Inteligentny dom – oszczędność i bezpieczeństwo
Inteligentny dom – oszczędność i bezpieczeństwo

Systemy automatyki budynku nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie jego mieszkańcom, lecz także czuwają nad bezpieczeństwem i oszczędnością energii. Aluminiowe okna i drzwi Schüco dostarczają kompleksowych rozwiązań dla inteligentnej powłoki budynku, która reaguje na warunki otoczenia.

Dom energooszczędny wyposażony w duże okna Schüco AWS oraz wysokie aluminiowe drzwi wejściowe Schüco SimplySmart

Fot. Schüco

 

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosowane są elementy automatyki. Zintegrowany system działający na bazie sieci różnorodnych czujników przejmuje funkcje tradycyjnego sterowania różnego rodzaju urządzeniami i elementami. Choć takie rozwiązanie jest często kojarzone ze zwiększeniem komfortu mieszkania, daje wymierne korzyści również pod względem oszczędzania energii czy zwiększenia bezpieczeństwa antywłamaniowego. Inteligentny budynek to przede wszystkim taki obiekt, który jest przyjazny dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych czy racjonalne wykorzystanie energii już za kilka lat będą podstawowymi argumentami przemawiającymi za tym rodzajem budownictwa. Kluczową rolę w zarządzaniu bilansem energetycznym budynku odgrywa jego powłoka, dlatego warto ją zaopatrzyć w inteligentne okna, które otwierają się lub zamykają w zależności od warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz domu, a także dbają o bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Okna, które regulują klimat

Nowoczesny dom dwurodzinny wyposażony w duże energooszczędne okna Schüco AWS oraz drzwi przesuwne Schüco ASS

Fot. Schüco

 

Stolarka okienna pełni w budynku funkcję między innymi doświetlania pomieszczeń, naturalnej wentylacji oraz ochrony przed zewnętrznymi warunkami pogodowymi. Dlatego muszą być przede wszystkim ciepłe i stabilne, jednak jako inteligentne elementy powłoki mogą dodatkowo samodzielnie regulować parametry powietrza wewnątrz pomieszczenia. Aluminiowe okna z serii Schüco AWS 90+.SI oraz stolarka z ukrytym skrzydłem Schüco AWS 90+ BS.SI o bardzo subtelnych ramach łączą w sobie bardzo nowoczesny design i ochronę cieplną na poziomie domów pasywnych (Uw≤0,8 W/m2K) lub niskoenergetycznych (Uw≤0,9 W/m2K). Dodatkowo istnieje możliwość ukrycia w profilu ramy mechatronicznych okuć Schüco TipTronic SimplySmart, które pozwalają na elektroniczne sterowanie funkcjami okna i jednocześnie chronią przed włamaniem. Mechanizm zintegrowany z rozmieszczonymi wewnątrz i na zewnątrz elektronicznymi czujnikami temperatury, stężenia CO2 czy wilgotności samoczynnie reguluje mikroklimat w pomieszczeniu. Rozwiązanie można łatwo połączyć z systemem sterowania budynku w popularnym protokole KNX. Otwiera to opcje np. nocnego wietrzenia pomieszczeń przy wyłączonym systemie grzewczym czy sterowania roletami Schüco CTB lub okiennicami przesuwnymi Schüco ALB w zależności od nasłonecznienia. Dużą zaletą mechatronicznych okuć z serii TipTronic SimplySmart jest ich cicha praca i możliwość rozwarcia okna nawet do 800 mm, co gwarantuje bardzo efektywne wietrzenie. Okna można ponadto zamykać i otwierać zdalnie za pomocą pilota lub smartfona albo ręcznie, chwytając po prostu za klamkę lub naciskając przycisk na klamce czy na panelu sterowania umieszczonym w domu na ścianie.

Drzwi z panelem dostępu

Widok funkcji w panelu dotykowym DCS zintegrowanym z drzwiami Schüco ADS SimplySmart

Fot. Schüco

 

Poczucie bezpieczeństwa w domu zależy od wielu czynników, jak atestowane wyposażenie czy zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych. W domu inteligentnym można wynieść bezpieczeństwo na zupełnie nowy poziom. System z mechatronicznymi okuciami okiennymi Schüco TipTronic SimplySmart obejmuje np. funkcję kontroli zamknięcia okien. W ten sposób wychodząc z domu mamy zawsze pewność, że jest on zabezpieczony. Można również skorzystać z centralnego przycisku zamykającego wszystkie okna lub wysłać takie polecenie przez specjalną aplikację w smartfonie. Najważniejszym elementem budynku pod kątem bezpieczeństwa są drzwi, dlatego warto je wyposażyć w inteligentny system dostępu. Panelowe drzwi zewnętrzne z serii Schüco ADS SimplySmart są dostępne w wersji z wbudowanym panelem dotykowym DCS Touch Display. Designerskie rozwiązanie łączy w sobie funkcje klawiatury do wprowadzania kodów, wideodomofonu, listy adresowej i wyświetlania numeru. Po podłączeniu do lokalnej sieci IP użytkownicy uzyskują dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, jak zdalne sterowanie drzwiami za pośrednictwem smartfonu i przesyłanie rozmów video na urządzenia mobilne. Dzięki temu domownicy wiedzą, kto ich odwiedza, będąc nawet wiele kilometrów poza domem. Celem ataków włamywaczy są często ulokowane od strony ogrodu drzwi na taras. W tej roli doskonale sprawdzą się panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD. Pomimo ekstremalnie wąskich profili, stolarka może zapewniać ochronę antywłamaniową w optymalnej klasie RC 2, a także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Drzwi są otwierane i zamykane za pomocą przycisku na ścianie, panelu sterowania lub urządzeń mobilnych, a także mogą być ryglowane na klucz. W zależności od projektowanej charakterystyki budynku można dobrać wersję HI o wysokiej izolacyjności Uw=1,0 W/m2K lub superizolowaną SI o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,84 W/m2K.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl