Kuchnia otwarta na naturę
Kuchnia otwarta na naturę

Słoneczna aura sprzyja urządzaniu przyjęć na otwartym powietrzu, w otoczeniu zieleni. A gdyby tak przenieść klimat ogrodu do kuchennego wnętrza? Eksperci z firmy Schüco podpowiadają, jak to zrobić z użyciem nowoczesnych okien i drzwi tarasowych.

Nowoczesne projekty budynków coraz rzadziej przypominają zamkniętą twierdzę, lecz wręcz odwrotnie – otwierają się szeroko na zewnątrz, dając ich właścicielom komfort ciągłego kontaktu z naturą. W samym sercu życia mieszkańców znajduje się otwarta kuchnia, często połączona jednym traktem komunikacyjnym z salonem i przestronnym tarasem zewnętrznym. Podstawą takich projektów są duże okna i drzwi przesuwne, które dają szeroki widok na zewnątrz, ułatwiają wychodzenie na świeże powietrze i chronią przed włamaniem.

Jak wpuścić ogród do kuchni?

Współcześni architekci często wybierają rozwiązanie otwartego planu, w którym przestronna strefa kuchenna płynnie przechodzi z jednej strony w przeszkloną jadalnię, a z drugiej – w ogród.

- Efekt przenikania się wnętrza z ogrodem pozwalają wykreować duże przeszklenia okienne i drzwiowe. Wyjątkowo modnym i praktycznym rozwiązaniem jest wstawianie dużych drzwi tarasowych w kuchni. Często do takich zastosowań wybierane są systemy przesuwne z PVC-U z niskim progiem, pozwalające szeroko otworzyć wnętrze na przestrzeń tarasu, który automatycznie staje się swoistego rodzaju zewnętrzną jadalnią – opowiada Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. produktu i marketingu w firmie Schüco International Polska.

 

Do takich zastosowań warto wybierać rozwiązania, które usuwają wszelkie bariery, gwarantują łatwość obsługi i energooszczędność. Te zalety łączą w sobie drzwi podnoszono-przesuwne Schüco ThermoSlide o niewielkiej widocznej szerokości profili. Potrójnie izolowany niski próg i cieplna izolacja wzmocnień w profilu sprawiają, że mogą być stosowane nawet w budynkach niskoenergetycznych, a nawet pasywnych. Łatwość otwierania i zamykania nawet ciężkich skrzydeł gwarantuje mechanizm, w którym skrzydło delikatnie unosi się do góry, a następnie jest lekko i płynnie prowadzone po torze, usuwając wszelkie granice między domem a ogrodem.

Świeże powietrze przez cały rok

Latem przedłużona na ogród kuchnia lub jadalnia to idealna sceneria do urządzania domowych przyjęć w stylu garden party. Jesienią i zimą wielkopowierzchniowe przeszklenia przesuwne wpuszczają do wnętrza obrazy natury oraz maksymalną dawkę naturalnego światła, dzięki czemu przygotowując i spożywając posiłki nadal można czuć się, jak we własnym ogrodzie. W projektach przewidujących połączone przestrzenie kuchni, jadalni i salonu wyjątkowo ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, która pozwoli na efektywne usuwanie wilgoci i zapachów pochodzących z gotowania.

- Do zastosowań w kuchni polecane są okna wyposażone w samoregulujący się system Schüco VentoPlus z dodatkowym elementem nawiewu. Wbudowany mechaniczny czujnik wilgoci automatycznie steruje objętością przepływu powietrza, w zgodzie z zapotrzebowaniem i fizyką budynku. W ten sposób można w energooszczędny i zdrowy sposób uzyskać przyjemny mikroklimat – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. produktu i marketingu w firmie Schüco International Polska.

Nowoczesne systemy okienne z wydajną wentylacją nawiewno-wywiewną sprawiają, że nie trzeba już instalować wentylacji mechanicznej, by cieszyć się świeżym, powietrzem w pomieszczeniach.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl