Okna firmy OKNOPLAST-Kraków są wykonane z najwyższej jakości PVC, spełniającego wszystkie, najbardziej nawet restrykcyjne standardy. Dzięki temu mamy pewność, że okna w trakcie użytkowania nie będą się odkształcały, a działanie promieni UV nie spowoduje zmiany koloru profilu. Jeżeli dodamy do tego prawidłową konserwację (w praktyce sprowadza się ona do mycia w czasie porządków), wydatek poniesiony na zakup okien będzie owocował przez wiele lat. Jak zatem prawidłowo dbać o okna i ich poszczególne elementy? Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej – zarysowań lub przebarwień. Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów (wnikający w nie brud jest nie do usunięcia). Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia.
Przez czyste szyby świat wygląda piękniej. To prawda, że ich mycie nie należy do ulubionych zajęć domowników, ale efekt pracy jest wart wysiłku. Na całe szczęście okna z szybami zespolonymi nie nastręczają tyle kłopotu, co stare okna drewniane, a płyny do mycia szyb dostępne obecnie w sklepach są bardzo skuteczne i nie pozostawiają smug. W przypadku mycia okien bardzo ważny jest nie tylko wybór płynu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także szmatki. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, ze szwami – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. W żadnym wypadku nie używamy zgniecionej gazety! Sztywny papier może rysować powierzchnię, a zamiast umyć szybę najprawdopodobniej rozsmarujemy na niej farbę drukarską. Jeśli okno jest bardzo brudne, to warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą szmatką i płynem do szyb.
Okucia i uszczelki
Nie wszyscy wiedzą, że aby zapewnić sobie bezawaryjne użytkowanie okien, raz do roku należy smarować i w razie potrzeby regulować okucia. Przegląd zaczynamy od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome wymagają nasmarowania lub naoliwienia. Do konserwacji używamy środków, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych.