Nowe produkty w ofercie firmy Hörmann
Nowe produkty w ofercie firmy Hörmann

Niezwykle wytrzymałe bramy dla przemysłu wydobywczego

Niedawne nabycie przez grupę Hörmann firmy TNR Doors - największego na świecie producenta wysokowytrzymałych bram  - otwiera nowe możliwości.  To szansa na dalszy rozwój produktów, pojawienie się na nowych rynkach zbytu i podwojenie sprzedaży tego typu bram do 2020 roku.

Produkowane przez spółkę TNR Doors bardzo wytrzymałe i niezawodne bramy z pełnej gumy są przeznaczone do pracy w warunkach wysokiego zagrożenia korozją i brudem. Od blisko 40 lat są powszechnie stosowane przez potentatów przemysłu wydobywczego. Tylko w zakładach wydobywczych brazylijskiej firmy Vale Inco w Kanadzie firma zainstalowała 450 takich bram, a w zakładach brytyjskiej Rio Tinto w Ameryce Południowej – ponad 250. Kanadyjska Gold Corporation ma ich przeszło 80. W kopalniach w Kanadzie ponad 100 bram firmy TNR Doors zainstalowała szwajcarska firma Glencore. Bramy te użytkuje również w swoich kopalniach w Kanadzie polska KGHM. Gumowe bramy spółki TNR podbijają też rynki w Afryce, Azji i Australii. 

Historia bram z gumy

Bramy wykonane z pełnej gumy zrodziły się z potrzeby zamknięć, które sprawdziłyby się w trudnym środowisku, pod ziemią, przy pracach wydobywczych. Tradycyjne bramy metalowe okazywały się tam niepraktyczne. Z powodu wysokiej wilgotności i wysokiego ciśnienia ulegały korozji i niszczeniu.  Pierwszą gumową bramę produkcji firmy TNR zamontowano w kopalni uranu w Eliot Lake w stanie Ontario w Kanadzie w roku 1979. To rozwiązało problem uszkodzeń bram  powstających podczas silnych podmuchów powietrza wywoływanych podziemnymi eksplozjami materiałów wybuchowych stosowanych w kopalniach. Obecnie spółka TNR specjalizuje się w projektowaniu i budowie wysokowytrzymałych, dopasowanych do potrzeb klienta bram działających w trudnych warunkach. Znajdują one zastosowanie nie tylko w kopalniach, ale także przy wydobyciu gazu i ropy, w przemyśle celulozowym i papierniczym, jak i w przemyśle ciężkim, transporcie, kolei i centrach logistycznych.

Niezniszczalna konstrukcja

Kluczem do sukcesu bram z pełnej gumy stosowanych w trudnych, uciążliwych warunkach jest ich prosta, ale skuteczna, opatentowana konstrukcja. Składa się na nią kurtyna bramy wykonana z praktycznie niezniszczalnego, wzmocnionego gumą SBR materiału oraz minimalna - w porównaniu z bramą konwencjonalną - liczba elementów ruchomych. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia czy zużycia bramy jest bardzo niewielkie, a to kolei zwiększa jej niezawodność i zmniejsza koszty utrzymania.                                                                                                                                                                                                                        Fot. 2 i 3

Przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach bramy z gumy sprawdzają się w m.in. w  kopalniach, przy wydobyciu gazy i ropy, w przemyśle ciężkim i centrach logistycznych.

Fot. 4

Prosta, opatentowana konstrukcja z minimalną liczbą elementów ruchomych jest gwarancją niezawodności bram z pełnej gumy.

 

źródło: Hörmann Polska