Klamka to element, który łączy ze sobą funkcje praktyczne i estetyczne. Jest swoistą biżuterią dla drzwi, ale jednocześnie ma wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z ich codziennego użytkowania.
Różnorodność klamek
Klamka - niby niepozorna część drzwi, ale jakże ważna. Na rynku dostępne są różnego rodzaju klamki- różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, ale też kształtem, kolorem i wielkością. W zależności od potrzeb, można wybrać bardziej nowoczesny, minimalistyczny model lub wręcz przeciwnie - klamkę nawiązującą do klasycznego wzornictwa. Jeśli chodzi o materiały, to klamki do drzwi wewnętrznych robione są m.in.: ze stali, aluminium, tytanu, mosiądzu, ale są też miedziane, a nawet pozłacane. Ważnym ich elementem jest typ i jakość tarczy/szyldu (część klamki). Najczęściej spotykamy szyld pełny rozetę, WC, wkładkę oraz klucz. Mogą być one różnego kształtu: podłużne, okrągłe lub kwadratowe. Z kolei szyld typu rozeta - obecnie bardzo popularna na rynku - składa się z okrągłej lub kwadratowej tarczy połączonej z uchwytem.
Jaka dobrać klamkę?
Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i tutaj to powiedzenie sprawdza się doskonale. Wybierając klamki musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele ważnych kwestii. W tym na: kształt, kolor i styl, który przede wszystkim musi pasować do skrzydła drzwiowego, ale także do wystroju całego wnętrza. - Do domów urządzonych w tradycyjnym stylu doskonale pasują klamki o zaokrąglonej linii, jak np. Uno od Invado, czy łącząca nikiel i chrom klamka Presto. Z kolei nowoczesne wnętrza lepiej przyjmą ascetyczną formę, którą oferuje model Qubik, gdzie nikiel zestawiono z tytanem, czy gładka klamka Belia w niklu chromowanym – podpowiada Adam Hucz z firmy Invado.
Przy wyborze klamki warto też przyjrzeć się jakości wykonania, wytrzymałości części mechanicznych oraz odporności materiału, z którego została ona wykonana. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy będzie zamontowana w drzwiach, które często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. - Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki. Upewnimy się w ten sposób czy jest wygodna. Musimy tu pamiętać o wszystkich mieszkańcach. W domu, w którym są dzieci, ze względów bezpieczeństwa, lepiej unikać klamek o ostrych - mówi Adam Hucz z firmy Invado.
Kolor klamki
Kolor klamki warto dopasować do kolorystyki otoczenia. Jeśli we wnętrzu dominują elementy mosiężne, np. w oświetleniu czy zawiasach skrzydeł drzwiowych, klamka również powinna być wykonana z tego materiału. Jeśli wentylacja w drzwiach łazienkowych jest w formie tulei, warto by były one w tym samym wybarwieniu co klamki. Poza tym najbezpieczniej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi w mieszkaniu. To doda wnętrzu estetyki i stylistycznego ładu.
źródło: Invado