Metamorfoza wnętrza za grosze
Metamorfoza wnętrza za grosze

Chcąc odświeżyć swoje cztery kąty wcale nie musimy przeprowadzać kosztownego remontu. Czasami wystarczy wprowadzić drobne zmiany, które sprawią, że wnętrze zyska zupełnie nowy charakter. Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem przeprowadzić wnętrzarską metamorfozę.

Dobry plan

Warto stworzyć plan działania i określić priorytety. Zmiany wprowadzane kompleksowo dają zdecydowanie lepszy efekt niż drobne, nieskoordynowane zabiegi. Jeśli chcemy odświeżyć ściany lub wymienić drzwi, będziemy potrzebowali większych środków niż np. przy samej zmianie kolorystyki, którą możemy osiągnąć z pomocą dodatków. Nawet, jeśli metamorfozę trzeba będzie odłożyć w czasie mając zaplanowany budżet będziemy bardziej skłonni do ograniczenia wydatków. Czasami wydajemy pieniądze na drobiazgi, które niewiele wnoszą do wnętrza, za to skutecznie opróżniają nasz portfel.

Niezawodny kolor

Najbardziej popularnym sposobem na zmianę w aranżacji jest przemalowanie ścian na inny kolor. To prosty i efektowny zabieg, który z powodzeniem przeprowadzimy w jeden dzień. Ściany można także ożywić tynkiem strukturalnym, betonem architektonicznym lub fototapetą. Niektóre meble, zwłaszcza z naturalnego drewna, również nadają się do malowania. Trzeba jednak pamiętać o ich dokładnym wyczyszczeniu i wyszlifowaniu przed położeniem farby. Efekt najlepiej sprawdzić w mniej widocznym miejscu.

Otwieramy się na nowe

O ile zmiana połogi zwykle wiąże się z dużym zamieszaniem, to drzwi wewnętrzne wymienimy szybko i bez zbędnego bałaganu. Nowe skrzydła drzwiowe wcale nie muszą być drogie. Możemy wybrać np. proste drzwi płaskie z kolekcji Norma Decor firmy Invado. Kosztują niewiele ponad 100 zł, a duży wybór kolorów i oklein pozwoli bez problemu dopasować je do istniejącej podłogi czy ogólnej kolorystyki wnętrza. Białym, gładkim drzwiom możemy także nadać oryginalny charakter oklejając je taśmą dekoracyjną, np. w kolorze czarnym.

Niepozorne szczegóły

Zgodnie z powodzeniem, że diabeł tkwi w szczegółach, warto poświęcić uwagę detalom, które składają się na ostateczny kształt aranżacji, np. karniszom, klamkom czy listwom przypodłogowym. - Zmieniając tak podstawowy element, jak listwy możemy w prosty sposób odświeżyć podłogę – mówi Adam Hucz z firmy Invado. - Czasami warto poeksperymentować z kolorem i do drewnianych desek lub kamiennej posadzki wybrać białą, prostą oprawę np. listwy Invado z kolekcji Prestige – dodaje.

Sztuka dekoracji

Niebagatelną rolę przy wszelkiego rodzaju rewolucjach we wnętrzu odgrywają dodatki. Nowe zasłony, dywan, oryginalne poduszki czy narzuta na łóżko skutecznie odświeżają aranżację i cieszą oko domowników. Różnego rodzaju dekoracji takie, jak wazony, ramki ze zdjęciami, świece czy rzeźby to także świetny sposób na powiew zmian w czterech ścianach. Trzeba jednak pamiętać o umiarze i estetycznej spójności. Niepasujące dodatki lepiej schować do szafy. Ich czas może jeszcze nadejść, ale rewolucja to rewolucja – stare musi ustąpić miejsca nowemu. 

 

źródło: Invado