Stolarka okienna o niestandardowych kształtach pozwala wyrazić unikatowy charakter budynku i jego właścicieli. W zależności od oczekiwanego efektu mogą nadać elewacji i wnętrzom charakter klasyczny lub wręcz odwrotnie – bardzo futurystyczny. Nowoczesne technologie PVC-U pozwalają na realizację niemal każdego zamysłu kompozycyjnego, a przy tym gwarantują komfort i energooszczędność.
Nowoczesne okna Schüco z PVC-U mogą być produkowane w niemal dowolnych kształtach i systemach otwierania
Fot. Schüco
Nic lepiej nie podkreśli klasycznego charakteru budynku, jak łukowe okno ze szprosami. Z kolei oryginalna stolarka o geometrycznym kształcie to cecha rozpoznawcza nowoczesnej architektury. Właściciele domów jednorodzinnych obecnie coraz częściej ozdabiają elewacje swoich domów niestandardowymi oknami. Okna z tworzywa sztucznego mogą uzyskać niemal dowolny kształt, a ponadto są dostępne w wielu systemach otwierania, co pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dobrej jakości stolarka z PVC-U, oprócz oryginalnej estetyki, gwarantuje wysoki komfort użytkowania oraz doskonałą izolacyjność termiczną. Ze względu jednak na fakt, że okna nietypowe wymagają nieco większej wiedzy i doświadczenia, warto stawiać na sprawdzonych producentów.
Okno – kwestia indywidualna
Stolarka o nietypowym kształcie pozwala zaakcentować architekturę budynku
Fot. Schüco
Najbardziej popularnym kształtem okna jest prostokąt, jednak aby podkreślić oryginalny kształt bryły budynku lub zaakcentować jego styl architektoniczny, można zastosować niestandardową stolarkę. Okna produkowane w nowoczesnych technologiach PVC-U mogą uzyskać wygląd zgodny z dowolnym stylem architektonicznym, a przy tym są o wiele łatwiejsze w konserwacji niż np. okna drewniane. Mogą być produkowane jako okna łukowe charakterystyczne dla zabytkowych kamienic lub klasyczne okna wykuszowe czy narożne. Stolarka z tworzywa może nawet przybrać surowy, industrialny wygląd typowy dla loftów i budynków pofabrycznych. Oprócz finezyjnych kształtów inspirowanych zabytkową architekturą możliwe jest również wykonywanie okien o kształcie koła, półokręgu, ćwierćokręgu, trójkąta lub nawet trapezu. Tego typu okna były często podkreślały nowoczesny styl budynków powstających w XX wieku. Jedynym problemem związanym z realizacją nietypowych okien mogą być ograniczenia techniczne i funkcjonalne.
- W systemach Schüco PVC-U można produkować okna o różnych kształtach i wymiarach, ze skrzydłami otwieranymi lub stałymi. Każda taka nietypowa realizacja jest poprzedzona dokładnymi pomiarami i obliczeniami, aby stolarka zapewniała bezawaryjne działanie, energooszczędność i bezpieczeństwo. Przy wyborze i projektowaniu okien należy pamiętać o ich funkcjonalności. Na przykład przy wyborze okien stałych warto pamiętać o możliwości ich mycia od zewnątrz, a w przypadku okien bardzo wysokich i wąskich lub bardzo szerokich o łatwości ich otwierania. Ogólnie przyjmuje się, że stosunek szerokości do wysokości skrzydła rozwiernego lub rozwierno-uchylnego do ich wysokości nie powinien przekraczać 1,2 - mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.
Praktycznie piękna elewacja
Okna okrągłe ze stałymi przeszkleniami są często stosowane w klasycznych strefach wejścia
Fot. Schüco
Okna o nietypowych kształtach mogą być stosowane na całej elewacji, lecz dużo częściej pojawiają się tylko na jej fragmentach, jako akcent funkcjonalny lub czysto dekoracyjny. Okna okrągłe lub trapezowe można często spotkać na ścianach szczytowych budynków lub na strychach w formie „bawolego oka”, gdzie pełnią funkcję jedynego doświetlenia światłem dziennym. Ze względu na fakt, że dają ograniczony widok, znajdują również doskonałe zastosowanie w częściach budynku, gdzie mieszkańcom zależy na utrzymaniu prywatności, jak na przykład łazienka. Stosując okna niestandardowe, warto rozmieszczać je z uwzględnieniem kierunków świata tak, by zapewnić optymalny dostęp światła dziennego i oszczędność energii. Na przykład okna wysokie sprawdzają się doskonale na południowo-zachodnich elewacjach, gdyż wpuszczają najwięcej światła dziennego. Bardzo modnym rozwiązaniem są okna wykuszowe i narożne, które dają panoramiczny widok na otoczenie. Warto je usytuować od południa i wyposażyć w niskoemisyjne zestawy szybowe. Dzięki temu w sezonie jesiennym i zimowym pozwolą na pasywne uzyski ciepła. Natomiast od wschodu najlepiej ograniczyć ilość przeszkleń, dobierając stolarkę o niewielkich wymiarach i bardzo dobrej izolacyjności termicznej.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie:
www.schueco.pl