Profesjonalny  montaż okien to połowa sukcesu, czyli  na co zwracać uwagę w trakcie wizyty ekipy montażowej
Profesjonalny montaż okien to połowa sukcesu, czyli na co zwracać uwagę w trakcie wizyty ekipy montażowej

Kupno okien to inwestycja na lata. Świadomy tego klient starannie wybiera profile. Salon sprzedaży odwiedza przygotowany, po wnikliwej analizie oferty. Zwraca uwagę na parametry techniczne tak, aby uzyskać jak najlepszą ochronę przed chłodem, wilgocią i hałasem. Dopasowuje kolor do wnętrza pomieszczenia i dobiera materiał: praktyczne PCW, stylowe drewno lub aluminium do większych powierzchni.  Podpisuje umowę. Jednak to nie koniec przedsięwzięcia. Jedną z najbardziej kluczowych kwestii przy zakupie okien jest ich montaż. Nawet najlepszy produkt, jeśli nie zostanie prawidłowo osadzony, może stracić swoje właściwości.

Aby zapobiec późniejszym usterkom, a co za tym idzie reklamacjom, warto odpowiednio przygotować się do wizyty grupy montażowej. Im więcej klient będzie wiedział o procesie, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości kłopotów eksploatacyjnych, takich jak: brak szczelności, problemy z otwieraniem, czy odkształcanie profili. A to właśnie nieprawidłowy montaż i jego skutki to jedna z najczęstszych przyczyn reklamacji.

Na początku – zebranie informacji
Producent zakupionych okien do ich montażu deleguje własną grupę specjalistów, liczącą najczęściej od dwóch do czterech osób. Ekipa odwiedza klienta po raz pierwszy jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, aby dokonać niezbędnych pomiarów. Wówczas warto zadać specjalistom kilka pytań, ponieważ uzyskane informacje mogą okazać się pomocne podczas podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie.

Obowiązkowe pytania do monterów dokonujących pomiaru dotyczą proponowanych przez nich parametrów okien. Specjaliści, kiedy przyjrzą się miejscu, w którym produkt będzie zamontowany i użytkowany, podpowiedzą wiele w kwestiach technicznych; doradzą odpowiednie rozwiązania z zakresu izolacji termicznej i dźwiękowej ram i szyb.

- Rozmawiając z ekipą monterów warto nie tylko dowiedzieć się, jakie proponują rozwiązania, ale także zebrać jak najwięcej informacji o materiałach, jakich planują użyć do montażu – pian, zapraw na zewnątrz i wewnątrz oraz okuć. Równie istotny jest sposób mocowania, to czy specjaliści planują użycie kotew czy dybli. Później warto wszystkie zebrane informacje sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek wynikających z zastosowania nieodpowiednich materiałów – radzi Radosław Obłuski, specjalista ds. montażu w firmie BUDVAR Centrum SA.

Montaż okien to więcej pyłu i hałasu. Należy pamiętać o zabezpieczeniu pomieszczenia. Można przy tym skorzystać z pomocy ekipy montującej. Należy również oczekiwać, że po zakończonej pracy zespół pozostawi po sobie porządek.

Czas montażu okien zależy od ich ilości oraz od dodatków, jakie będą instalowane wraz z nimi – rolet, klamek, parapetów itp. Przykładowo demontaż starych i montaż nowych okien w mieszkaniu trzypokojowym potrwać może około 5 – 6 godzin. Proces instalacji rozpoczyna się zawsze od sprawdzenia towaru. Istotne jest, żeby dokładnie obejrzeć okna, sprawdzić, czy nie są uszkodzone i czy wszystkie dodatki są zgodne z zamówieniem.

W trakcie – trochę techniki i wiedzy
Podczas montażu należy kontrolować działania ekipy. Jeśli klient wcześniej zapozna się z zasadami mocowania okien i ich uszczelniania, z pewnością zauważy ewentualne błędy monterów na etapie, kiedy możliwe jest ich poprawienie.
– Najczęstsze błędy ekip montujących polegają na nieprawidłowym zamocowaniu ościeżnic do ściany. Łatwo je wyeliminować sprawdzając pion, poziom i przekos na ościeżnicy w oknie przy pomocy poziomicy – wyjaśnia Radosław Obłuski.

Po prawidłowym założeniu ościeżnic (ram, w których mocuje się skrzydła okienne) istotne jest, aby zwrócić uwagę na rozmieszczenie kotew lub dybli. Należy pamiętać, że to właśnie one służą do montażu okien w ścianie budynku. Błędem jest mocowanie ościeżnicy za pomocą jednej lub dwóch kotw. Właściwie zamontowana ościeżnica powinna być osadzona za pomocą kotw umieszczonych ok. 15 cm od narożnika i w odstępach nie większych niż 70 cm od siebie. Warto też pamiętać, że pianki poliuretanowe i inne materiały izolacyjne stosowane są tylko w celu zapewnienia lepszej izolacji termicznej i dźwiękoszczelności.

Inne często popełniane błędy monterów związane są z doborem nieodpowiedniej zaprawy tynkarskiej na zewnątrz – powinna ona być sporządzona na bazie cementu, nie gipsu. Również istotne jest to, aby sprawdzić, czy okapniki zewnętrze (parapety) zamontowane są pod okno. Montaż oraz izolacja łączenia parapetu z ościeżem (otworem, w którym mocowane jest okno) są niezwykle istotne. To newralgiczne miejsce, szczególnie narażone na wpływ czynników atmosferycznych.

Klienta prawo do reklamacji
Gwarancja, jaką otrzymujemy na nowo zakupione okna obejmuje także montaż. Jej długość różni się w zależności od firmy. – BUDVAR Centrum SA bierze odpowiedzialność za działania i ewentualne błędy monterów. Okres gwarancji na montaż obejmuje 3 lata. Ponadto, w ciągu dwóch tygodni od założenia okien, można zgłosić usterkę, która zostanie usunięta ekspresowo, ponieważ podlega uproszczonej procedurze reklamacji – informuje Radosław Obłuski.