Rosa na oknach. Jak zarządzać cyrkulacją powietrza na poddaszu
Rosa na oknach. Jak zarządzać cyrkulacją powietrza na poddaszu

Ruch powietrza stanowi ważny element wielu zjawisk fizycznych oraz chemicznych, które mogą zachodzić w pomieszczeniach. Wszystkie mają wpływ na nasze zdrowie. Jednak to prawidłowy przebieg cyrkulacji decyduje o tym, czy ściany na poddaszu są suche, powietrze wolne od kurzu, a szyby nie zachodzą parą wodną.

Dobrym przykładem jest rosa na oknie dachowym. To jedno z najczęściej spotykanych, uporczywych zjawisk fizycznych na poddaszu. Powstaje ona na skutek dużych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Zjawisko świadczy o podwyższonej wilgotności i sygnalizuje, że trzeba przeprowadzić gruntowne wietrzenie. W przeciwnym razie woda może skraplać się i spływać po ścianie. Rosy pozbędziemy się z łatwością, w przeciwieństwie do innych zjawisk będących skutkiem zaburzonego ruchu powietrza. Jak zarządzać cyrkulacją powietrza na poddaszu?

Okna w zdrowej oprawie

Podstawą dobrego mikroklimatu jest oczywiście wykonanie we właściwy sposób ocieplenia poddasza, z uwzględnieniem warstwy paroizolacyjnej. Tutaj ważnym aspektem są również elementy wyposażenia okien, jak np. fartuch z folii paroizolacyjnej (w oknach Roto są montowane fabrycznie). W zakresie zabudowy wnętrz pod skosami istotne jest odpowiednie zaprojektowanie wnęki okiennej. Obowiązkowym elementem są pionowe szpalety ułatwiające cyrkulację, a także kaloryfery pod oknami wytwarzające ciepłe powietrze, które unosi się do góry. Ważne jest, aby ukierunkować strumień ciepłego powietrza – powinien ogrzewać pomieszczenie, a nie tylko szybę. W przypadku okien połaciowych parapet może tylko zaburzać cyrkulację powietrza. Ponadto wnękę warto wykończyć estetyczną maskownicą wykonaną z łatwego w czyszczeniu, odpornego na wilgoć i trwałego PVC. Dzięki takiej oprawie okna połaciowe są stale osuszane i nie pojawia się na nich rosa. Ponadto ramy są ogrzane, więc w zimie nie przemarzną, a po wewnętrznej stronie nie pojawi się lód.

Powietrze ciągle w ruchu

Aranżując poddasze, wydzielamy strefy wypoczynku, kuchnię i łazienkę. W pomieszczeniach tych zwykle nie pozostawiamy na dłużej otwartych okien, aby ich nie wyziębiać. Kilkunastominutowe wietrzenie pomoże pozbyć się nadmiaru wilgoci w powietrzu, ale nie zastąpi stałej cyrkulacji. Dlatego też warto zastosować modele okien dachowych z nawiewnikami (jak np. RotoQ), które pozwalają świeżemu powietrzu przenikać do domu. Ponadto warto zwrócić uwagę na tzw. wentylację mechaniczną. Już niewielkie wentylatory wyciągowe, np. w łazience, przyniosą odczuwalne efekty. Wszystko po to, aby utrzymać na poddaszu dobry mikroklimat i uchronić się przez powstawaniem mikroorganizmów.

Pojawianie się rosy, lodu lub grzybów i pleśni na ścianach poddasza nie zawsze jest oznaką kłopotów z cyrkulacja powietrza. Zjawiska te również mogą świadczyć o błędach wykonawczych, jak niezachowanie ciągłości oraz szczelności izolacji termicznej lub uszkodzenie kołnierzy uszczelniających w trakcie prac dociepleniowych.

 

źródło: Roto