Synergia sztuki i technologii – Port House Zahy Hadid
Synergia sztuki i technologii – Port House Zahy Hadid

Ukończony w 2016 roku budynek Port House w Antwerpii projektu Zahy Hadid to doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności, a jednocześnie widoczny na kilometry symbol handlu morskiego i „diamentowego miasta”. Swoją futurystyczną formę obiekt zawdzięcza specjalnym, przestrzennym fasadom Schüco.

Jako drugi pod względem wielkości w Europie port w Antwerpii odgrywa znaczącą rolę w międzynarodowym, jak i lokalnym handlu morskim. Zaprojektowany przez Zahę Hadid główny budynek Port House łączy w sobie harmonijnie hanzeatycką tradycję, nowoczesną technologię i futurystyczny design. Obiekt pełni nie tylko rolę wizytówki miasta, lecz również stanowi miejsce pracy dla ponad 500 pracowników z takich branż jak IT, handel czy administracja. Bryła zachwyca swoją nietypową formą przypominającą kadłub statku i panoramiczną fasadą z trójkątnymi szklanymi wypełnieniami, które efektownie odbijają światło i obraz morskich fal. Nieregularna struktura złożona z kombinacji wypełnień transparentnych i nietransparentnych daje niespotykany efekt dynamizmu. Ten spektakularny design to wynik połączenia nowej generacji technologii fasadowych, trójwymiarowego modelowania metodą BIM i precyzyjnego wykonawstwa na maszynach sterowanych numerycznie.

Perfekcyjna koegzystencja

Przy rozbudowie tradycyjnego obiektu portowego podjęto decyzję o pozostawieniu zabytkowej, ceglanej części w stanie niemal nienaruszonym. Zamiast jednak projektu nowego budynku, powstał pomysł stworzenia wertykalnej nadbudowy, która lekko „unosi się” nad istniejącą, historyczną podstawą. Dynamiczna bryła projektu Zahy Hadid ciekawie kontrastuje z tradycyjną, hanzeatycką tkanką architektoniczną. Nowa struktura Port House jest interesującą fuzją trzech samodzielnie funkcjonujących elementów architektonicznych – historycznej siedziby straży pożarnej, ciężkiego betonowego mostu oraz nowej, organicznej nadbudówki. Nowa budowla została wsparta na dwóch masywnych betonowych kolumnach. Jedna z nich znajduje się w centrum atrium budynku straży pożarnej, druga natomiast – po jego frontowej stronie. Nowa konstrukcja nawiązuje swoim designem zarówno do charakterystycznego szlifu diamentu, jak i do kadłubu statku, łącząc tym samym dwie dziedziny, z których słynie Antwerpia - szlifierstwo diamentów oraz handel morski. Do stworzenia niezwykłej fasady projektu Zahy Hadid zostały wykorzystane specjalne aluminiowe konstrukcje fasadowe Schüco.

Niesamowite przejścia

Swój charakterystyczny kształt oraz specyficzną, strukturalną powierzchnię o subtelnych geometrycznych podziałach obiekt zawdzięcza metodzie modelowania 3D i panoramicznym systemom fasadowym Schüco. Trójkątne moduły nie tylko nadają płaskim fragmentom fasady ciekawy design, lecz również tworzą spektakularne przejścia w struktury gięte i stopniowane.

- W trakcie całego procesu współpracowaliśmy z lokalnym architektem, wykonawcą fasady i firmą Schüco, co pozwoliło na stworzenie racjonalnego konceptu, który był optymalny zarówno pod względem designu, jak i kosztów wykonania. Analiza struktury pozwoliła nam stwierdzić, ile i jakich dokładnie modułów potrzebujemy, by uzyskać efekt różnorodności, a projekt fasady nie wydawał się powtarzalny – podkreśla Joris Pauwels, kierownik projektu z pracowni Zaha Hadid Architects.

Wrażenie dynamiki potęguje odbijające się w przeziernych i nieprzeziernych wypełnieniach światło, które powoduje, że budynek zmienia swój odcień w zależności od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Starannie przemyślany układ przeszkleń wpływa również na maksymalne doświetlenie wnętrz, co pozwala skrócić czas pracy sztucznego oświetlenia. Ze względu na dość wymagające środowisko, jakim jest obecność akwenu i występowanie wiatrów o dużej sile, firma Schüco przeprowadziła szereg testów polegających na sprawdzeniu akustyki i wodoszczelności, by zagwarantować najwyższe parametry techniczno-użytkowe powłoki.

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl