Szklane stropy w poznańskim Bałtyku
Szklane stropy w poznańskim Bałtyku

Na architektonicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej budynków, które realizują śmiałe wizje projektantów i wpisują się jednocześnie w najnowsze trendy urbanistyczne. Niejednokrotnie są one tak innowacyjne, że stanowią nie lada wyzwanie dla wykonawców oraz firm dostarczających poszczególne komponenty. Przykładem tego z pewnością może być oddany kilka miesięcy temu i długo oczekiwany przez Poznań Bałtyk w którym do budowy wyjątkowych stropów zastosowano specjalistyczne szklenie Vetrotech.

Są takie obiekty w miastach na całym świecie, które stanowią ich ikonę i pozwalają każdemu bez najmniejszego trudu natychmiast wskazać o jakie dokładnie miasto chodzi. Sydney ma swoją operę, Paryż wieżę zaprojektowaną przez Eiffela, Barcelona Sagradę Famillie. W Polsce również są takie budynki – symbole. Warszawę reprezentuje PKiN, Katowice Spodek a Wrocław Hala Stulecia. 

Poznań ze wszech miar rozpoznawalny jest poprzez koziołki na Ratuszu czy też Targi, ma też architektoniczny symbol w postaci „Okrąglaka”, który powstał w latach 48 – 54 ubiegłego stulecia jako dom towarowy, a w 2003 roku wpisany został na listę zabytków.

Obecnie tę szczytną funkcję ma szansę przejąć oddany do użytku w czerwcu tego roku Bałtyk. Ten siedemnastokondygnacyjny wysokościowiec zlokalizowany w samym centrum miasta swoją formą nawiązuje do poznańskiego modernizmu. Inspiracją dla projektantów z holenderskiego biura MVRDV był właśnie rzeczony Okrąglak oraz okoliczna architektura, która została przefiltrowana przez nowoczesne trendy i bardzo wysoko postawione wymagania konserwatorskie dając niezwykły efekt końcowy.

Jego bryła, dopasowana do lokalnego kontekstu zwraca szczególną uwagę – budynek wygląda inaczej z każdej perspektywy. Z jednego miejsca jest smukły, z innego rozległy, jednak z każdego punktu obserwacji widać charakterystyczne, nieregularne kaskadowe wcięcia. Fasada Bałtyku także sprawia, że obiekt znacząco odróżnia się na tle innych. Motyw okien umieszczony w strukturalnych ramach swoje źródło, inspirację także posiada w Okrąglaku, co dodatkowo uzmysławia, że projektanci postawili sobie bardzo ambitne zadanie stworzenia budynku kompletnego, wpisującego się
w specyfikę poznańskiej architektury.

Takich niuansów jest znacznie więcej dając powody do zachwytów nad dziełem holenderskich architektów. Nie do przeoczenia są szklane, w pełni przezierne stropy o łącznej powierzchni ok 170 m2 wykorzystane w kaskadowych podcięciach do których szklenie dostarczyła firma Vetrotech. Robią one ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz bowiem ewenementem jest to, że można spędzać czas w biurze, którego podłogi są szklane dając poczucie permanentnego zawieszenia w przestrzeni.

Przezroczystość w architekturze od dawna budzi wiele emocji stając się nie tylko elementem funkcjonalnym, estetycznym ale także często symbolicznym reprezentantem wielu idei. Panuje obecnie rozwijający się trend i moda na naturalne doświetlanie dające lepsze samopoczucie. Rozwijające się technologie powodują, że obecnie szkło jest stosowane praktycznie w każdym elemencie budynku coraz częściej pełniąc funkcje także konstrukcyjne i nośne – mówi Grzegorz Sołtys, Dyrektor Vetrotech Polska.

Wykonanie szklanych stropów to całe pasmo wyzwań ponieważ o wiele rzadziej są stosowane niż przegrody pionowe. Dlatego o wiele trudniej wykonać jest wszelkie testy - instytuty badawcze przeważnie mają możliwość wykonania testów obliczeniowych.

Głównym wyzwaniem dla Vetrotech był duży rozmiar tafli szklanych. W Europie nie ma badania na tak duże stropy szklane, nie ma go także na polskim rynku, co stanowiło jeden z trudniejszych kroków. Zgonie z założeniami architektów nie było możliwości zastosowania dodatkowych podziałów w obramowaniu ponieważ zaburzyłoby to całą wartość harmonizowaną.

Stropy ostatecznie były badane przez instytut ITB w Pionkach. W piecu zbudowana została konstrukcja, która w 100% odpowiadała tej zastosowanej w budynku Bałtyk. Była w pełni obciążona – przez 8 ton bloczków betonowych. Test trwający 60 minut w temperaturze dochodzącej do  1000 stopni C zgodnie ze specyfikacją Ei60 zakończył się pełnym sukcesem - dodaje Grzegorz Sołtys

Nowoczesne metody obróbki i zespalania szkła umożliwiają tworzenie multifunkcjonalnych rozwiązań. Stropy w Bałtyku to konstrukcja składająca się z dwóch warstw. Górna, po której się chodzi jest specjalnie skonstruowanym laminatem przenoszącym obciążenia, w dolnej natomiast wykorzystano szyby ognioochronne Contraflam Horizontal Vetrotech. Ponadto rozwiązanie to jest w wersji termoizolacyjnej, przez co zachowa swoje właściwości w każdych warunkach atmosferycznych.

Bałtyk w Poznaniu, obiekt którego mogą nam zazdrościć największe europejskie miasta jest przykładem współczesnego podejścia do miejskiej architektury wyrażonego dbałością o szczegóły, uszanowaniem otoczenia, artystycznym i niekonwencjonalnym spojrzeniem w przyszłość. To także twórcze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii, gdzie szkło nadaje rozmachu architektonicznym wizjom.  Po raz kolejny przekonujemy się, że ten z pozoru kruchy materiał jeszcze długo nie będzie miał swojego godnego zamiennika.

 

źródło: Vetrotech

OKNO 4/2017