Drzwi wejściowe jak... smartfon.
Drzwi wejściowe jak... smartfon.

Bezpieczeństwo, wygoda użytkowania i estetyka - to kryteria, kierujemy się wybierając drzwi wejściowe. Na tym elemencie stolarki nie powinno się oszczędzać. Wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb domowników jest jak dobra długoterminowa lokata, która latami przynosi zyski. Już teraz na rynku dostępne są rozwiązania, które niegdyś pozostawały w sferze marzeń. Sprawdź możliwości polskiego producenta, jednego z liderów europejskiej branży i przekonaj się, że przyszłość już dziś stoi otworem!

W budownictwie (jak w życiu) pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli oczy są zwierciadłem duszy to wizytówką domu bezsprzecznie są drzwi: ich wygląd może dużo powiedzieć o inwestorach.

Jak zmieniały się gusta Polaków w zakresie drzwi wejściowych? - Niegdyś standardem były białe drzwi z poprzeczką, następnie popularnością cieszyły się wykonane z PVC białe drzwi z tłoczeniami. Później przyszedł czas na panele drzwiowe wykonane z płyt HPL, które zdobiły aplikacje ze stali nierdzewnej (Inox). Obecnie zainteresowanie budzą drzwi aluminiowe, a także panele nakładkowe. W zdobieniach króluje prostota i elegancja. Najczęściej wybierane są ponadczasowe, geometryczne wzory - wylicza Michał Trybuś, Product Manager w firmie EKO-OKNA S.A. - Jeśli natomiast chodzi o kolory, dużym zainteresowaniem cieszą się: czerń, odcienie szarości i antracyt. Inwestorzy nie boją się jednak także mocnych barw, takich jak czerwień, granat czy zieleń. Nie brak również zamówień na produkty z opalizującymi drobinkami. Dla większości inwestorów istotne jest, by drzwi komponowały się z estetyką całej bryły domu i jego otoczeniem - wyjaśnia M. Trybuś. Jak dodaje, w EKO-OKNACH można zamówić również garażową bramę segmentową z przeszkleniami odpowiadającymi ornamentom drzwi wejściowych. - Już teraz wybór jest bardzo duży, a firma nieustannie rozwija ofertę. Wychodzimy naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom związanym z estetyką i wymaganiom technicznym gwarantującym bezpieczeństwo inwestorom i ich rodzinie - zapewnia przedstawiciel EKO-OKIEN.

Już od niemal 20 lat firma EKO-OKNA S.A. oferuje drzwi, które są bezpieczne, energooszczędne i trwałe, a zarazem dostępne w wielu kolorach i wzorach. Producent z siedzibą w Kornicach (woj. śląskie) to jeden z liderów europejskiej branży stolarki otworowej. Aż 80 proc. wyrobów EKO-OKIEN jest przeznaczonych na eksport. Firma dostarcza je własnym transportem (flotę tworzy 240 samochodów ciężarowych) do 33 państw. Niemal każdy rynek ma własne preferencje oraz wymagania. W tym kontekście ogromny wybór asortymentu nie może dziwić. Oferta EKO-OKIEN obejmuje drzwi wejściowe drewniane, aluminiowe i PVC, a także panele drzwiowe EkoLine wykonane z płyt HPL lub blachy aluminiowej oraz panele nakładkowe DESPIRO.

Spółka ze Śląska korzysta z wysokiej jakości materiałów renomowanych dostawców, dysponuje także własną lakiernią proszkową.

Na drzwiach oferta firmy jednak się nie kończy. W Kornicach produkuje się również m.in. okna i bramy segmentowe. Inwestor u jednego producenta może złożyć zatem kompleksowe zamówienie i mieć pewność, że poszczególne elementy będą do siebie doskonale dopasowane pod każdym względem.

O ile kwestie estetyczne są subiektywne, o tyle bezpieczeństwo domowników jest bardzo ważne dla wszystkich, bez względu na panujące trendy.

Technologia na straży bezpieczeństwa
Michał Obrusnik, Product Manager w firmie EKO-OKNA porównuje nowoczesne drzwi z oferty tego producenta do smartfona. - Eleganckie, ponadczasowe wzornictwo kryje zaawansowaną technologię, której zalety dostrzega się podczas codziennego użytkowania. Produkt sprawdza się tak dobrze, że trudno się bez niego obejść - wyjaśnia. Na tym analogie się nie kończą. Firma z Kornic oferuje drzwi z automatycznymi systemami sterowania, takimi jak czytnik linii papilarnych.  - To bardzo wygodne, a przy tym estetyczne rozwiązanie, jest popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej. Wbrew pozorom, stosuje się je (podobnie jak drzwi zamykane modułem Bluetooth) z reguły w domach prywatnych. W biurach i innych obiektach komercyjnych częściej montowane są drzwi zamykane na karty, żetony lub moduły z klawiaturą numeryczną - podkreśla Michał Obrusnik.

Co ważne, automatyczne systemy nie są tylko gadżetem, ale to efektywny sposób jeszcze lepszego zabezpieczenia domu przed intruzami. Dla przykładu: przy pomocy dodatkowych systemów rozwiązanie można zaprogramować w taki sposób, aby określone osoby miały dostęp do domu w konkretnych godzinach (choćby na czas sprzątania lub wykonywania innych prac). Zwykły klucz takich możliwości nie daje.

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie systemami Inteligentnego Domu (sterowanymi przy pomocy smartfona), można przypuszczać, że i w Polsce drzwi zamykane elektronicznie będą coraz popularniejsze. - Przed podjęciem decyzji zakupowej warto poznać wszystkie dostępne opcje. Trzeba przy tym myśleć przyszłościowo. Nawet jeśli teraz pewne komponenty i opcje wydają się niepotrzebne, warto w nie zainwestować. Dozbrajanie drzwi już po ich montażu jest problematyczne i w ogólnym rozrachunku bardziej kosztowne - przypomina Michał Obrusnik.

Obecnie standardem są drzwi wejściowe z 2 wkładkami i wielopunktową zasuwnicą. W przypadku drzwi PVC są to zasuwnice automatyczne (w tym również ukryte) lub trzypunktowe, zaś w drzwiach z aluminium - pięciopunktowe umożliwiające zaryglowanie drzwi na całej ich wysokości. Ważnym elementem zabezpieczenia domostwa są także drzwi z wkładkami antyrozwierceniowymi oraz zaczepami antywyważeniowymi, które utrudniają wyważenie skrzydła po stronie zawiasów. Przy próbie wtargnięcia nieproszonego gościa do budynku, domowników zaalarmuje z kolei kontaktron.

Bezpieczeństwo (zwłaszcza najmłodszych i seniorów) poprawiają także wkładki awaryjne. Dzięki nim, nawet zamknięte od wewnętrznej strony drzwi, w których pozostawiono klucz można otworzyć z zewnątrz. Rodzice nie muszą już obawiać się, że pociecha przypadkiem zamknie się od środka w domu, uniemożliwiając wejście pozostałym członkom rodziny. Natomiast seniorzy nie muszą każdorazowo otwierać drzwi wejściowych: wystarczy, że klucz trafi w ręce kogoś zaufanego. To komfortowe rozwiązanie szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się.

Dużym udogodnieniem jest także system jednego klucza. Szereg drzwi (np. wejściowe, balkonowe i do piwnicy) możemy otworzyć przy pomocy tego samego klucza. Co ważne, drzwi z taką wkładką mogą być wykonane z różnych materiałów (zarówno z PVC, jak i aluminium).

Estetyka i funkcjonalność

Firma EKO-OKNA oferuje drzwi prawe i lewe, otwierane do zewnątrz i wewnątrz. Z aluminium wykonywane są nawet drzwi wahadłowe. W Kornicach powstają także drzwi dwuskrzydłowe, jak również konstrukcje z doświetlami bocznymi oraz naświetlami, czyli przeszklonymi elementami, których się nie otwiera. Montuje się je obok lub/i nad drzwiami, a ich zadaniem - zgodnie z nazwą - jest dostarczenie większej ilości światła słonecznego do wnętrza.

Inwestor sam decyduje, czy zawiasy mają być „schowane” (ukryte), czy też będą kontrastowały z drzwiami. Zawiasy mogą mieć zupełnie inny kolor niż drzwi, ale można je także pomalować na ten sam kolor. Przed wzrokiem gości i domowników można ukryć również samozamykacze.
Duże możliwości daje również technologia progowa: drzwi mogą być pozbawione progu, zostać wyposażone w próg aluminiowy lub opadający (uszczelka podnosi się po ich otwarciu).
Problemu nie stanowią przy tym ponadwymiarowe drzwi. Z aluminium można wykonać nawet skrzydła o wysokości 3000 mm i szerokości 1300 m.

EkoLine - całkowita dowolność wyboru
Bezpieczeństwo i trwałość na lata w połączeniu z nowoczesnym designem i bogatym wyborze kolorów oraz dodatków - tak najkrócej można opisać panel drzwiowy EkoLine. Produkt jest wykonany z płyt HPL lub aluminium, są dostępne w trzech grubościach: 24 mm, 36 mm oraz nawet 48 mm. Standardem jest podwójna, matowa szyba, bezpieczna od strony zewnętrznej. W panelach o grubości 36 mm i 48 mm bezpieczna szyba VSG jest montowana z obu stron (zewnętrznej i wewnętrznej).
Przypomnijmy: bezpieczna szyba jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku rozbicia utrzymuje się na folii i nie stanowi zagrożenia dla domowników. Jednocześnie jest znacznie bardziej odporna na skutki włamania, a przy tym charakteryzuje się zwiększoną izolacyjnością akustyczną.
Montowane w panelach szkło może być lustrzane lub matowe, do dyspozycji jest także bogaty wybór szyb ornamentowych. Co ważne, od stycznia br. aplikacje ze stali nierdzewnej, które można wkomponować w panele są z nimi zlicowane, co ułatwia ich pielęgnację i podnosi walory estetyczne.
W panelach mogą być wykonywane także ryflowania, czyli stonowane, przestrzenne zdobienia.
Produkty EkoLine wykonane z płyt HPL są okleinowane, z kolei panele z blachy aluminiowej lakieruje się zgodnie z paletą RAL. Jeśli chodzi o panele okleinowane to EKO-OKNA proponują inwestorom palety kolorystyczne 3 dostawców. Co ważne, inwestor może wybrać również panel w systemie „bicolor”, którego zewnętrzna strona będzie różniła się kolorem od wewnętrznej. Rozwiązanie pozwala jeszcze lepiej dopasować produkt do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Oferta jest bardzo zróżnicowana: do wyboru jest aż 75 wzorów paneli EkoLine! Inwestor może modyfikować dostępne wzory, co więcej: firma EKO-OKNA produkuje także drzwi wg projektu zamawiającego (warunkiem jest jedynie spełnienie wymogów konstrukcyjnych).
Realizacja trwa nawet tylko 48 godzin, panele z aplikacjami ze stali nierdzewnej są wykonywane w zaledwie 5 dni. Drzwi to nie wszystko: dostępne są ponadto różnorodne dodatki: wrzutki na listy, klamki, czy pochwyty. Inwestor może zamówić panel z wizjerem albo lustrem weneckim.
O popularności produktu świadczy fakt, iż miesięcznie firma EKO-OKNA produkuje około 600 paneli EkoLine, a tendencja jest wzrostowa.

Eko Vitre - szkło w roli głównej

Jedna z najnowszych propozycji firmy EKO-OKNA. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie architektów właściwościami użytkowymi szkła.
Nazwą Eko Vitre sygnowane są eleganckie panele zbudowane z dwóch tafli bezpiecznego szkła VSG. Dominującym elementem jednej z nich są piaskowane wzory. Przestrzeń pomiędzy szkłem wypełniana jest gazem szlachetnym, argonem. Choć do sprzedaży wprowadzono je niedawno, oferta obejmuje już 15 wzorów. Panele mają grubość 36 mm. Wyróżniają się nie tylko estetyką, cechują się także wysoką efektywnością energetyczną. Produktowi dedykowany jest wachlarz dodatków takich jak: klamki, pochwyty, czy automatyczne systemy sterowania drzwiami (czytnik linii papilarnych oraz klawiatura numeryczna).
 

DESPIRO  - nowoczesny design dla wymagających

Aluminiowe drzwi panelowe klasy premium, adresowane do wymagających odbiorców, zwłaszcza do nowoczesnego budownictwa. DESPIRO wyróżniają się przede wszystkim wyglądem i idealnie płaską powierzchnią. Skrzydła drzwiowe są ukryte za ozdobnymi panelami, osiągając w ten sposób efekt jednolitej płaszczyzny. Zastosowanie specjalnych profili (na których montuje się aluminiowe panele) pozwala uzyskać taki sam rezultat po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Efekt spójności i harmonii można osiągnąć dzięki ukrytym zawiasom, które w jeszcze większym stopniu podnoszą walory wizualne drzwi.
Konstrukcję nośną stanowi system MB-86, dzięki czemu drzwi DESPIRO są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i szczelne, cechują się także znakomitą izolacyjnością termiczną i akustyczną.
EKO-OKNA  oferują w standardzie panele dwustronnie zlicowane o grubości 44 mm, jednostronnie zlicowane są wykonywane na życzenie zamawiającego. W standardzie dostępne jest także szklenie 2-komorowe. Produkt można zamówić w wielu różnych wzorach i kolorach z palety RAL, również w powłokach drewnopodobnych. Drzwi DESPIRO mogą mieć nawet 1400 mm szerokości i 2600 mm wysokości. 

 

źródło: EKO-OKNA