Wybór szyb może być łatwiejszy
Wybór szyb może być łatwiejszy

Kupując okna warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich pakiety szybowe. Przy odpowiednim dobraniu parametrów mogą one zapewnić wyższą przepuszczalność światła, lepszą dźwiękoszczelność okien, mniejsze straty ciepła a nawet możliwość tworzenia większych przeszkleń. 

Jak zbudowane są pakiety szybowe?

Przeszklenia stosowane współcześnie w oknach z PVC to tzw. szyby zespolone. Są one zbudowane z kilku tafli szybowych przedzielonych ramkami międzyszybowymi, tworzącymi tzw. komory międzyszybowe. Pakiety szybowe dzielimy na: dwuszybowe (z jedną komorą), trzyszybowe (z dwoma komorami) i czteroszybowe (z trzema komorami). Przestrzeń międzyszybowa jest zazwyczaj wypełniona gazem szlachetnym (np. argonem czy kryptonem). Nowoczesne pakiety szybowe mają różne zastosowanie, które nie ogranicza się do przepuszczania światła słonecznego.

Zatrzymaj ciepło w domu z szybami termoizolacyjnymi

W szybach termoizolacyjnych wykorzystywane są nowoczesne powłoki niskoemisyjne, które mogą znacząco poprawić bilans energetyczny całego domu, pozwalając na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Cienka, niewidoczna dla oka warstwa, którymi są pokryte, będąca kombinacją metali szlachetnych przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, zapobiegając równocześnie przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz.

Śpij spokojnie z szybami bezpiecznymi

Szyby bezpieczne to takie, które zapewniają ochronę przed zranieniem wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko stłuczenia szyby, a ludzie znajdują się w zasięgu odprysku odłamków szkła (np. w szpitalach, szkołach czy w pasażach handlowych). W oknach z PVC stosowane są przede wszystkim szyby hartowane lub warstwowe. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest odporniejsza na wybicie. Przykładem okna, w którym zastosowano podwójnie wzmocnioną szybę trwale połączoną z czterema warstwami folii antywłamaniowej PVB jest Protect Plus OKNOPLAST. Folia zastosowana w oknach Protect Plus jest w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej, 4-kilogramowej kuli. Warto pamiętać, że nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki nie rozsypują się, gdyż są „przytrzymywane” przez warstwy folii. Dzięki temu okno jest nie tylko skuteczną barierą dla włamywacza, ale również doskonale nadaje się do pokoju dziecięcego, gdzie szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie najmłodszych domowników.

Zachowaj błogą ciszę dzięki szybom dźwiękochłonnym

Szyby dźwiękochłonne są zbudowane w oparciu o asymetrię szyb, ich elastyczne połączenia oraz zastosowanie gazów tłumiących w przestrzeni między szybami. Znajdują one zastosowanie w budynkach położonych w pobliżu tras szybkiego ruchu, w centrach miast lub np. przy lotniskach. 

Szkło 3 mm czy 4 mm?

W dostępnych na rynku pakietach szybowych stosowane jest najczęściej szkło o grubości 4 mm. Wyróżnikiem OKNOPLAST są pakiety ze szkła zespolonego opartego o tafle o grubości 3 mm. Szyba trzymilimetrowa to duży postęp w konstrukcji okien. Po pierwsze cieńsza szyba jest bardziej przezierna. Poza tym, jak wiadomo, szkło jest najcięższym elementem okna. 1 milimetr różnicy grubości to aż 2,5 kg różnicy wagi na każdym metrze kwadratowym pojedynczej szyby. Łatwo policzyć, że dzięki cieńszej szybie dwumetrowe okno z pakietem trzyszybowym będzie o 15 kg lżejsze. Lżejsze skrzydło okienne to także dłuższy czas bezawaryjnego funkcjonowania okuć okna oraz większe możliwości projektowo-konstrukcyjne: można budować większe okna, które łatwiej obsługiwać.

 

źródło: OKNOPLAST