Oszklenie kompleksu BARCODE z użyciem szyb PRESS GLASS
Oszklenie kompleksu BARCODE z użyciem szyb PRESS GLASS

W ostatnich latach w stolicy Norwegii dokonano gruntownej przebudowy części terenów portowych i przemysłowych. Obecnie rejon portu Bjørvika pełni w Oslo nową funkcję – zlokalizowano tam m.in. kompleks budynków biurowych Barcode, który stał się jedną z wizytówek miasta. 3 obiekty oszklono z wykorzystaniem szyb zespolonych wyprodukowanych przez PRESS GLASS.

Kompleks Barcode to w sumie 12 przeszklonych wielopiętrowych obiektów o różnej wysokości – wąskich budynków, które z odpowiedniej perspektywy przypominają kod kreskowy. Zdecydowaną większość powierzchni stworzono z myślą o pracy biurowej, ale w kompleksie można znaleźć też m.in. apartamenty oraz restauracje i sklepy.

Za wygląd Barcode odpowiadają holenderska firma architektoniczna MVRDV oraz norweska pracownia DARK Arkitekter. Co ważne, kompleks jest częścią szerszego projektu przebudowy Oslo – Fjordbyen. W jego ramach zaplanowano wykorzystanie obszarów zajmowanych wcześniej przez port. Koncepcja obejmuje także budowę m.in. obiektów mieszkalnych i centrów rekreacyjnych. Data sfinalizowania realizacji projektu Fjordbyen zaplanowana jest dopiero na rok 2030. Budowę Barcode zakończono natomiast już w 2014 r.

Każdy z budynków biurowych, które należą do kompleksu, ma swoją własną charakterystykę – elementy odróżniające go od pozostałych obiektów. To efekt nieco eksperymentalnego podejścia architektów.

W konsekwencji budynki różnią się między sobą m.in. poziomem wykorzystania oszkleń. Niektóre z nich prezentują się bardziej tradycyjnie i mają mniej szklanych elementów, lecz w większości przypadków zdecydowano się na zastosowanie licznych przeszkleń, dzięki którym zapewniono odpowiednio duży dostęp do światła dziennego.

W trzech obiektach kompleksu Barcode: MAD bygget, DNB vest-bygget oraz DNB øst-bygget (The Carve) wykorzystano szyby wyprodukowane w zakładach PRESS GLASS. Na potrzeby tej realizowanej przez norweską firmę Nordvestvinduet inwestycji PRESS GLASS dostarczył łącznie kilka tysięcy metrów kwadratowych szyb zespolonych. 

 

źródło: PRESS GLASS