elumatec Tech Days 2015
elumatec Tech Days 2015

W dniach 23-25 września odbyły się elumatec Tech Days 2015, organizowane po raz pierwszy przez elumatec AG w siedzibie spółki w Mühlacker. 
Elumatec to światowy lider w produkcji maszyn do obróbki profili aluminiowych i PCW. Jest to firma z tradycjami, założona w 1928 roku w tym samym miejscu , w którym do dziś znajduje się centrala wraz z jedynym zakładem produkcyjnym.
Firma elumatec zadbała o bazę noclegową oraz atrakcje kulinarne, a także wieczorną rozrywkę dla swoich gości z 40 krajów świata. Podczas tych 3 dni. fabrykę w Niemczech odwiedziło ponad 800 osób w tym obecnych i potencjalnych klientów a także dostawców. Reprezentacja elumatec Polska Sp z o.o. na czele z Prezesem Panem Waldemarem Lisem przywitała prawie 40 gości  zaproszonych z całej Polski.
Zwiedzający mieli okazję do zapoznania się z większością maszyn elumatec. Każdy zainteresowany mógł dotknąć, wypróbować i przekonać się jak pracują i jak są produkowane maszyny w Mühlacker.
Do dyspozycji gości i były 3 Centra Informacyjne, gdzie wyeksponowano zarówno proste maszyny manualne m. in. DG 79 czy WSF 74 jak również wysoce zaawansowane, nowoczesne centra obróbcze SBZ 131, SBZ 150. Wizyta w Centrum umożliwia zapoznanie się z szerokim portfolio oferowanych produktów elumatec. Klienci byli w stanie porównać różne modele maszyn oraz mieli okazję do zapoznania się z całym procesem obróbczym profili aluminiowych i PCW. Elumatec przeniósł zwiedzających również w świat historii, 80 lat wstecz, gdzie wyeksponowane zostały pierwsze produkowane przez jeszcze wtedy firmę Elu obrabiarki do drewna. Wzdłuż ścieżek między budynkami zaprezentowano przykłady elementów aluminiowych obrabianych na maszynach elumatec, które znajdują zastosowanie w najróżniejszych branżach przemysłowych mi n. w produkcji elementów do motocykli, samochodów, czy też kabin kolejek linowych.
Nie zabrakło również nowości. Absolutnym hitem Tech Days 2015 było SBZ 628. Centrum to umożliwia zautomatyzowaną obróbkę profili z aluminium w produkcji drzwi i fasad zarówno przedsiębiorstwom rozpoczynającym produkcję jak i dużym zakładom przemysłowym produkującym z aluminium. Łączy ono ze sobą najwyższą technologię dostępnych już na rynku maszyn SBZ 630 i SBZ 631. Jest to sprawdzona koncepcja centrum przelotowego, w którym profil o długości od 1500 do 10500 mm przemieszcza się przez centrum obróbcze, gdzie ring narzędziowy składający się  z 4 do 8 elektrowrzecion o dużej mocy 6kW, obracając się o 360°wokół profila, wykonuje niezbędne operacje. Profil następnie trafia do modułu tnącego, gdzie dostępna tarcza o średnicy do 650 mm wykonuje wszystkie niezbędne ucięcia i podcięcia na obu końcach profila.
Zwiedzający mieli okazję dotrzeć do serca elumatec i zobaczyć zakład produkcyjny od środka. Na klientach ogromne wrażenie wywarła czystość i porządek panujące w fabryce oraz imponujący magazyn wysokiego składowania jak również cały zastosowany system logistyczny. Warto wspomnieć, iż 70 % podzespołów jest wytwarzanych na miejscu, włącznie z silnikami o mocy do 5,5 kW. Dzięki temu mamy gwarancję , iż maszyny , które opuszczają bramy elumatec są najwyższej jakości, Na każdym etapie produkcji klient ma możliwość przyjazdu, aby ocenić zamówione maszyny pod względem ich wykonania i jakości pracy.
Tech Days dały możliwość spotkania i rozmowy ze specjalistami nie tylko w zakresie samych maszyn i ich możliwości ale także z dostawcami oprogramowania : elusoft, Orgadata czy Klaes.  Na tę okoliczność zostało przygotowane specjalne pomieszczenie, gdzie pod okiem wykwalifikowanych techników można było nauczyć się programowania maszyn i przeprowadzić symulację obróbek profili.
Drzwi otwarte elumatec Tech Days 2015 dały możliwość nawiązania wielu nowych kontaktów a także umocnienia współpracy z dotychczasowymi partnerami biznesowymi. Klienci mogli się przekonać, iż rozwiązania proponowane przez firmę elumatec  są na światowym poziomie, spełniające najwyższe nałożone standardy. 

 

źródło: kwartalnik OKNO nr 4/2015