decydują o jej wyborze przez klientów? Czym Państwa oferta wyróżnia się na tle konkurencji?

- Chcąc sprostać coraz większym wymaganiom rynku, firma rozpoczęła produkcję maszyn, które znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji stolarki okiennej z PCW i ALU, ale również w innych gałęziach przemysłu. W ostatnich latach elumatec GmbH wzmocnił swoją pozycję lidera w produkcji maszyn obróbczych na rynkach światowych. Jako światowy lider obrabiarek przeznaczonych do obróbki profili aluminiowych i profili wykonanych z tworzyw sztucznych, firma dostarcza rozwiązania dostosowane do najróżniejszych wymagań - od niezawodnych, zwartych obrabiarek przeznaczonych dla rzemiosła po w pełni zautomatyzowane linie przeznaczone dla przemysłowej produkcji wielkoseryjnej. Firma gwarantuje rzetelne doradztwo fachowe, podłączenie i uruchomienie maszyn oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Ponadto prowadzi bezpłatne szkolenie pracowników w zakresie obsługi i konserwacji maszyn.

- Skutki obserwowanego na świecie kryzysu gospodarczego w mniejszym lub większym stopniu dotkną też polskie przedsiębiorstwa. W jaki sposób elumatec zamierza sprostać nowym i trudnym wyzwaniom? Jakie są Państwa pomysły i plany na najbliższą przyszłość?

- Nasze plany i pomysły to tajemnica handlowa. Myślę, że bardzo szerokie i mocne lobby producentów profili PCW w Polsce dołoży wszelkich starań, by ewentualny spadek ilości zamówień na okna w znaczący sposób zredukować. Polska jest przecież nadal krajem, który wymaga wielu inwestycji strukturalnych współfinansowanych przez Unię Europejską. Plany dofinansowań, liczba wniosków składanych przez polskie firmy - świadczą o dużej liczbie inwestycji, zaplanowanych przez polskich producentów na najbliższe lata. Mamy zamiar wesprzeć naszych potencjalnych odbiorców w tych działaniach. Będziemy starali się dominować wśród rynkowych graczy nie tylko jakością produktów, ale także przemyślaną, a przede wszystkim dostosowaną do potrzeb klientów, polityką cenową. Damy się poznać jako dobry i doświadczony doradca zarówno w doborze maszyn, jak też w postępujących procesach automatyzacji produkcji. Wzmocnimy udział w usługach serwisowych, sprzedaży części zamiennych do istniejącego sprzętu. Naszym strategicznym celem jest satysfakcja każdego klienta, a zatem zwycięska walka z naszymi konkurentami stanie się wytrwałą drogą do sukcesu.

- Dziękuję za rozmowę.

Edyta Drzazga