Nowoczesność pod skosami
Nowoczesność pod skosami

Poddasze ma swój urok. Nowocześnie urządzone, z umiejętnym wykorzystaniem każdego centymetra powierzchni, będzie cieszyło swą niekonwencjonalnością i wygodą. Jak nadać wnętrzu pod skosami nowoczesny wygląd?

Są dwie cechy, którymi powinno charakteryzować się nowoczesne poddasze – przestrzeń i dużo naturalnego światła. Pierwsze uzyskamy, jeśli zrezygnujemy z niepotrzebnego dzielenia ściankami wnętrza na mniejsze pomieszczenia. Optycznie przestrzeń tę powiększą dodatkowo jasne barwy oraz okna dachowe, które napełnią całość dziennym światłem.

Ważnym elementem aranżacyjnym salonu na poddaszu będą umiejętnie potraktowane skosy, na przykład z odpowiednim wyeksponowaniem widocznych krokwi. Równie udane może się okazać rozwiązanie wręcz przeciwnie –  gdy postaramy się ukryć skosy (chociażby poprzez pomalowanie na jasne kolory), by mieć jednolitą przestrzeń – bardziej skandynawską niż rustykalną.

Ciekawy efekt uzyska się, montując więcej mniejszych okien zamiast jednego dużego. Nie bez znaczenia jest, z której strony i jak je rozmieścimy. Ułożenie okien w prezentowanej na zdjęciu aranżacji ma na celu jak najdłużej „zatrzymać” słońce w salonie. Istotne jest także, jaki typ okien wybierzemy – by było jasno, ciepło, szykownie i ekonomicznie.

Wśród dostępnych na rynku produktów uwagę zwracają okna dachowe marki Liteleader (EnergyLite, EnergyEndure). Charakteryzuje je atrakcyjne wzornictwo i trwałość. Ościeżnice wykonano z wysokogatunkowego drewna sosnowego, klejonego warstwowo, pokrytego ekologicznym lakierem. Dwie szyby połączone są w tzw. pakiet szybowy o łącznej grubości 24 mm. Zastosowana na obu szybach specjalna izolacja cieplna (powłoka  niskoemisyjna) zimą zmniejsza straty ciepła, a latem chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Przestrzeń pomiędzy taflami szkła wypełniona jest argonem, co również wpływa korzystnie na izolacyjność cieplną. Zewnętrzna warstwa wykonana jest z hartowanego szkła.

Okna Liteleader mają centralną oś obrotu, dzięki czemu wygodnie się je otwiera i zamyka.  Ergonomiczna klamka u dołu skrzydła, dzięki funkcji mikrouchyłu, zapewnia dwustopniową pasywną wentylację, co jest szczególnie ważne na poddaszu.

Okna klasy EnergyLite cechuje ekonomiczna konstrukcja i uniwersalny, nowoczesny wygląd. Linia EnergyEndure posiada dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne. Oba typy produktów występują w kolorach naturalnego drewna – doskonale wpiszą się więc w urządzony na poddaszu minimalistyczny salon w stylu skandynawskim czy loftowym, jak również w pełen uroku styl prowansalski. Nie przytłoczą wnętrza, wręcz przeciwnie – nadadzą mu lekkości.

Na poddaszu z powodzeniem można urządzić sypialnię, łazienkę, kuchnię. Nawet niewielkie pomieszczenie, dzięki oknu, jasnym barwom ścian, lustrom i przeszkleniom (jak na załączonej aranżacji) wyda się optycznie większe. Okno dachowe doświetli  wnętrze i zapewni właściwą wentylację.

Liteleader oferuje także okna dachowe EnergySolid do łazienki czy kuchni. Wykonane z wysokiej jakości bezołowiowego PVC są najlepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wizualnie nie różnią się od drewnianych, jedynie kolorem. Białe –  z łatwością dopasują się do każdej aranżacji łazienkowej. Tak jak dwa pozostałe typy okien, mają pakiet szybowy z zewnętrzną szybą hartowaną i dwiema powłokami niskoemisyjnymi. Dzięki funkcji mikrouchyłu w klamce możliwa jest dwustopniowa wentylacja. Zastosowane tworzywa sztuczne i budowa komorowa sprawiają, że mimo mocnej i trwałej konstrukcji są lekkie.

 

źródło: 4iQ Group, wyłączny przedstawiciel marki LITELEADER w Polsce