Firma Ponzio wdrożyła nowy system ogrodów zimowych, którego ogromną zaletą jest uniwersalność polegająca na łączeniu różnorodnych rozwiązań oraz łatwy montaż.
Konstrukcja nośna systemu może być wykonana z zastosowaniem kształtowników fasadowych wykorzystywanych w systemie NT152 lub na bazie konstrukcji okienno-drzwiowej systemów PONZIO.
Konstrukcja połaci dachowej również może być wykonana w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie może być to konstrukcja z systemu fasadowego z zastosowaniem dodatkowo wdrożonych kształtowników. Pozwala to na wpięcie w poziomej linii rynny okapu wraz z akcesoriami oraz zakończenie skrajnych słupów fasadowych kształtownikami, które umożliwiają bezpośrednie połączenie ościeżnicy systemu okienno-drzwiowego. Drugi wariant obejmuje oddzielną konstrukcję połaci dachowej i stanowi całkowicie nowe rozwiązanie. Konstrukcja ta opiera się na kształtownikach tzw. odwróconych krokwiach połączonych z kształtownikach belki okapu i belki przyściennej. Kształtowniki pośrednie wykorzystywane do mocowania krokwii skonstruowano w ten sposób, aby uprościć maksymalnie prefabrykację krokwii.
Uniwersalność systemu pozwala na łączenie profili systemu NT 152 z pozostałymi systemami okienno-drzwiowymi: m.in. NT 60, NT 68, NT 78. Umożliwia to tworzenie bardzo złożonych i skomplikowanych konstrukcji. W elementach belki okapu i belki przyściennej zastosowano system przegubowy, co pozwala na obrót płaszczyzny dachu w granicach od 7 do 45 stopni pochylenia względem poziomu.
Wewnętrzna, frontowa część ogrodu tworzy płaską powierzchnię, co umożliwia montaż systemów przesuwnych i harmonijkowych.
System ogrodów zimowych jest opracowany w taki sposób, by jak najbardziej uprościć prefabrykację wyrobów za pomocą możliwie najprostszych linii cięć materiału. W przypadku prostych konstrukcji ogrodów, krokwie zacinane są pod kątem prostym, co znacznie ułatwia prefabrykację profili.
System ogrodów zimowych Ponzio spełnia wymagania izolacyjności termicznej profili, szczelności na wodę opadową i powietrze. Wymagania izolacyjności zostały osiągnięte przy pomocy przekładek poliamidowych separujących zewnętrzny pas konstrukcji od wewnętrznego. System zapewnia sprawne odprowadzanie wody spływającej z dachu do profilu rynnowego zabezpieczonego przed zatkaniem za pomocą separatora, a następnie przez rurę PCV umieszczoną przy skrajnych słupach konstrukcji zamaskowaną specjalnym kształtownikiem. Sposób ten daje bardzo korzystny efekt wizualny.
System zawiera całą gamę elementów pozwalających na nadanie całości nowoczesnego bądź tradycyjnego wyglądu.
Sposób wykończenia powierzchni profili pozwala na dużą różnorodność: profile mogą być anodowane, lakierowanie proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, można również zastosować bikolor, a także profile w dekorach imitujących drewno.